Puhang Prantsuse kultuuri

Juuni alguseni saab Tallinnas festivalil “Voil?! 2012” nautida Prantsuse kultuuri: teatrit, kino, muusikat, näituseid, tänavakunsti ning teadus- ja kirjandusüritusi. 

Esimest korda nii ulatuslikult toimuv festival on omamoodi jätk eelmisel aastal korraldatud samalaadsele üritusele Pariisis, selgitas Prantsuse Instituudi kultuuriürituste koordinaator Kerli Ilves. Kui Pariisis oli eesmärk tutvustada prantslastele meie kultuuri, siis Eestis on loomulikult vastupidi – eestlasteni püütakse tuua tükike Prantsuse kultuurist.

Festivali programm on meelega tehtud mitmekülgne ja erinevas vanuses inimeste huve arvestav, et kõik sellest endale midagi huvipakkuvat leiaksid, selgitas Ilves. Prantsuse kevade üritused toimuvadki kahasse siinsete üritustega, nagu kirjandusfestival HeadRead ja etenduskunstide festival TREFF, või kultuurikorraldajatega, nagu Katusekino.
“Programmi koostamisel oleme silmas pidanud põhimõtet mitte soovitada ühte konkreetset üritust, kuna maitsed on niivõrd erinevad,” rõhutas Ilves.
“Näiteks kui meeldib midagi teaduslikku, siis on kavas mitmesuguseid teadusüritusi, kus kohal Prantsuse teadlased. Mõnusat ajaviidet pakub aga kindlasti TREFF, kus ka prantslaste trupid üles astuvad ja mida võib vaatama minna kogu perega,” tõi ta näite.

Huvitavat igale maitsele . Nüüdseks möödas Jazz­kaar tegi otsa lahti Prantsuse muusikaga, ent tulemas on lisa. Näiteks 12. mail astub klubis Woodstock üles kollektiiv Varsovie, mida võib auga pidada Joy Divisioni ja Noir Désiri mantlipärijaks.
Aastast 2005 tegutseva bändi loomingut iseloomustava lood, millel on tugev kirjanduslik mõju. Olulisemad kirjanikud bändi loomingus on näiteks Charles Baudelaire, Paul Verlaine ja Sergei Jessenin.
Peale muusika on huvilistel võimalus süveneda Ilvese sõnul filmikunsti. Kui 10. mail jõuab kinolinale Maxime Meyeri ja Willy Le Devini dokumentaalfilm “Me oleme 900 prantslast” Prantsusmaa juutide deporteerimise teemal , siis kuu lõpus toimuv kinoseanss-kontsert “20. aastate Pariis” loob Katusekinos Ilvese sõnul kindlasti meeleoluka atmosfääri. Filmi saadavad flöödil, klaveril ja tšellol kolm muusikut, kes tõlgendavad ajastu heliloojaid Raveli, Fauréd, Debussyd, Satied jt.
Samuti toimub kirjandus- ja teadusüritusi, kus huvilistega kohtuvad Concourt’i auhinna võitja kirjanik Paule Constant, filosoof Jacques Ranciere ja keeleteadlane Arlette Bouloumié.

Uued tuuled puhuvad sügisel. Keeleoskuse taha ei tohiks üritustel osalemine Ilvese sõnul takerduda. “Kunst ja kultuur on sellised valdkonnad, kus ei ole keelelist piirangut. Filmide juures on subtiitrid abiks ja muusika puhul ei mängi see üldse rolli,” toonitas ta.
Paljudel vestlusüritustel, kus esinevad teadlased või kirjanikud, räägivad prantslased üldse näiteks inglise keeles.
Festivali on plaanis hakata korraldama kaks korda aastas, nii et uut puhangut Prantsuse kultuuri võib oodata juba sellel sügisel. Seni tasub põhjalikult süveneda kevadise festivali programmi, mis kunstide kõrval pakub huvilistele 12. mail toimuval Euroopa päeval võimalust külastada Prantsuse Instituuti.
“Uksed on kõigile avatud. Korraldame sellel päeval viktoriine. Soovijad saavad tutvuda meie raamatukoguga, laenutada filme, kuulata muusikat ja uurida keeleõppevõimaluste kohta,” selgitas Ilves.

Prantsuse kevad Tallinnas – “Voil?! 2012”
23. aprillist 10. juunini Tallinnas
Kavas: kontserdid, kino, teater, kirjandus, seminarid, tänavakunst ja teadusüritused
www.voila-voila.ee

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara