Armastus seguneb võimuihaga

Hilisbaroki ühe tuntuma helilooja Georg Friedrich Händeli “Julius Caesar” on võimas helitöö, mis erutab nii sisu kui ka vormiga. Armastuse ja intriigide sasipuntra keskmes on Rooma väejuht Caesar ning võimuahne Kleopatra, tema armastatu.

“Julius Caesari” lavastaja Georg Rooteringi sõnul on see ooper tõeline meistriteos. “Siin on olemas kõik, mida healt teatritükilt oodatakse: seks, kuritöö, huumor, armastus ja õnnelik lõpp. See on nagu väga hea tänapäevane film,” loetleb ta olulisi aspekte, mis pole “Julius Caesari” menukusel sajandite vältel hääbuda lasknud.

Julmad võimumängud. Ooperisüþee alguses on Caesar läinud sõjaretkele Egiptusesse. Võidukas vallutaja kohtub kauni Kleopatraga, kellel on tema võrgutamist alustades ainus eesmärk meest ära kasutada, et tema abiga Egiptuse valitsejannaks tõusta. Vargsi tekkinud vastastikune armastus tõstab aga asjad uude valgusesse – algul valenime all esinenud Kleopatra annab teada, kes ta tegelikult on ning mida ta tunneb ja tahab. Ooperi nii pea- kui ka kõrvalliinid on täis kirge, reetmist ja armastust. Tegevustik on emotsionaalset vürtsi täis.
Tegemist on lavastusega, mis on üles ehitatud efektsetele numbritele. Vahelduvad aariad ja retsitatiivid ning süþee jälgimine ei ole keeruline. Ajaloopõhine temaatika ja fakt, et sama materjal on pakkunud ainest nii kinolinale kui ka teatrisse, toob süþee publikule lähemale. “Julius Caesari” muusikalise juhi ja dirigendi Andres Mustoneni sõnul on see ooper, mis pakub kõigile midagi.

Piduriteta teos. Mustonen kinnitab, et tema soov on anda ooperile uus mõõde, mis sobituks moodsasse esitamissituatsiooni. Rõhk on avatud interpretatsioonil ning katsel hoida valmiskirjutatud muusika elavana. “Näpuga järje ajamine ei ava muusikat, vaid paneb ooperile pidurid peale, aga barokkooper on piduriteta ooper,” väidab Mustonen ning lisab, et põhiline on see, et kõike tehtaks rõõmu ja naudinguga, kuna barokkooper on mõeldud nautimiseks kõige otsesemas ja paremas mõttes.
“Meie eesmärk – nagu Händelilgi – on pakkuda head meelelahutust, mitte dokumentaalteost,” ütleb Rootering: “Nii oleme ka meie kasutanud oma lavastuses võimalust luua tänapäevaste vahenditega side nüüdisajaga.” Eestis etendub “Julius Caesar” esimest korda.

“Julius Caesar”
Ooper kolmes vaatuses, kestus 3 t 20 min
Esietendus: 27. jaanuaril 2012 Estonias
Itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega
Pilet: 4,50–31 eurot
www.opera.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara