Mälestusi viimasest 20 aastast

Tallinna kunstihoone uus näitus “Mälestusi külmast utoopiast” tähistab 20 aasta möödumist külma sõja lõpust ja Nõukogude Liidu kokkuvarisemist.

Eve Kase kureeritud rahvusvahelisel näitusel esinevad kunstnikud mitmest põlvkonnast – nii need, kes elasid teadlikult radikaalsete poliitiliste muudatuste ajal, kui ka need, kelle mälestused sellest perioodist on mõnevõrra hägused.
Ühtlasi käsitleb näitus erinevaid teemasid alates Lego koonduslaagritest kuni Facebookini. Vaatluse alla on võetud kõik 20 aastat, mitte ­ainult 1990ndate algus. Nende kahe seisundi vahel – demokraatia lapsekingades ja demokraatia teismeeas  – jookseb näituse mõtteline telg.

Lego surmalaager. Näituse tuntumaid ja enim vastukaja tekitanud töid on poola kunstniku Zbigniew Libera “Lego koonduslaager” 1996. aastast. Libera on ehitanud Lego klotsidest stseene koonduslaagrist ja neid fotografeerinud. Tulemuseks on sügavalt kahemõtteline teos, mis viitab sõjale kui lapseliku kergusega võetavale mängule ja selle tagajärgedele.

Libera meetod on lihtne. Ta on kombineerinud oma töös absoluutsed vastandid – mänguasjad ja sõjakoledused – ning saavutab sellega sügavalt häiriva, kuid sisuliselt tiheda koosluse. Lego firma olevat omal ajal heausklikult Libera teost sponsoreerinud, kuid hiljem püüdnud selle avalikustamist takistada. Praegu kuulub teos Varssavi kunstimuuseumi kollektsiooni.

Valulikke teemasid puudutab näitusel ka leedu kunstnik Kestutis Grigaliunas tööga “Surmapäevikud”, mis kujutab esimesel okupatsiooniaastal surma mõistetud inimeste portreesid. Marko Mäetamm ja Anu Juurak näitavad aga juba hästi tuntud tööd “Verised majad”, mis käsitleb omandireformi raskeid tagajärgi.

Võrgutamisest Facebookini. Näitusel domineerivad tööd, mis mänguliste vahendite kaudu annavad edasi postsovetliku ühiskonna erinevaid tahke. Nii näiteks käsitleb Ivan Moudovi töö “Fragmendid” modernse kunsti keerulist olukorda Bulgaarias, varastades tuntud kunstnike näitustelt üksikuid esemeid.

Kellel jäi kevadiselt graafikatriennaalilt vaatamata Alina Rudnitskaja dokumentaalfilm “Bitch’ide akadeemia”, saab näitusel näha, kuidas Peterburi üpris omapärases treeningprogrammis õpetatakse naisi rikkaid mehi võrgutama.
Näituse üks nooremaid kunstnikke Siim Erlenheim näitab animatsioonfilmi “Debatt”, mis vaatleb internetidemokraatiat väga mõjuvõimsaks saanud sotsiaalvõrgustiku Facebook näitel.

“Mälestusi külmast utoopiast”
Tallinna kunstihoone, Vabaduse väljak 6, Tallinn
Näitus on avatud 26. veebruarini.

 

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara