Tööandjad ei ole teadlikud korrektsest tööõnnetuse dokumentatsioonist

Enamlevinud rikkumiseks on tööõnnetuse uurimise mitteõigeaegne läbiviimine, ebakorrektselt koostatud raportid ning nende hilinenud esitamine Tööinspektsioonile.

Põhja inspektsiooni tööinspektorid külastasid eelmisel aastal sihtkontrolli „Tööõnnetuste menetlemine“ käigus 100 ettevõtet, neist 82 Tallinnas ja 18 Harjumaal. Sihtkontrolli käigus vaadati üle aastatel 2008-2011 toimunud tööõnnetuste uurimismaterjalid ja raportid.

Sihtkontrolli eesmärgiks oli saada ülevaade, kuidas tööandjad täidavad tööõnnetuste ettevõttesisese uurimise ja registreerimisega seotud kohustusi. Ühtlasi soovis Põhja inspektsioon jälgida, kas tööandjad on põhjalikult välja selgitanud tööõnnetuse asjaolud ja põhjused, kindlaks määranud abinõud samalaadse juhtumi kordumise vältimiseks, need abinõud ka reaalselt rakendanud  ning kogutud tõenditest ja dokumentidest koostanud tööõnnetuse uurimistoimiku. Ühtlasi oli sihtkontrolli eesmärgiks tööandjaile veelkord meelde tuletada nende kohustusi tööõnnetuse menetlemisel vastavalt töötervishoiu ja tööohutuse alastes õigusaktides sätestatud nõuetele.

Kontrollkülastustel kasutatud hinnangulehe küsimustik oli koostatud vastavalt uurimise läbiviimise toimingute loogilisele järjestusele.  Abimaterjalina annaks see tööandjale täpsed juhised ning hõlbustaks edaspidi korrektselt tööõnnetlusi menetleda.

Tööinspektor Andres Jõgiste sõnul olid enamlevinud rikkumised tööõnnetuse uurimise mitteõigeaegne läbiviimine, ebakorrektselt koostatud raportid ning nende hilinenud esitamine Tööinspektsioonile.

„Ligikaudu pooled kontrollitud väikeettevõtetest ei suutnud tööõnnetuste uurimist nõuetekohaselt läbi viia ja raportit õigeaegselt Tööinspektsioonile esitada. Tööandja peab tööõnnetuse uurimise läbi viima 10 tööpäeva jooksul pärast tööõnnetuse toimumist ning koostama vormikohase tööõnnetuse raporti. Raport tuleb esitada Tööinspektsioonile 3 tööpäeva jooksul pärast tööõnnetuse uurimise lõpetamist,“ lisas Jõgiste.

Tööõnnetuse sihtkontrolli tulemused näitasid, et vähemalt 25% ettevõtetes esinevad probleemid tööõnnetuste uurimise ja nõutavate toimingute läbiviimisel. Tööandjad ei ole teadlikud õigetest praktikatest, neil puudub kindlustunne tööõnnetuse dokumentatsiooni vormistamisel.

„Tööandjad ei teadvusta, et tööõnnetuste riskide maandamine algab põhjalikust töökeskkonna riskianalüüsist, mille käigus selgitatakse välja kõik töökeskkonnas esinevad ohutegurid. Sisuliselt tähendab see, et riskianalüüsis peaksid olema arvestatud tööõnnetusega seotud riskid,“ selgitas Jõgiste.

Järgmise sammuna peaksid need riskid olema sisukalt lahti kirjeldatud tehtavate tööde ja kasutatavate töövahendite ohutusjuhendites, jõudes juhisteni õnnetuste ärahoidmiseks, ühiskaitse- ja isikukaitsevahenditeni ning ohumärgistuseni. Olulised riskide maandajad on  tööandja poolt läbiviidavad sisekontrollid.

Kuna ebakorrektselt vormistatud dokumentatsioon ning Tööinspektsioonile mitteõigeaegselt  esitatud tööõnnetuste raportite osakaal on suur, siis Põhja inspektsioon jätkab aastal 2012 tööõnnetuste sihtkontrolli, võttes kontrollitavate ettevõtete valikul aluseks just eelneva aasta enamlevinud rikkumised.

Tööinspektsiooni esialgsetel andmetel registreeriti 2011.aastal Põhja inspektsioonis 1563 tööõnnetust (1071 Tallinnas ja 492 Harjumaal), neist raskete tagajärgedega oli 240 ja surmaga lõppenuid 7. Tallinna ja Harjumaa ettevõtete töötajatega toimus Eestist väljaspool aga 59 tööõnnetust.

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara