Kuidas kaitsta end mõrra eest

"Õelate naised võivad olla salakavalad või libedad. Sageli on raske öelda, kas nad on su sihikule võtnud või oled liiga tundlik. Sind valdavad segased tunded: kord oled lõbus, kord tunned kurnatust, siis viha."

See on tsitaat Austraalia psühholoogi Meredith Fulleri menukist "Õelad tüdrukud". Raamat, mis kõnetab tõenäoliselt iga naist, ilmub 20. septembril Äripäeva raamatuklubis.

Tegu on sensatsioonilise raamatuga, mis käsitleb esimest korda täiesti avameelselt üht ühiskonna suurimat tabuteemat – naistevahelist vaimset vägivalda ehk mõrralikku käitumist.

Austraalia psühholoog Meredith Fuller on töötanud aastaid sellise vägivalla all kannatavate naistega ning sadadest intervjuudest nende naistega pannudki kokku selle erakordselt valusa ja õpetliku raamatu. Need lood on mõneski mõttes uskumatud: vähem või rohkem oma hingelisi kannatusi varjates on naised kaotanud kes oma vaimse või füüsilise tasakaalu, kes armastatud töökoha, kuid on ka neid, kes neile tehtud ülekohtu eest on pidanud tasuma oma eluga. 

Fulleri raamat võtab luubi alla mõrdade käitumise tööl. Esimene kokkupuude õelate tüdrukutega on paljudel naistel olnud koolipõlves. Ehk olid ise mõne pahatahtliku tüdruku käitumise ohver, võibolla märkasid poppide tüdrukute õelust ebapopulaarsete suhtes. Mõned neist õelatest tüdrukutest kasvavad sellisest käitumisest välja, teised sirguvad suureks ja lähevad tööle, võttes oma vastiku käitumise sinna kaasa. Seega on suur tõenäosus, et töökohal taas mineviku haavad veritsema hakkavad ning halvad mälestused vägisi pinnale kerkida võivad.

Fuller pakub rohkelt praktilisi näpunäiteid, kuidas raskete naiskolleegidega toime tulla.

Lõpetuseks veel üks tsitaat raamatust:

"On raske uskuda, et mõni sookaaslane võiks su nii puntrasse ajada, olgu teadlikult või mitte. Arvad, et peaksid olukorraga toime tulema, oled ju eriti uhke oma võime üle teistes parim esile tuua. Või eeldad, et see on pelk isiksuste kokkupõrge või suhtlemisraskus, millega suudad hakkama saada. Aga kui sa ei suuda, on seda raskem negatiivse mõjuga toime tulla. Sind jääb kummitama õel saladus, millest sul on häbi rääkidagi: üks naine põhjustab sulle meelehärmi, ilma et oleksid midagi selle ärateenimiseks teinud."

Osale arutelus

  • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

ADVOKAADIBÜROO RASK otsib SEKRETÄRI

Tammiste Personalibüroo OÜ

10. juuni 2018

Teabevara