Võitlus ülemvõimu pärast

Kahe järgmise nädala jooksul saab vaadata kinoekraanil ooperiteatri grandioosseimat teost, Richard Wagneri neljast ooperist koosnevat “Nibelungi sõrmust”. 

Saksa heliloojal Richard Wagneril võttis teose, kuhu kuuluvad ooperid “Reini kuld”, “Valküür”, “Siegfried” ja “Jumalate hukk”, kokkupanek aega 26 aastat. Ta süvenes libreto kirjutamisel ja muusika ühendamisel põhjalikult keskaja Islandi eeposesse “Edda”, “Völsungite saagasse” ja germaanlaste “Nibelungide laulu”, millele mugandatud suurteos tugineb.

Võitlus ülemvõimu pärast. Tetraloogiana kulgevad ooperid jutustavad vaatajale loo ülemvõimust. Ooperite peategelased on Wotan, jumalate riigi valitseja, tema sõdalasest tütar Brünnhilde ja kangelane Siegfried. Nad kõik on seotud võitlusega maagilise sõrmuse pärast, mis annab üleloomuliku võimu.
Sõrmusesaaga saab alguse kohe esimeses ooperis “Reini kuld”, kus kääbus Alberich varastab Reini jõe sügavikust kulla, mida kasutab piiramatu võimu andva sõrmuse sepistamiseks. Vargus käivitab sündmuste ahela, mille tulemusel muutub vana maailmakord universumis pöördumatult.
“Valküüris” järgneb jumalike tegelaskujude põhjalik tutvustamine, ooperis “Siegfried” keskendutakse aga Siegmundi ja Sieglinde poja Sieg­friedi rännakule. Nimitegelane on naiivselt kartmatu ja samas ülim kangelane.
Ooper “Jumalate hukk”, nagu ka nimi ütleb, viitab sellele, et kaotuste ja pettuste kaudu jõuab sõrmusetsükkel kataklüsmilise lõpplahenduseni. Tähelepanu nihkub jumalikust kuningriigist inimlikele võimu- ja ambitsiooniteemadele. 
“Neljast ooperist koosnev müüdi vormis suurteos keskendub tänapäeva ühiskonna vägagi aktuaalsetele valdkondadele, kuigi vaataja viiakse maagilisse jumalate kuningriiki. Tetraloogia läbivad teemad on kasuahned inimsuhted, raha, võim ja armastuse puudumine,” kirjeldas Forum Cinemas ASi linastusjuht Rein Palosaar.

Tulemöll ja Wagneri piiritu fantaasia. Selle suure ooperiseeria on Metropolitan Operas lavale sättinud Kanada päritolu Robert Lepage, kes on teinud ooperilavastusi, filmiprojekte ja loonud tsirkuse-show’sid Cirque du Soleil’le.
“Tema ettevõtmisi iseloomustavad kõige innovaatilisema tehnika meisterlik kasutamine ja lausa äärmuseni viidud teatraalsed lahendused, mis rakendatakse maksimaalselt tervikliku lavaloo ja vaatemängu loomise teenistusse,” selgitas Palosaar.
Wagneri eepiline tetraloogia on kokku 16 tundi vältav teos, mille helilooja üllitas 1876. aastal. Viimased 130 aastat on selle lavastamine osutunud parajaks peamurdmiseks, sealhulgas Wagnerile endalegi, kellel oli raskusi loomingule seatud tohutute teatraalsete nõudmiste täitmisega.
Helilooja piiritu visioon jumalate ja surelike võimuihast ning ahnuse hukutavast jõust nõuab tulemöllu, lendavate sõdalaste ning veealuste ja taevaste sündmuste võimsat kujutamist. Kõik see luuakse METi laval, kasutades 3D-projektsiooni tehnikat.
Ooperid juhatab 7. mail kinos sisse Susan Froemke dokumentaalfilm Wagneri muusika­draama lavastusprotsessist Metropolitan Operas.

Richard Wagner – “Nibelungi sõrmus”
7. mail “Wagneri unistus” – dokumentaalfilm “Nibelungi sõrmuse” lavaletoomisest METis
9. mail “Reini kuld”
14. mail “Valküür”
16. mail “Siegfried”
19. mail “Jumalate hukk”
Filmi ja ooperite algus kl 18.30
PiletID: dokumentaalfilmile 5 eurot, ooperitele 13 eurot. Komplekspilet kõigile tetraloogia ooperitele koos dokumentaalfilmiga 45 eurot
www.forumcinemas.ee/
wagner

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara