Ülestunnistusi vanaisa elust

Monolavastus “Vanaisa” on humoorikas pihtimus vanaisade raskest taagast: nende järglastest, üleliiasest vabast ajast ning ootamatust ja vastumeelsest vananemisest.

“Vanaisa” võib tinglikult nimetada kolmandaks osaks Monoteatri mehe elu teemaliste lavastuste sarjas. Näidendi algupärane tekst pärineb islandlase Bjarn Haukur Thorssoni sulest.
Sõnalavastuste sarja esimene tükk oli “Ürgmees”, milles vaadeldi kahe sugupoole vahelisi erinevusi ja erimeelsusi. Järgnevalt heideti pilk tähtsale ja kaoserohkele etapile mehe elus, st isaks saamisele. “Vanaisas” on luubi alla võetud vanaisa staatus.

Kohanemine ealiste iseärasustega. Jan Uuspõld on oma tegelaskujust rääkinud kui mehest, kes püüab kohaneda vanaisaks olemise ja oma east tulenevate iseärasustega, suutmata aga täielikult leppida järskude pööretega oma elus.
Vanaisa näib olevat sellist tüüpi vanahärra, kes on jõudnud ringiga tagasi puberteediikka. See ei ole särtsakas teismeliste puberteet, vaid klassikaline vanainimese oma, mis tähendab vingumist ja enesekesksust ning leppimatust kõige sellega, mis ei ole harmoonias elu jooksul kujunenud arusaamadega.
Nõnda ei sobitu vanaisa ellu kuidagimoodi väimees, kes tema meelest on Stig Rästa ja Kurt Cobaini ristsugutis, nõme tütre röövinud arvutifriik, keda ta mõnitavalt Munaks kutsub. Närvi teevad mustaks ka kõik kisavad ja tatistavad väikelapsed, juhul kui need ei ole lähisugulased.

Vanaduse torin. “Vanaisa” naljad on teada tuntud ainetel, nagu oodata oligi. Halliks võõbatud peaga Uuspõld esitab argielulist koomikat, mille sõlmprobleemid on tänapäeva vanainimese südant närivad teemad, näiteks kuidas lapsed on ühtaegu koorem ja õnnistus nagu ilus ja kallis auto.
Vananedes muutub inimene noorte kultuuri suhtes võõristavaks. Põikpäisuse ja kohati ilmneva seniilsusega arvatakse teadvat, kuidas asjad peavad olema ja toimima. Ilmaski ei lepita tõsiasjaga, et vanusega kaasnevad teatud füsioloogilised eripärad, mis vajavad abikätt Viagralt ja Prostamol Unolt. Olemas on ka kohustuslik surmahuumor, mis pea iga vanainimese elu käsitlevasse etendusse kuulub.

Tegu on lõõgastava ja lihtsakoelise lavastusega, mis ajab kohati südamest naerma. Sobilik stressi maandamiseks, mittesobilik rammusa vaimutoidu või liigutava elamuse himustajatele.

"Vanaisa”
5/10
Lavastaja: Karl Kermes
Osatäitja: Jan Uuspõld
Esietendus: 5. aprillil 2012
Järgmised etendused: 16., 23., 26. ja 28. aprillil

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Lola Annabel Kass

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara