Mälestusi viimasest 20 aastast

Tallinna kunstihoone uus näitus “Mälestusi külmast utoopiast” tähistab 20 aasta möödumist külma sõja lõpust ja Nõukogude Liidu kokkuvarisemist.

Eve Kase kureeritud rahvusvahelisel näitusel esinevad kunstnikud mitmest põlvkonnast – nii need, kes elasid teadlikult radikaalsete poliitiliste muudatuste ajal, kui ka need, kelle mälestused sellest perioodist on mõnevõrra hägused.
Ühtlasi käsitleb näitus erinevaid teemasid alates Lego koonduslaagritest kuni Facebookini. Vaatluse alla on võetud kõik 20 aastat, mitte ­ainult 1990ndate algus. Nende kahe seisundi vahel – demokraatia lapsekingades ja demokraatia teismeeas  – jookseb näituse mõtteline telg.

Lego surmalaager. Näituse tuntumaid ja enim vastukaja tekitanud töid on poola kunstniku Zbigniew Libera “Lego koonduslaager” 1996. aastast. Libera on ehitanud Lego klotsidest stseene koonduslaagrist ja neid fotografeerinud. Tulemuseks on sügavalt kahemõtteline teos, mis viitab sõjale kui lapseliku kergusega võetavale mängule ja selle tagajärgedele.

Libera meetod on lihtne. Ta on kombineerinud oma töös absoluutsed vastandid – mänguasjad ja sõjakoledused – ning saavutab sellega sügavalt häiriva, kuid sisuliselt tiheda koosluse. Lego firma olevat omal ajal heausklikult Libera teost sponsoreerinud, kuid hiljem püüdnud selle avalikustamist takistada. Praegu kuulub teos Varssavi kunstimuuseumi kollektsiooni.

Valulikke teemasid puudutab näitusel ka leedu kunstnik Kestutis Grigaliunas tööga “Surmapäevikud”, mis kujutab esimesel okupatsiooniaastal surma mõistetud inimeste portreesid. Marko Mäetamm ja Anu Juurak näitavad aga juba hästi tuntud tööd “Verised majad”, mis käsitleb omandireformi raskeid tagajärgi.

Võrgutamisest Facebookini. Näitusel domineerivad tööd, mis mänguliste vahendite kaudu annavad edasi postsovetliku ühiskonna erinevaid tahke. Nii näiteks käsitleb Ivan Moudovi töö “Fragmendid” modernse kunsti keerulist olukorda Bulgaarias, varastades tuntud kunstnike näitustelt üksikuid esemeid.

Kellel jäi kevadiselt graafikatriennaalilt vaatamata Alina Rudnitskaja dokumentaalfilm “Bitch’ide akadeemia”, saab näitusel näha, kuidas Peterburi üpris omapärases treeningprogrammis õpetatakse naisi rikkaid mehi võrgutama.
Näituse üks nooremaid kunstnikke Siim Erlenheim näitab animatsioonfilmi “Debatt”, mis vaatleb internetidemokraatiat väga mõjuvõimsaks saanud sotsiaalvõrgustiku Facebook näitel.

“Mälestusi külmast utoopiast”
Tallinna kunstihoone, Vabaduse väljak 6, Tallinn
Näitus on avatud 26. veebruarini.

 

 

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara