Kas me saame lubada endale ameerikalikku personalipoliitikat?

Tööandja väärtustab väga pühendunud töötajat, kes ei vaata kella ega nädalapäeva. Nii on ikka tublimate hulgas need, kes annavad endast rohkem, kui tegelikult tohiks.

Ületöötamine ja sellega kaasnev läbipõlemine toimub sammhaaval - see on haigus, mis hakkab vaikselt seestpoolt närima. Inimene saab ise aru, et asjad on halvad, alles siis, kui tervis käest. Intervjuudel soovivad inimesed sageli leida tööd, kus piisaks tõepoolest 8 töötunnist päevas. Et ei peaks tundma süümepiinu selle pärast, et lahkud õigel ajal töölt. Samas on väga palju neid, kes on uhked selle üle, et on valmis tegema rohkem kui peab. Me arvame, et halvad asjad tulevad meie juurde koledate ja inetutena, aga sageli saame kõige halvema endale läbi õilsate eesmärkide ja kõlavate sõnade.

12. – 13. aprill toimunud personalijuhtimise konverentsil rääkis Tallinna Ülikooli Terviseteaduse ja Spordi Instituudi direktor Kristjan Port humoorikas võtmes sellest, kuidas luues uudset tehnoloogiat loome tegelikult uut stressi. Kas oleme juurde saanud vaba aega, sest kodus teevad palju tööst ära kodumasinad? Inimesel on suurepärane võime täita oma elu kiire tempoga. Aega lihtsalt puhkamiseks ja oluliste inimestega suhtlemiseks ei jää meil sugugi rohkem, kui aegadel, mil pereelus olid tähtsal kohal pesupäevad. Kui suur inimeste arv on meie jaoks tegelikult vajalik? Virtuaalmaailmas on see nii suur, kui suudame hallata. Kuid need suhted ei too inimlikku rõõmu, need on sageli koormavad ja stressi tekitavad. Me anname oma vaba aja virtuaalmaailmale, end seeläbi kurnates. Inimene on loodud liikuma, oma kätega midagi tegema, mitte vaid istuma. Lootus, et tehnoloogia areng teeb meid õnnelikumaks, pole täitunud.

Kui me läheme oma inimloomusega vastuollu, viime end ise stressiseisundisse. Seda võib lubada endale suur riik, kus on palju inimesi - kui üks töötaja on läbi, võetakse järgmine. Nii lihtne see ongi. Eestis pole meil talentide pikka pinki. On ettevõtete juhtide südameasi oma parimaid töötajaid hoida parimal moel. Ja see ei tähenda tohutult intensiivset tööd ja suurt raha. See tähendab pika perspektiivi nägemist. Iga juht võiks mõista, et pikas perspektiivis sõltub tema käekäik inimeste töövõimest pika aja jooksul.

Investeering masinatesse ei korreleeru tegeliku tööviljakusega, vaid investeering töötajatesse korreleerub tööviljakusega, väitis konverentsil Kristjan Port. Küllap kaasaegsed seadmed tõstavad tootlikkust, kuid seda enam peab investeerima neil töötavatesse inimestesse. Professor Marju Lauristin pani personalijuhtidele südamele, et me ei tohi ameerikalikku lähenemist lubada, sest meid pole nii palju. Peame valima personalijuhtimisel euroopaliku tee – hoidma oma väärtuslikke töötajaid, kes kõik on omal moel asendamatud.
Nii jääb üle oodata ka muudatusi seadusandluses – ettevõtja valmisolek toetada sportimist ei tohiks olla maksustatud erisoodustusmaksuga. Ettevõtjad, kellest paljud oskavad oma inimesi hoida ja nende eest hoolt kanda, ootavad, et ka valitsus väljendaks oma vaateid meie inimestele.

Osale arutelus

 • Sirje Tammiste, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara