Töölepingu puudulikud  dokumendid

Töölepingu seadus on kehtinud kaks ja pool aastat, kuid segadust töösuhetes oluliste dokumentide ümber jagub, kirjutab Personali Praktik.

Töösuhete järelevalve tulemused kinnitavad samuti probleeme töölepingu seaduse § 5 lg 1 täitmisega. Tööandjate külastustest kahe kolmandiku puhul on tööinspektor-jurist hinnanud töötaja teavitamise töölepingu andmetest ebapiisavaks. Kuigi kirjalik tööleping on poolte vahel allkirjastatud, puudub seal sageli konkreetne tööaeg, töötasu maksmise põhimõtted ja tööülesannete kirjeldus ehk kolm töölepingu olulisemat punkti.

Tööandjad eelistavad aastast aastasse kasutada kõigi töötajate puhul ühesuguseid dokumendipõhju. Sellest otsusest võivadki probleemid alguse saada, sest siingi kehtib reegel, et see, mis sobib kõigile, ei sobi tegelikult kellelegi.

Selgunud on, et sageli kasutatakse viitelisi töölepinguid ehk töölepingus viidatakse
muudele dokumentidele, näiteks tööülesannete kirjelduse asemel viidatakse,
et need sisalduvad konkreetse ametikoha ametijuhendis, töötasu maksmise
põhimõtted palgajuhendis ja töötaja tööaja korraldus tööandja juures kehtivates
töökorralduse reeglites. Seejuures kinnitab töötaja töölepingu allkirjastamisega,
et on kõigi eelloetletud dokumentidega enne töölepingu allkirjastamist tutvunud.

Puudulikud dokumendid
Sellised kokkulepped ja viited ei ole keelatud, kuid oluline on jälgida, et kõik dokumendid, millele töölepingus viidatakse, ka tegelikult olemas oleksid. Kui lepingus on kirjas, et selle allkirjastamisega antakse kinnitus loetletud dokumentidega tutvumise kohta, siis tuleb tööleasujale need dokumendid enne töölepingu allkirjastamist ka esitada.

Nii järelevalve käigus kui ka töövaidlustes on peamiseks probleemiks kujunenud
see, et viide töölepingus on, kuid viidatud dokumenti tegelikult tööandja koostanud ega kinnitanud ei ole. Esineb ka juhtumeid, kui töölepingus viidatud dokument
koostatakse kiiruga juba töövaidluse käigus, kasutades ära olukorda, et töötaja
on töölepingus kinnitanud dokumendiga tutvumist.
Mõnikord on dokument küll koostatud, aga töötajale edastatud e-kirja teel tööandja allkirjata ehk kirjalikku Töösuhete järelevalve tulemused kinnitavad samuti probleeme töölepingu seaduse § 5 lg 1 täitmisega.

Loe pikemalt ajakirjast Personali Praktik.

 

Osale arutelus

 • Meeli Miidla-Vanatalu, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara