Putin, pealuud ja liblikad

Raul Rajangu näitus “Secret Reich” Vaalas ei keeruta, vaid räägib otse – poliitikast, tabudest, religioonist ja muust.

Rajangu lähtub kuulsa kirjaniku Oscar Wilde’i ütlusest, et maailma saladus peitub nähtavas, mitte nähtamatus. Nii ei varja kunstnik vaataja eest mitte midagi, ei peida piltide taha salajasi mõtteid, mida vaataja peab hakkama lahti muukima.

Poliitiline kompott magusas kastmes. Raul Rajangu on tuntud oma provokatiivsete tööde poolest. Ta ei hoia end tagasi, vaid näitab inimloomaaeda kogu oma mitmekesisuses. Surmainglid ja paavst, pealuud ja alasti mehed, Hitler, Lenin ja Putin ning kõike seda kaunistavad liblikad ja lilled. Tegu on korraga tuliselt poliitilise ja seksuaalse kompotiga, mida magustavad lillelapselikud detailid.

Töö “Paavst Benedictus XVI ja pealuu” (2011) kujutab kahte ratastooli, ühe kohal paavsti pea, teise kohal pealuu, aga mitte maalitud, vaid päris. Ratastoolidele on kinnitatud ristimärgid, nende jalutsis on lõuendile kinnitatud vampiirihammaste pildiga padjad.

Assortii mitmesugustest teemadest. Rajangu segab kokku religiooni, poliitika ja seksi, mis polegi nii ootamatu kombinatsioon. Need kolm on olnud ühiskonna alustalad väga kaua. Kuid ainus, milles Rajangu glamuuri näeb, on seks. Religiooni kujutab töö paavstist, kes istub ratastoolis, mis ilmselt räägib selle ühiskondliku institutsiooni nõrkusest või lausa vigasusest.
Poliitikaareenil tõmbab Rajangu paralleele Hitleri, Lenini ja Putini vahel, esitades neid samuti pealuude ja liblikatega ohtralt kaunistatud lõuenditel.

Müstika peitub nähtavas maailmas. Lõuend tundub Rajangule olevat praktiline vahend, kuidas oma esemelisi kompositsioone lahendada, sest need tööd võiksid sama hästi olla installatsioonid. Galerii keskel asuv valge linaga suur voodi seisabki teistest töödest eraldi koos hauakivi meenutava valguskastiga, millel kiri: “...ja nüüd, issand, mida ma pean ootama? Oma lootuse ma panen üksi sinule.”
See tsitaat on võetud psalmist 35, mis räägib inimese kaduvusest ja väiklusest ning materiaalse maailma tühisusest. Tundub, et Rajangut valdavad melanhoolsed meeleolud. Voodi, mis on kõige alguse ja ka lõpu sümbol, koondab kokku seintel ilutsevad liblikad, lilled ja pealuud ning laseb teravusest pakatavatel seinakompositsioonidel lahustuda üheks viimaseks palveks kõige vägevama poole.
Maailma saladus peitub nähtavas, aga enne tuleb õppida nägema arvutul hulgas seoseid ja lugusid Raul Rajangu töödes.

Raul Rajangu – “Secret Reich”
Vaal, Tartu mnt 80d, Tallinn
Näitus on avatud 31. jaanuarini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara