Armastus seguneb võimuihaga

Hilisbaroki ühe tuntuma helilooja Georg Friedrich Händeli “Julius Caesar” on võimas helitöö, mis erutab nii sisu kui ka vormiga. Armastuse ja intriigide sasipuntra keskmes on Rooma väejuht Caesar ning võimuahne Kleopatra, tema armastatu.

“Julius Caesari” lavastaja Georg Rooteringi sõnul on see ooper tõeline meistriteos. “Siin on olemas kõik, mida healt teatritükilt oodatakse: seks, kuritöö, huumor, armastus ja õnnelik lõpp. See on nagu väga hea tänapäevane film,” loetleb ta olulisi aspekte, mis pole “Julius Caesari” menukusel sajandite vältel hääbuda lasknud.

Julmad võimumängud. Ooperisüþee alguses on Caesar läinud sõjaretkele Egiptusesse. Võidukas vallutaja kohtub kauni Kleopatraga, kellel on tema võrgutamist alustades ainus eesmärk meest ära kasutada, et tema abiga Egiptuse valitsejannaks tõusta. Vargsi tekkinud vastastikune armastus tõstab aga asjad uude valgusesse – algul valenime all esinenud Kleopatra annab teada, kes ta tegelikult on ning mida ta tunneb ja tahab. Ooperi nii pea- kui ka kõrvalliinid on täis kirge, reetmist ja armastust. Tegevustik on emotsionaalset vürtsi täis.
Tegemist on lavastusega, mis on üles ehitatud efektsetele numbritele. Vahelduvad aariad ja retsitatiivid ning süþee jälgimine ei ole keeruline. Ajaloopõhine temaatika ja fakt, et sama materjal on pakkunud ainest nii kinolinale kui ka teatrisse, toob süþee publikule lähemale. “Julius Caesari” muusikalise juhi ja dirigendi Andres Mustoneni sõnul on see ooper, mis pakub kõigile midagi.

Piduriteta teos. Mustonen kinnitab, et tema soov on anda ooperile uus mõõde, mis sobituks moodsasse esitamissituatsiooni. Rõhk on avatud interpretatsioonil ning katsel hoida valmiskirjutatud muusika elavana. “Näpuga järje ajamine ei ava muusikat, vaid paneb ooperile pidurid peale, aga barokkooper on piduriteta ooper,” väidab Mustonen ning lisab, et põhiline on see, et kõike tehtaks rõõmu ja naudinguga, kuna barokkooper on mõeldud nautimiseks kõige otsesemas ja paremas mõttes.
“Meie eesmärk – nagu Händelilgi – on pakkuda head meelelahutust, mitte dokumentaalteost,” ütleb Rootering: “Nii oleme ka meie kasutanud oma lavastuses võimalust luua tänapäevaste vahenditega side nüüdisajaga.” Eestis etendub “Julius Caesar” esimest korda.

“Julius Caesar”
Ooper kolmes vaatuses, kestus 3 t 20 min
Esietendus: 27. jaanuaril 2012 Estonias
Itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega
Pilet: 4,50–31 eurot
www.opera.ee

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

22. märts 2018

Uudised

Teabevara