Põnevik Kadriorus

Kadrioru kunstimuuseum on muutunud moodsaks puuteekraanidega uurimiskeskuseks. ­Uurimisindu pakutakse sealjuures eelkõige külastajale.

Kunstimuuseumi uus näitus “Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” annab vaatajale võimaluse süveneda nelja 16. sajandil valminud maali kurioossetesse seikadesse ning heita pilgu tänapäevastele ­uurimismeetoditele selgitamaks maalide autoreid, dateeringut, originaalsust ja sünnilugu.

Näitus põhineb kauaaegsel rahvusvahelisel projektil koostöös Taani Rahvusgalerii, Glasgow Ülikooli kunstiajaloo osakonna ja Glasgow muuseumitega, kus erinevate valdkondade spetsialistid on üritanud leida vastuseid hulgale küsimustele. Üks neljast projektis osalenud maalist asub Eesti Kunstimuuseumi kogudes.

Jäljed viivad Boschi ja Bruegelini. Kogu näitus on üles ehitatud nelja 16. sajandi Madalmaadest pärit maali ümber, mida seostatakse Hieronymus Boschi ja Pieter Bruegeli ringiga.

Kõik need maalid kujutavad kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamise lugu, olles omavahel nii sarnased kui ka erinevad. Nende tööde vaatamisel tuleb kindlasti meenutada 16. sajandi Madalmaade kunstikultuuri.
Originaalteosed olid haruldased, ent väga levinud oli odavad, kuid kõrgel tasemel tehtud koopiad, jäljendused ja võltsingud, mida tollane keskklass endale lubada võis. Hieronymus Boschi nimetatakse näitusekontekstis lausa stiilinimetuseks ja kaubamärgiks, kelle loomingu matkimine oli kohutavalt populaarne.

Mida palja silmaga ei näe. Et uurida maali pärinevust ja tehnikat, on vaja pikaajalisi ja tipptehnoloogilisi uuringuid.

Palju vastuseid annab maali lahtivõtmine kiht-kihilt. Röntgenikiired võimaldavad vaadata värvikihi all olevaid alusjoonistusi ja iga pealekantud värvikihti eraldi, sest aeg-ajalt on eri autorid originaalmaale üle maalinud.
Järeldus, mida selle uurimislabori läbimisel teha võiks, on tõdemus, et need neli heal tasemel koopiat jäljendavad kõik ühte tõenäoliselt kadunud originaali.

Kui me tänapäeval hindame kunstis ainult originaali ja teose kopeerimine on kuritegu, siis 16. sajandil oli kopeerimine mõnes mõttes originaali autorile austuse avaldamine. Samas on paljud kuulsate originaaltööde jäljendused, ajaloolised maalid väga hinnatud ka praegusel ajal.
Samuti tuleb arvestada, et suurtel meistritel olid tollal suured töökojad, kus nende juhtimise all töötasid paljud andekad maalijad. Näitus viibki vaataja muidu varjatud kunstiuurimise telgitagustesse, kus on võimalik kõike kaasa teha.

“Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”
Kadrioru kunstimuuseum, Weizenbergi 37, Tallinn
Näitus on avatud 4. märtsini 2012

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine