Taani moodne kunst kaunistab Kumu

Kumus värskelt avatud näitus “Spatium. Taani kaasaegne kunst” toob Eesti publikuni Taani kunsti kuumad nimed.

Näituse taanlasest kuraator Maria Kjær Themsen on valinud välja üksteist andekat noort kunstnikku, kelle tööd on ta kokku toonud mõiste “ruum” alla.

Ruumist läbi ja lõhki. Spatium tähendab ladina keeles ruumi – piiritletud või piiritlemata, mõttelist või füüsilist. Kõik Kumu näituse tööd tegelevadki ühel või teisel viisil ruumi mõistega, osa abstraktsemalt ja filosoofilisemalt kui teised.

Näituse võtmesõna külastaja jaoks on “liikumine”. Neid töid ei saa vaadata ainult otse ja ühe koha peal seistes, vaid teoste loodud kujuteldavas või füüsilises ruumis ringi liikudes ning jälgides, kuidas iga installatsioon erinevas ruumi nurgas tööle hakkab.

Marie Kølbæk Iverseni videoinstallatsiooni ”Retroaction VIII” peab aktiveerima vaataja ise oma liikumisega jälgimiskaamerate haardeulatusse. Tulemuseks on inimfiguuri ilmumine muidu tühja ekraanivärelust kujutavale seinale.
Lea Porsageri “Kaldnurksed lööklained” püüab aga tekitada illusiooni ruumi mõõtmetest. Ruumi läbib terastoru, mis ühest küljest venitaks ruumi justkui laiemaks, teisalt seisab ta seal nagu mõtteline kaitsetala takistamaks seinte kokkuvarisemist.

Õhtupimedus, teine kuu ja tuumajaam. Eelõige soovitan seda näitust vaadata õhtupimeduses, kuna nii mõnegi installatsiooni tajumisele annab see erilise maigu.

Võimalik, et Kadrioru elanikud on juba märganud hiigelsuurt seestpoolt valgustatud õhupalli pargi kohal hõljumas. See on osa Jacob Jesseni installatsioonist. Aknavaatega näituseruumis asub teleskoop, millega saab suurt õhupalli lähemalt uurida. Kõik see omandab hoopis somnambuulsema maigu õhtul, kui Tallinna kohal teine helendav kuu hõljub.

Põnevad on ka näitusel esindatud Taani helikunsti superstaari Jacob Kirkegaardi tööd. Heli- ja videoteos “Aion” on salvestatud Tšernobõlis, kus kunstnik veetis kolm päeva, jäädvustades erinevate ühiskondlike hoonete helisid. Kool, kirik, pood, kus kunagi kuulis ohtralt sagimist ja häälekat seletamist, on nüüd muutunud pealtnäha tummadeks ruumideks. Tegelikult hingavad need hooned edasi ning mitmekordsel ülesalvestamisel on Kirkegaardil õnnestunud need inimkõrvaga raskesti tabatavad helid kuuldavaks teha.

Kirkegaardi teine töö on samuti seotud tuumaenergiaga. “Koirohi” (ukraina keeles “tšernobõl”) koosneb kuueteistkümnest Kumu fuajeesse paigutatud kõlarist, kust kostab tuumaelektrijaama torude undamist.

“Spatium. Taani kaasaegne kunst”
Kumu kunstimuuseum, Weizenbergi 34 /
Valge 1, Tallinn
Näitus jääb avatuks 13. maini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara