Kas Sina oled asendamatu?

Keegi pole geenius kogu aeg. Einstein ei suutnud töölt tulles oma maja üles leida. Aga kõigis meis avaldub aeg-ajalt geenius, väidab turundusguru Seth Godin kiiresti bestselleriks tõusnud raamatus „Asendamatu asjapulk“.

Meid ümbritsevad bürokraadid, märkmetegijad, tähenärijad, juhendilugejad, TGIF-töötajad,kaardilugejad ja hirmunud töötajad. Viga on aga selles, et bürokraadid, märkmetegijad, tähenärijad, juhendijärgijad, TGIF*-töötajad, kaardilugejad ja hirmunud töötajad vaevlevad piinades.

Nii käis see töö peaaegu kolmsada aastat. Tehaseomanikud tahavad, et nende tõhusaid masinaid käitaksid omavahel sobituvad, madalapalgalised ja vahetatavad mutrikesed. Tehased tekitasid tööviljakuse ning tööviljakus tekitas kasumi. See oli tore, kuni see kestis (tehase omanike jaoks).

Meie ühiskond on raskustes, sest muutuste ajastul on hästimakstud bürokraadid, märkmetegijad, tähenärijad, juhendilugejad, TGIF-töötajad, kaardilugejad ja hirmunud töötajad kõige viimased inimesed, keda oma meeskonda soovida.

Omavahel sobivatest massidest pole erilist kasu, kui sa ei tea, mida järgmiseks ette võtta. Me tahame, vajame ja peame leidma asendamatud inimesed. Meil on vaja originaalseid mõtlejaid, provokaatoreid ja hoolivaid inimesi. Meil on vaja turundajaid, kes oskavad juhtida, müügiinimesi, kes julgevad riskida inimliku kontakti loomisega, ning kirglikke muutjaid, kes oma mõtet kohale viies ei karda ka ärapõlgamist. Iga organisatsioon vajab asjapulka, seda üht võtmeisikut, kes suudab asja käima lükata ja olukorda muuta. Mõned organisatsioonid ei ole sellest veel aru saanud või seda välja öelnud, aga meil on vaja kunstnikke.

Kunstnikud on inimesed, kel on geniaalne võime leida uus vastus, uus kontakt või uus viis, kuidas asjad tehtud saavad.

Kas sa saad muutuda asendamatuks?

Jah, saad küll. See on tähtis küsimus ja väärib kaalutletud vastust. Esmalt tuleb endale selgeks teha, et enne sind on sedasama teinud teised inimesed. Teised inimesed on üle elanud korporatiivse koolisüsteemi, esimese töökoha ja ämma, kes ütleb, mida nad tegema peavad – ja ikkagi ära teinud selle raske töö, mida asendamatuks muutumine nõuab.

Seda on tähtis teada, sest see tähendab, et asendamatuks muutumine pole võimatu.

Teine asi, isegi tähtsam kui esimene, on fakt, et muutuse läbi teinud inimestel ei ole sinu ees mingeid eeliseid. Mitte mingeid. Mingil juhul pole meie hulgas leiduvad asjapulgad sündinud maagiliste annetega. Ei, need on inimesed, kes on otsustanud, et uutmoodi töö on oluline ja kes õpetasid end selle tarbeks välja.

Selge see, et pikk kasv aitab korvpallistaariks saada, aga kui paljudel on võimalus NBAsse mängima pääseda? Ülejäänute jaoks pole oluline mitte see, mis sulle sündides kaasa anti, vaid see, mida sa teed.

* TGIF ehk Thank God It’s Friday - (tõlkija märkus) jumal tänatud, et on reede. Nii nimetatakse töötajaid, kes töötavad vaid ettenähtud aja 

Loe pikemalt Seth Godini raamatust „Asendamatu asjapulk".

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine