Alaealisega lepingu sõlmimisele peab eelnema riskianalüüs

Eelmisel aastal toimunud alaealiste töötamise sihtkontroll tõi välja olulise lünga tööandjate teadmistes. Nimelt oli enamikule noorte töö- ja puhkelaagri korraldajatele MTÜ-dele või kohalikele omavalitsustele üllatuseks, et enne alaealisega töölepingu sõlmimist on tööandja kohustatud läbi viima riskianalüüsi.

Selle käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid ning hinnatakse riske töötaja tervisele ja ohutusele, arvestades tema ealisi iseärasusi, eelkõige alaealise nõrgemaid kehalisi ja vaimseid võimeid, samuti vähest elukogemust, mistõttu alaealine ei pruugi õnnetusohtu õigel ajal märgata ega vältida.

Näiteks võeti tüdrukuid kasvataja-abideks raske puudega laste hoolekandeasutusse või lubati poistel pargihooldustöödel niita murutraktori või trimmeriga. Siinkohal ütleksid paljud, et kodus lubataksegi suurematel lastel murutraktoriga tegutseda. Selles ongi vahe: iga vanem vastutab oma lubamiste ja lapse eest ise, aga töösuhtes on määrustega reguleeritud see, mis alaealisele töös lubatud ja mis keelatud.

Kontrollimiste käigus tuvastati ka olukordi, kus tööandja, selleks et seadustatud kohustusest vabaneda, sõlmis alaealisega töövõtu-, käsundus- või isegi ostu-müügilepingu, millele töölepingu seaduse regulatsioon ei laiene. Kuid mistahes tehingu tegemiseks või lepingu sõlmimiseks alaealisega on ikkagi vajalik seadusliku esindaja eelnev nõusolek. Seepärast paneme lapsevanematele jätkuvalt südamele – uurige, mis lepingu alusel ja millistel tingimustel töötamiseks oma lapsele nõusoleku annate. Kui sõlmitud on muu võlaõiguslik leping, aga tegelikkuses ilmnevad töösuhte tunnused, on võimalik pöörduda töövaidlusorganisse lepingu olemuse vaidlustamiseks.

 

 

Osale arutelus

 • Neenu Pavel, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib BÜROOJUHTI

Maxima Eesti OÜ

24. aprill 2018

Teabevara