Kreeklastel tuleb töötada

Kreeka plussideks tööjõu leidmisel on alati olnud hea kliima, kuid praeguse kriisi mõjul on paljud kohalikud rännutee jalge alla võtnud, et otsida õnne mujalt, kirjutab ajakiri Personali Praktik.

Sõna "Kreeka" kõlab praegu pigem sõimusõnana kui tõotatud maana, kuhu õnne või tööd otsima sõita. Veel mõni aasta tagasi võis kohata arvukalt noori seiklejaid, kes saabusid seiklema ja ka pisut tööd tegema, või lihtsalt vaheldust vajavaid rändajaid, kes jäid mõneks kuuks või aastaks kulgema ja proovisid ka tööotsa leida.

Tööd tuleb teha ilma puhkamata
Eraäri pidades tuleb kreeklastel sageli teha väga pikki tööpäevi ja ei ole võimalik
mõelda tasustatud puhkusele. Ka lisatasusid ja/või preemiaid makstakse ainult siis, kui äri on hästi sisse toonud või omanik soovib töölisi premeerida. Pereärides ei vormistata sageli tööandja ja töötaja vahel mingeid kirjalikke töölepinguid. Endiselt kehtib suuline leping ja peremehe sõna, mida enamasti ka peetakse.

Nagu suuliste lepingute puhul ikka, võib nii mõnigi erikokkuleppe kaduma minna või võib seda pool aastat hiljem erinevalt tõlgendada. Väikestes kogukondades on sõna andmisel suur tähendus.
Ka on Kreeka pereärides veel tänapäeval tavaline, et pole kindlat palgapäeva või
osa palka makstakse välja hilinenult, nt mitu kuud hiljem pärast töösuhte lõppemist.
Mis aga ei tähenda, et kui osatakse oma äri hästi korraldada, või on vanu tagavarasid või hoopis mõni proosalisem põhjus, on kreeklane veinikrateeri* hoidev peremees ja kätt töö külge ei pane. Selline pilt terendab ehk iga kreeklase meeles, aga reaalsus on see vaid üksikutele väljavalitutele.

Välismaalasena Kreekas tööd otsima asudes võib komistada ka suhtumisele või
stereotüüpidele, mis tööd välismaalased üldse teha võivad. Kui üle paarikümne
aasta tagasi saabus Kreekasse suur tööotsijate laviin, pakuti neile kõige vähem
tasuvamaid, nn musti ja igavaid töökohti. Kõrgharitud spetsialiste sel ajal ei oodatud. Ja mida paremini majanduslikult minema hakkas, seda rohkem oodati musta töö tegijaid. Seega koheldakse ka praegu kõrgharidusega spetsialisti, kui ta tööd küsima läheb, esialgu samamoodi – et tööd küsima tulnu kõlbab hea tava kohaselt hotelli koristajaks, nõudepesijaks, bensiinijaama tankijaks, ehitajaks või
ettekandjaks –, kui just ei ole tegemist erialaspetsialistile mõeldud tööga.

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara