Euroopa fotograafide pilk Jaapanile

Temnikova ja Kasela galerii kahel näitusepinnal on avatud Eesti-Soome fotonäitus, mis pakub pildikesi tõusva päikese maa erinevatest piirkondadest.

Alates 1999. aastast on Jaapanit pildistamas käinud üle 50 Euroopa fotograafi. Sel aastal külastasid Jaapani põhjaosas asuvat Akita prefektuuri Krista Mölder Eestist ja Kalle Kataila Soomest. Nende materjalide põhjal on valminud nii näitus kui ka kataloog.

Erinevad pilgud Jaapanile. Tegemist on pikaajalise kuraatoriprojektiga, mille raames kutsutakse valitud Euroopa kunstnikud Jaapani eri piirkondadesse mõneks ajaks elama-töötama. Tulemuseks on iga kunstniku individuaalne fotograafiline versioon Jaapanist ja sealsest eluolust, mis ei ole takerdunud tõusva päikese maa kohta käivatesse stereotüüpidesse.

Mölder ja Kataila on väga erinevad kunstnikud, kuid nende tööde süntees näib loomulik. Nad käisid Jaapanis erineval ajal: esimene talvel, teine suvel.
Mölder on nii ruumilises kui ka emotsionaalses mõttes selgelt suunatud sissepoole. Kataila on ekstravertsem, emotsionaalsem, maastikule suunatud kaamerasilmaga, ajuti lisab ta ka pisut huumorit.

Meditatiivne interjöör ja tehnoloogia. Krista Mölder on põhiliselt keskendunud Jaapani interjöörile. Ta kujutab inimtühje ruume ning peaaegu abstraktseid mustrite ja materjalide kombinatsioone. Pildistab, et varjata.
Ta vihjab, kuid ei anna lihtsalt kätte. Selline mäng vaatajaga seisneb pealtnäha pildile juhuslikult jäänud detailides, nagu poolik laest rippuv lamp või vihmavari, mis asub defineerimatus ruumis.

Kalle Kataila seevastu laseb silmadel ­uidata vabalt kõrgetes mägedes vaatega udustele nõlvadele, vooglevale jõele või mühisevale metsale. Ta kombineerib Jaapanile igiomased hingematvad loodusvaated sama omaste tehnoloogiliste detailidega, nagu kauni jõeoru lõpus asuv veejaam või mänguväljaku kohal terendav tehas.

Looduse, inimese ja tehnoloogia vahekorda analüüsides jääb Kalle Kataila reserveerituks ning kriitilise vaatluse asemel pakub sageli hoopis vaimukat lähenemist.

“Jaapan Euroopa pilgu läbi / Jaapan täna, vol 13”
Temnikova ja Kasela galerii, Tallinn
Näitus on avatud 22. jaanuarini Müürivahe ja Lastekodu galeriipindadel K–N 16–19.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine