Lõikus kui efektiivne meetod rasvumise ravis

Bariaatria on võitluses rasvumisega üha enam populaarsust pälviv ravimeetod, kirjutab ajaleht Meditsiiniuudised.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla pehmete kudede onkoloogilise kirurgia, bariaatrilise ja üldkirurgia osakonna juhataja Ilmar Kaur kirjeldab maovähenduskirurgia eeliseid.

Operatsioonid jagunevad olemuselt kaheks: esimest tüüpi operatsioonide puhul vähendatakse mao mahtu sedavõrd, et patsiendil tekib täiskõhutunne juba väikse toidukoguse söömisel. Teist tüüpi operatsioonidel lühendatakse toidu teekonda maost jämesooleni ehk lülitatakse osa peensoolt seedeprotsessist välja. Selle tulemus on söödud toitainete mittetäielik omastamine.

Nagu kogu maailmas on ka Eestis populaarseim meetod nende kahe kombinatsioon – laparos­koopiline bypass-operatsioon Roux’ järgi. Sel juhul vähendatakse magu ja lühendatakse toidu teekonda peensooles, aga mõlemat mõõdukalt.

Bariaatriline operatsioon on näidustatud isikutel, kelle kehamassiindeks (KMI) on üle 40 kg/m2, või inimestel, kelle kehamassiindeks on 35-40 kg/m2 ja kes põevad mõnd rasket kroonilist haigust (II tüüpi diabeet, uneapnoe, raskesti kontrollitav arteriaalne hüpertensioon, tugiaparaadi degeneratiivsed haigused).
“Kirurgi vastuvõtule on mõtet saata patsient, kellel on loetletud näidustused ning valmisolek kirurgiliseks sekkumiseks,” rõhutas Kaur. “Perearstil on ajanappuse tõttu bariaatrilise kirurgia teemat vastuvõtuaja sees põhjalikult läbi arutada väga raske, seetõttu on abiks mittemeedikutele mõeldud eesti– ja venekeelne internetilehekülg www.kergemaks.ee.”

Piirata võib vanus
Vastunäidustused on seotud patsiendi üldseisundi, kaasuvate haiguste ja koostöövalmidusega. Suhteliseks vastunäidustuseks võib olla patsiendi vanus, sest tavaliselt ei opereerita alla 18- ega üle 65aastaseid inimesi.

Laparoskoopiline bariaatri­line kirurgia on üsna ohutu: perioperatiivne suremus on 0,14% (maopaela asetamise korral 0,1% ja bypass-operatsiooni korral 0,3%). Eestis on aastail 2004-2009 surnud üks patsient 373st. Raskeid tüsistusi esineb 3-4%-l patsientidest (peritoniit, kõhuõõne abstsess, verejooksud, südameinfarkt, hingamispuudulikkus).

Nõuab korrektset elustiili
Elustiili nurgakiviks pärast bariaatrilist lõikust peaksid olema teadlik ja tervislik toitumine ning füüsiline aktiivsus. Enamik patsiente on tulemuse saamiseks motiveeritud ja kohanevad uue eluga hästi. 15%-l patsientidest ei toimi operatsioon nagu loodetud: kas ei saavutata ootuspärast kaalukaotust või hakkab kaalu juurde tulema. 85% patsientidest saab siiski tulemuse, millega võib rahule jääda.

Bariaat­riline kirurgia võimaldab ka paljude rasvumisega seotud haiguste põhjuslikku ravi. Seetõttu kasutatakse üha rohkem terminit “meta­boolne kirurgia”. Kaur usub, et bariaatrilise kirurgia näidustused laienevad lähiaastatel veelgi, näiteks patsientidele, kelle KMI jääb alla 35 kg/m2, kuid kellel on II tüüpi diabeet.
Eestis on bariaatriline kirurgia praegu kõige kiiremini arenev üldkirurgiavaldkond ning selle vastu tuntakse huvi ka väljastpoolt Eestit. Näiteks regionaalhaiglas tehakse 10-15% bariaat­rilis­test lõikustest välismaalastele.

Tasub teada
Eestis oleks vaja teha 500 operatsiooni aastas
* Seedetrakti kirurgilisi manipulatsioone on kaalukaotuse eesmärgil tehtud 1960. aastatest.
*Bariaatrilise kirurgia populaarsuse hüppeline kasv toimus eelmise kümnendi alguses, põhjuseks rasvumise kiire levik ja laparoskoopilise operatsioonimeetodi kasutuselevõtt.
* Eestis on opereeritud umbes 600 patsienti. Eelmisel aastal tehti regionaalhaiglas 250 bariaatrilist lõikust, aga vajadus oli kaks korda suurem. Rasvumise ja ülekaalu konservatiivne ravi võimaldab püsivat kaalukaotust 5-10% algkaalust. See on rahuldav tulemus inimeste puhul, kelle kehamassiindeks on kuni 35 kg/m2. Suurema kehamassiindeksi puhul sellest ei piisa.
* Kirurgia võimaldab parandada elukvaliteeti, pikendada eluiga ja kauges perspektiivis vähendada tervishoiukulutusi.

Tänavu toimub hindamine
* 2011. aasta jooksul korraldavad Eesti Kirurgide Assotsiatsioon ja TÜ tervishoiu instituut koostöös sotsiaalministeeriumiga bariaatrilise kirurgia kui tervisetehnoloogia hindamise Eesti oludes, et anda haigekassale rohkem tõenduspõhist informatsiooni rahastamisotsuste tegemiseks.

 

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Piibe Kohava

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara