Näitleja räägib iseenda eest

Teatrifestivali “Draama 2012” lavastustes on kesksel kohal näitleja kui iseseisev loov jõud, kellest oleneb nii etenduse sisu kui ka vorm.

Kuraatorifestivali puhul on eelduspärane, et ettevõtmist läbib üks kindel joon. Nii ei ole “Draama 2012” sedasorti üritus, kus iga teater pakub festivalile parima enda valitud tüki. Eesmärk pole ka Eesti parimatest parimate lavastuste väljaselgitamine. Kuraatori kasutamise mõte on muuta festival kunstipäraseks tervikuks, mille osad mingite tunnuste põhjal üksteisega sobituvad.
Programmi valitud lavastused ei võistle omavahel, kuid au valituks saada on ise juba auhind ja suur tunnustus. Loomulikult on kõik lavastused programmis erinevad, midagi neid aga siiski seob, et saaks tervikule pealkirja anda.

Monolavastus juhatas teed. “Draama 2012” kuraator Anu Lamp otsustas programmi valida need lavastused, kus fookuses on näitlejatöö ning seda olulisemana kui harilikult.
Algtõuke otsuse tegemiseks andis VAT Teatri monolavastus “Nisa”, milles näitleja Katariina Unt on valinud endale ise teksti, dramatiseerinud selle ja on ise ka laval.
Kuna see oli esimene lavastus, mille Lamp programmi otsustas võtta, valiti ülejäänud seitse samuti niisugused, kus näitlejatöö on eriliselt tunnustatav.
Loomenõukogusse, kes aitas kuraatoril valikuid teha, kuulusid dramaturgid Paavo Piik ja Maria Lee Liivak. Koos valiti välja lavastused VAT Teatrilt, Rakvere Teatrilt, Tallinna Linnateatrilt, Ugalalt, Eesti Draamateatrilt, Von Krahli Teatrilt, NO99-lt ja Saueaugu teatritalult.
Festivali raames saab näha monolavastusi “Nisa” ja “Lilled Algernonile”. Samuti on programmis suurte koosseisudega lavastusi. Etendatakse nii Eesti autorite näidendeid kui ka välismaist materjali.

Näitlejad on hoos. Kuna festivali fookuses on näitleja, saab neid muu hulgas näha aktsioonides, milles näitleja asetub ebaharilikku rolli ning jääb lavale ilma ettekirjutatud teksti ja lavastaja näpunäideteta. Improvisatsioonilisi etteasteid näeb nii festivali avamisel kui ka teistel õhtutel.
Peale põhiprogrammi on järgneva nädala jooksul võimalik Tartu lavadel näha mahukat kõrvalprogrammi ja “Balti teatrisügise” lavastusi. Viimane on kolme Balti riigi omadramaturgia festival, mida riigid korraldavad järgemööda. Tänavu toob see Tartusse ühe lavastuse Leedust ning kaks Lätist ja Eestist.

Teatrifestival
“Draama 2012”
3.–9. septembril Tartus
Pilet: 10–14 eurot, lastelavastused 6 eurot, näitlejate aktsioonid 2 eurot
Põhiprogrammi
lavastused:
“Nisa”, VAT Teater
“Lilled Algernonile”, Rakvere Teater
“Aeg ja perekond Conway”, Tallinna Linnateater
“Tasandikkude helinad”, Saueaugu teatritalu / Eesti teatri festival
“Mee hind”, Ugala
“Iphigéneia Aulises”, NO99
“Kuni inglid sekkuvad”, Eesti Draamateater
“Lillede keel”, Von Krahli
Teater
www.draama.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine