Laenuga ostetud kodu võib kindlustada enda valitud seltsis

Laenuga kodu ostes või liisinguga autot soetades peab kodu või auto ka kindlustama, sest selleks kohustab laenu- või liisinguleping. Tasub teada, et kindlustust ei pea sõlmima laenu või liisingu andnud panga või muu ettevõtte pakutavas kindlustusseltsis, vaid seltsi võib ise valida, kirjutab tarbijaveeb Minuraha.ee.

Siinjuures peab arvestama tingimustega, millised on kindlustamiseks ette näinud laenu- või liisinguandja. Teisisõnu peab kindlasti järgima seda, et kindlustatud saaksid kõik need riskid, mille vastu laenu- või liisingulepingus on kohustus kindlustada. Auto puhul on nendeks riskideks reeglina vargus, vandalism, röövimine, õnnetusjuhtum ja tulekahju. See võib tähendada, et nn osakaskot sõlmida pole võimalik, vaid tuleb valida maksimaalse kindlustuskaitsega nn superkasko või täiskasko leping. Kuna erinevates kindlustusseltsides on nimetused erinevad, tulebki süveneda kindlustuslepingu tingimustesse, et veenduda, millised riskid on kindlustatud ja millised on välistused.

Laenuga ostetud kodu kindlustamisel tuleb samuti laenulepingust hoolikalt lugeda, millises ulatuses ning milliste riskide vastu pank kindlustust nõuab. Üldiselt on nõutav kindlustamine tule, vee, vandalismi ja loodusõnnetuse vastu ja reeglina tuleb kindlustada taastamisväärtuse ulatuses. Taastamisväärtus on eluaseme uuesti ülesehitamise või remondi maksumus tänaste ehitushindade juures.

Kindlustuslepingus määratakse kindlaks ka omavastutuse suurus. See on summa, mille peab kindlustusjuhtumi puhul ise tasuma ning selts pakub mõned summad ise välja. Kuid laenu või liisingut andnud ettevõte võib siinkohal seada piirangu sellele, kui suure omavastutusega kindlustuslepingu võib sõlmida – üldiselt tahetakse, et omavastutus oleks võimalikult väike.


Kuna laenuga ostetud või liisitud vara kindlustamisel on kliendil kindlustusvõtja kohustus, vastutab ta kindlustusmaksete õigeaegse tasumise eest. Oma muude kohustuste kohta tasub kindlasti lugeda oma laenu- või liisingulepingust ja tutvuda ka kindlustuslepingu osaks olevate kindlustustingimustega. Kohustuste täitmata jätmisel võivad olla ebasoodsad tagajärjed. Üheks võib olla just liisimise puhul ka liisinguandja poolne lepingu ülesütlemine.

Seega:
Laenuga ostetud või liisitud vara (viimase omanikuks on liisinguandja) tuleb kindlustada.
Laenu- või liisinguandja määrab tingimused vara kindlustamiseks.
Kindlustusseltsi valimise õigus on sinul.
Täida hoolikalt oma laenu-, või liisingu- ning kindlustuslepingust tulenevaid kohustusi.

Kust kindlustust osta?

Kui ei ole soovi rahulduda mugavaima variandiga ehk laenu või liisingut andnud ettevõtte pakutud kindlustusseltsis kindlustamisega, tasub veidi aega võtta ja erinevate seltside tingimusi võrrelda. Üks variant on võrdlemise töö ise ära teha, võttes pakkumised vähemalt kolmest kindlustusseltsist.
 
Teine võimalus on kasutada kindlustusmaakleri abi. Kindlustusmaakler on kindlustusvahendaja, kes selgitab välja su kindlustushuvi ja seejärel otsib sulle erinevate kindlustusseltside pakkumisi. Neid pakkumisi on tavaliselt vähemalt kolm ning kindlustusmaakler pakub ka välja enda meelest sinu huvidele, sh ka laenu- või liisinguandja poolt nõutud tingimustele kõige paremini vastava variandi. Lõpliku valiku tegemise õigus jääb kliendile.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara