Väikeste panuste edusammud

Samm-sammult edasi liikudes, väikesi võite saavutades, uusi probleeme avastades ja lahendades jõuavad eksperimenteerivad innovaatorid hämmastavate tulemusteni, kirjutab Peter Sims raamatus "Väikesed panused. Kuidas väikestest avastustest sünnivad suured ideed."

Loovmõtlemine pakub probleemide lahendamiseks ja ideede genereerimiseks terve rea loomingulisi metoodikaid, mis põhinevad samm-sammult lahenduseni jõudmisel, mitte olemasolevast vastusest alustamisel.

Need meetodid ei ole kohe päris kindlasti pelgalt paljude asjade katsetamine spagettide vastu seina pildumise stiilis – et näha, mis kinni jääb. Kõige produktiivsemad loomingulised inimesed ja meeskonnad on ülinõudlikud, väga analüütilised, strateegilised ja pragmaatilised. Ometi ei kasuta nad stereotüüpset
mudelit, mida oleks võimalik kopeerida. Raamatus edaspidi tutvustatavad mõtte- ja tegevusmallid ei ole käitumiseeskirjad, nende kokkuliitmise summaks ei ole etapiviisiline tegevuskava.

Pigem on need mallid võimsaks abivahendiks produktiivsele loomingulisusele, mis kaotab mõistuse kammitsad, võimaldab sel teha avastusi ning seejärel arendada neid avastusi mitmesugustes olukordades, millest igaühest võib ideid ammutada ja kohandada neid vastavalt isiklikele vajadustele ja väljakutsetele.

Väikeste panuste metoodika juures on kõige tähtsam:

• Eksperimenteerida. Õppida tegutsedes. Ebaõnnestuda kiiresti, et sellest veelgi kiiremini õppust võtta. Teha katseid ja luua prototüüpe, et koguda teadmisi, tuvastada probleeme ja korrastada loovaid ideid nii, nagu tegi Beethoven, kes tahtis avastada uusi muusikalisi stiile ja vorme.

• Mängida. Mänguline, improvisatsiooniline ja humoorikas õhkkond vaigistab ideede haudumise järgus või äsjakoorunud ideedele avalduvaid pärssivaid mõjusid ning takistab loominguliste mõtete mahatampimist või neile enneaegse hinnangu andmist.

• Süüvida. Leida aega sukelduda laia maailma, koguda sealt värskeid mõtteid ja arusaamu, et mõista inimeste sügavamat motivatsiooni ja ihalusi ning tunnetada läbi asjade toimimise protsess algusest lõpuni.

• Defineerida. Kasutada protsessi jooksul kogunenud teadmisi, et enne lahendamise kallale asumist defineerida konkreetsed probleemid ja vajadused – just nagu tegid Google’i asutajad, kui taipasid, et raamatuotsingu algoritmi võib rakendada palju suurema probleemi lahendamisel.

• Ümber orienteeruda. Olla paindlik suurte eesmärkide ja püüdluste poole pürgimisel, kasutada vajalike muutuste läbiviimisel hästi ära väikesi võite ja hoida kindlat kurssi ettevõetu lõpuleviimisele.

• Korrata. Teha uuesti, täpsustada ja pidevalt katsetada, varustades end aja jooksul järjest suurema hulga teadmiste, informatsiooni ja eeldustega – just nii, nagu lihvib oma etteastet täiuslikkuse suunas Chris Rock.

Loe pikemalt Peter Simsi raamatust "Väikesed panused. Kuidas väikestest avastustest sünnivad suured ideed."

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara