Põnevik Kadriorus

Kadrioru kunstimuuseum on muutunud moodsaks puuteekraanidega uurimiskeskuseks. ­Uurimisindu pakutakse sealjuures eelkõige külastajale.

Kunstimuuseumi uus näitus “Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” annab vaatajale võimaluse süveneda nelja 16. sajandil valminud maali kurioossetesse seikadesse ning heita pilgu tänapäevastele ­uurimismeetoditele selgitamaks maalide autoreid, dateeringut, originaalsust ja sünnilugu.

Näitus põhineb kauaaegsel rahvusvahelisel projektil koostöös Taani Rahvusgalerii, Glasgow Ülikooli kunstiajaloo osakonna ja Glasgow muuseumitega, kus erinevate valdkondade spetsialistid on üritanud leida vastuseid hulgale küsimustele. Üks neljast projektis osalenud maalist asub Eesti Kunstimuuseumi kogudes.

Jäljed viivad Boschi ja Bruegelini. Kogu näitus on üles ehitatud nelja 16. sajandi Madalmaadest pärit maali ümber, mida seostatakse Hieronymus Boschi ja Pieter Bruegeli ringiga.

Kõik need maalid kujutavad kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamise lugu, olles omavahel nii sarnased kui ka erinevad. Nende tööde vaatamisel tuleb kindlasti meenutada 16. sajandi Madalmaade kunstikultuuri.
Originaalteosed olid haruldased, ent väga levinud oli odavad, kuid kõrgel tasemel tehtud koopiad, jäljendused ja võltsingud, mida tollane keskklass endale lubada võis. Hieronymus Boschi nimetatakse näitusekontekstis lausa stiilinimetuseks ja kaubamärgiks, kelle loomingu matkimine oli kohutavalt populaarne.

Mida palja silmaga ei näe. Et uurida maali pärinevust ja tehnikat, on vaja pikaajalisi ja tipptehnoloogilisi uuringuid.

Palju vastuseid annab maali lahtivõtmine kiht-kihilt. Röntgenikiired võimaldavad vaadata värvikihi all olevaid alusjoonistusi ja iga pealekantud värvikihti eraldi, sest aeg-ajalt on eri autorid originaalmaale üle maalinud.
Järeldus, mida selle uurimislabori läbimisel teha võiks, on tõdemus, et need neli heal tasemel koopiat jäljendavad kõik ühte tõenäoliselt kadunud originaali.

Kui me tänapäeval hindame kunstis ainult originaali ja teose kopeerimine on kuritegu, siis 16. sajandil oli kopeerimine mõnes mõttes originaali autorile austuse avaldamine. Samas on paljud kuulsate originaaltööde jäljendused, ajaloolised maalid väga hinnatud ka praegusel ajal.
Samuti tuleb arvestada, et suurtel meistritel olid tollal suured töökojad, kus nende juhtimise all töötasid paljud andekad maalijad. Näitus viibki vaataja muidu varjatud kunstiuurimise telgitagustesse, kus on võimalik kõike kaasa teha.

“Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”
Kadrioru kunstimuuseum, Weizenbergi 37, Tallinn
Näitus on avatud 4. märtsini 2012

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib BÜROOJUHTI

Maxima Eesti OÜ

24. aprill 2018

Teabevara