Taani moodne kunst kaunistab Kumu

Kumus värskelt avatud näitus “Spatium. Taani kaasaegne kunst” toob Eesti publikuni Taani kunsti kuumad nimed.

Näituse taanlasest kuraator Maria Kjær Themsen on valinud välja üksteist andekat noort kunstnikku, kelle tööd on ta kokku toonud mõiste “ruum” alla.

Ruumist läbi ja lõhki. Spatium tähendab ladina keeles ruumi – piiritletud või piiritlemata, mõttelist või füüsilist. Kõik Kumu näituse tööd tegelevadki ühel või teisel viisil ruumi mõistega, osa abstraktsemalt ja filosoofilisemalt kui teised.

Näituse võtmesõna külastaja jaoks on “liikumine”. Neid töid ei saa vaadata ainult otse ja ühe koha peal seistes, vaid teoste loodud kujuteldavas või füüsilises ruumis ringi liikudes ning jälgides, kuidas iga installatsioon erinevas ruumi nurgas tööle hakkab.

Marie Kølbæk Iverseni videoinstallatsiooni ”Retroaction VIII” peab aktiveerima vaataja ise oma liikumisega jälgimiskaamerate haardeulatusse. Tulemuseks on inimfiguuri ilmumine muidu tühja ekraanivärelust kujutavale seinale.
Lea Porsageri “Kaldnurksed lööklained” püüab aga tekitada illusiooni ruumi mõõtmetest. Ruumi läbib terastoru, mis ühest küljest venitaks ruumi justkui laiemaks, teisalt seisab ta seal nagu mõtteline kaitsetala takistamaks seinte kokkuvarisemist.

Õhtupimedus, teine kuu ja tuumajaam. Eelõige soovitan seda näitust vaadata õhtupimeduses, kuna nii mõnegi installatsiooni tajumisele annab see erilise maigu.

Võimalik, et Kadrioru elanikud on juba märganud hiigelsuurt seestpoolt valgustatud õhupalli pargi kohal hõljumas. See on osa Jacob Jesseni installatsioonist. Aknavaatega näituseruumis asub teleskoop, millega saab suurt õhupalli lähemalt uurida. Kõik see omandab hoopis somnambuulsema maigu õhtul, kui Tallinna kohal teine helendav kuu hõljub.

Põnevad on ka näitusel esindatud Taani helikunsti superstaari Jacob Kirkegaardi tööd. Heli- ja videoteos “Aion” on salvestatud Tšernobõlis, kus kunstnik veetis kolm päeva, jäädvustades erinevate ühiskondlike hoonete helisid. Kool, kirik, pood, kus kunagi kuulis ohtralt sagimist ja häälekat seletamist, on nüüd muutunud pealtnäha tummadeks ruumideks. Tegelikult hingavad need hooned edasi ning mitmekordsel ülesalvestamisel on Kirkegaardil õnnestunud need inimkõrvaga raskesti tabatavad helid kuuldavaks teha.

Kirkegaardi teine töö on samuti seotud tuumaenergiaga. “Koirohi” (ukraina keeles “tšernobõl”) koosneb kuueteistkümnest Kumu fuajeesse paigutatud kõlarist, kust kostab tuumaelektrijaama torude undamist.

“Spatium. Taani kaasaegne kunst”
Kumu kunstimuuseum, Weizenbergi 34 /
Valge 1, Tallinn
Näitus jääb avatuks 13. maini.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine