Avameelselt inimestest

Lavastaja Uku Uusberg jätkab oma uudislavastuses “Kuni inglid sekkuvad” uurimistööd teemade kallal, mis on teda köitnud juba varem: kuidas endale truuks jääda, kuidas teha vahet olulise ja mitteolulise vahel, kuidas leida toetust ning osata kaasa tunda.

Uusberg rõhutab, et kogu lavastust kokku köitev võtmesõna on empaatia. Ühe jaoks on see olulisem kui teisele, kuid teatud situatsioonides ühendab see kõiki inimesi ühtemoodi.
Lavastus koosneb väikestest fragmentidest, mille eesmärk on publiku silme ette manada kohati juhuslikena mõjuvaid episoode. Peategelasi selles lavastuses ei ole, õigemini on peategelased kõik kolmteist osalist. Igaühel neist on seljataga oma lihtne lugu. Fookuses on täiesti tavaline inimene, kellega vaataja võiks juhuslikult kohtuda kas või argielus.

Nad mõjuvad kõik väga elulistena. Nende ametist ja rollist olulisem on situatsioon, milles need inimesed kohtuvad.
Olukorrad laval on argised – inimeste teed ristuvad ja lähevad lahku, keegi tahab tuba üürida, keegi tahab lihtsalt suhelda. Toimuv on lihtne ja selgesti mõistetav, sügava tagamõttega keerulisi ja hämaraid mõttearendusi pole näidendisse sisse kirjutatud.

Lavastaja sõnul ei ole tema eesmärk olnud teha vihjelist ja postmodernistlikku vaatemängu, vaid pigem tõsta suurel laval suurde plaani inimene tema absurdis, sügavuses, puudustes ja ilus. Korduv teema on inimese soov situatsioonist olenemata leida teistega kontakti ning ennast mõistetavaks teha.

Üks suur väärtus lavastuse “Kuni inglid sekkuvad” juures on näitlejad, kelle osalust arvestades näidend on kirjutatud. Iga näitleja puhul rakendatakse midagi, mis on temas küll olemas, aga seni veel vähe kasutust leidnud.
Uusbergi sõnul ongi valitud näitlejad osa lavatöö kontseptsioonist. “Sellepärast ongi minu lavastus sõna otseses mõttes inimestevahelistest suhetest,” lisas ta.

Loo kulgu juhib näitlejate tekst, sellele lisandub kohati üllatav muusikakasutus. Ingleid lavastuses lõppkokkuvõttes ei näe, kuid igatsusele ning tunnete igavikulisele olemusele viitava kujundina on pealkiri omal kohal.

“Kuni inglid sekkuvad”
Esietendus 11. detsembril
kl 19 Eesti Draamateatris
Autor ja lavastaja: Uku Uusberg
Osades: Märt Avandi, Maria Avdjushko, Mihkel Kabel, Maria Klenskaja, Laine Mägi, Tõnu Oja, Tiit Sukk, Harriet Toompere, Ivo Uukkivi, Viire
Valdma, Martin Veinmann, Kristo Viiding
Pilet: 6,4–15 €
www.draamateater.ee

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara