Kuidas saada hakkama ületunde tegemata?

 Me teame, et on ohtlik teha pidevaid ületunde või jääda kontorisse rohkemaks kui kaheksaks tunniks. Tulemuseks on kiirelt kasvav stress, ajalõiv pere ja enda arvelt, siit edasi töövõime langus ja vajadus veelgi kauem kontoris istuda.

Seega – proovime töö juures tulla toime 8 tunniga päevas. Kuidas aga seda saavutada?

Eelkõige vaata oma päeva plaan alati eelnevalt üle ja ära jäta olulisi või palju aega nõudvaid ülesandeid enne tööpäev lõppu. Mida kaugemal on aeg tulevikus (meie planeerimise hetkest), seda vähem suudame seda kontrollida.

Veel on oluline teada enda füsioloogiliselt aktiivset aega. Kui oled õhtuinimene, siis ära alusta hommikul kell 8 või 9 olulise aruandega, samas kui oled hommikuinimene, tahad selle võib-olla hommikul esimese asjana ära lõpetada?! Päeva lõpu poole jääb siis aega tegeleda emailide, suhtlemise ja väiksemate ülesannetega. Kui mõnda neist täna ei jõuagi, siis võib rahulikult koju minna ja homme uuesti jätkata. Igal juhul õigel ajal koju!

Töö efektiivsuse suurendamiseks on veel abiks, kui tekitad endale päevas ühe aja, kus sind vähe segatakse. Paljud jäävad nö „peale tööd“ sel põhjusel, et siis on vaikne ja rahulik tööd teha.

Et tulla toime 8 töötunniga, pead selle vaikse aja endale keset päeva leidma. Tihti piisab isegi ühest tunnist, kus lülitad välja oma emaili teated, MSN-ist ja Skype-ist logid välja ning kui julged, lülitad ka telefoni välja. Võimalusel sulge kabineti uks või pane enda lauale silt „olen hõivatud“. Ning kasuta see „vaikne tund“ mõne suure ja olulise ülesande lõpetamiseks.

Koostöös Tallinna Ülikooliga tehtud uuringust selgus, et kui inimene täidab arvuti taga järjest mingit tähelepanu nõudvat ülesannet, hakkab 35-45 minuti pärast järsult suurenema vigade arv. Vead tahavad aga parandamist ja sellele kulub rohkelt aega. Seega on soovitav teha iga 35-40 minuti järelt „minipaus“. Väike paus, mis võib kesta vaid minuti. Pausi võid täita kohviga, lihtsalt ringutamisega, võid ka tegeleda mingi muu tööülesandega – näiteks lugeda emaili. Igasugune vaheldus on abiks. Peale pausi jätka oma olulist projekti ja tegele sellega jälle järjest vähemalt 30-40 minutit.

Lõpetuseks ehk kõige olulisem nõuanne – ära luba tähtaegu, millest sul on raske kinni pidada. Kui sul on kiire päev, siis lisaülesandega leppimine võib venitada sinu tööpäeva õhtusse. Aga mõtle korraks, kas sinu aruannet on tõesti vaja järgmisel hommikul kella kaheksaks või piisab ka kella kümneks? Tegelikult on pea alati piisav ka 2 tundi hiljem järgmisel hommikul, mistõttu sa ei pea kulutama ülesande lõpetamiseks väheefektiivseid (sest oled väsinud) õhtutunde, vaid pigem tee asi järgmisel hommikul, kui oled puhanud ja värske

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Ardo Reinsalu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine