Tartu  ootab kinno

Järgmisel nädalal vallutab Tartu Athena keskuse maailmafilmide festival, mis keskendub tänavu šamanismile ja meestele.  

Tartu kultuurielu lahutamatuks osaks on saanud kevaditi toimuv maailmafilmide festival, mis rõõmustab sel aastal huvilisi juba üheksandat korda. “Alustasime aastaid tagasi mõttega teha ainult üks festival koostöös Põhjamaade Antropoloogilise Filmi Assotsiatsiooniga. Üritusega ühele poole saanud, mõistsime, et Tartus ja Eestis üldse on sellise festivali jaoks koht ja korralduskogemus olemas. Me ei ole soovinud väga suureks kasvada, vaid jäänud teadlikult umbkaudu sama suureks kui esimesel aastal,” kommenteeris festivali direktor Pille Runnel.
Nii ongi taas kavas ligikaudu poolsada filmi, seminar, näitused ja muusikaüritused Genialistide klubis.
Tänavuse programmi võtmesõnad on Pille Runneli sõnul šamanism ja mehed. Festivali esimene päev avataksegi seminariga šamanismist ja visuaalsest antropoloogiast, erikülaline on sel puhul maailma üks tunnustatumaid šamanismi­uurijaid dr Mihaly Hoppal Ungarist. Ühtlasi on kavas mitu selleteemalist filmi, näiteks “Rituaalsed rännakud” ja “Šamaani kättemaks”.

Killukesi meeste elust. Mehi ei vaadelda Runneli sõnul aga mitte jamesbondilikus võtmes, vaid hoopis oma igapäevaseid toiminguid tegemas, mõtteid mõlgutamas ja dilemmasid lahendamas.
“Muu hulgas näitame filme lihtsatest teetöölistest ja kaaluprobleemidega maadlevatest meestest,” sõnas Runnel ning rõhutas, et kõik meestega seotud teemad laienevad tegelikult inimesele tervikuna.
Veel on kaadreid mõnusast meestevahelisest kamraadlusest kuni filmini “Isade õigused”, mis portreteerib laste hooldusõiguse eest võitlevaid Iisraeli mehi. Tegu on mullu suvel linastunud teosega, mis oli möödunud aastal selles riigis üks enam poleemikat tekitanud dokumentaalfilme.

Võidujooks ühiskonnas. Äripäeva lugejatele soovitab Runnel šamanismiteema kõrval filmi “Katar, võiduajamine”, mille keskmes on Euroopast pärit ärimees, kes juhib elektrijaama arendamist, ja Katari ettevõtja, kes organiseerib oma kaamelite treenimist suureks rahvusvaheliseks võiduajamiseks. Mõlemad mehed osalevad omal moel moodsa üksildase, ent samas ambitsioonika ühiskonna võiduajamises.
Väljatoomist väärt on tema sõnul ka filmid “Võitlus linna eest” ja “Regilaul”. Esimese fookuses on Turu linna elamud ja nende saatus, teine keskendub Eesti regilaulu minevikule, olevikule ja tulevikule.

Kaameraga reis ümber maailma. Oma osa festivalist saab Eesti filmi 100. sünnipäev, millele on pühendatud eraldi programm. “Võtsime kavva filmid, mis pole kuigi tuntud. Üks osa neist vaatleb elu Liivi lahe kallastel, teise fookus on aga kaugematel rahvastel. Kõige tuntum neist on vast Lennart Meri šamaanifilm,” selgitas ta. Filme näidatakse kronoloogilises järjestuses alates vanimast.
Ühtlasi saab nautida Stéphane Bretoni filmide retrospektiivi, kus näeb kaadreid Melaneesiast ja Nepalist kuni vaikeluni New Mexicos.
Festivalilt ei puudu ka kunst. Athena keskuses on üleval fotonäitused “Johannes Pääsuke 120” ja “Pariis 2”. Eesti Rahva Muuseumis näeb väljapanekuid “Eesti filmi rajaleidjad soome-ugri ja põhjarahvaste juures” ning “Ostupalavik: tarbimiskultuur Eestis 1990.–2000. aastatel”.

9. maailmafilmide festival
19.–25. märtsil Tartus Athena keskuses
Pilet: enne kl 17 toimuvatele seanssidele sissepääs tasuta, pärast kl 17 toimuvatele seanssidele 1,5–2 eurot; festivalipass 8–15 eurot.
Filmid on originaalkeeles ja ingliskeelsete subtiitritega. Alates kl 17 algavatel seanssidel on ka eestikeelsed subtiitrid.
www.worldfilm.ee

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara