Milline on töötaja õigus saada tööst vaba aega?

Lugeja küsib: Kas töötajal on õigus saada tööst vaba aega seoses lapse lasteaia lõpupeoga?

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Sirje Aava:
Töölepingu seaduse paragrahv 38 sätestab tööandja kohustuse maksta töötajale töötamise takistuse korral keskmist töötasu ja paragrahv 42 sätestab tööandjale kohustuse anda töötajale teatud juhtudel vaba aega. Ehk siis tegemist olukorraga, kus töötaja ei saa tööd teha ajutistel objektiivsetel põhjustel. Vaba aja andmisel tuleb mõistlikult arvestada tööandja ja töötaja huve. Vaba aega ja töötasu maksmist ei ole õigustatud nõudma töötaja, kelle töö tegemist võib takistada ühekordne üritus, mida saab korraldada viisil ja ajal, mis ei sega töö tegemist.

Töötaja põhikohustuseks töösuhtes on töö tegemine, mille eest makstakse talle töötasu. Kui töö tegemine on takistatud töötaja isikust tuleneval põhjusel, kuid ei ole sealjuures tekitatud tahtlikult või raske hooletuse tõttu ning tegemist ei ole pikaajalise või püsiva takistusega, tuleb tööandjal võimaldada töötajale piisavalt vaba aega ning maksta selle aja eest keskmist töötasu.

Asjaolu, kas töötajal on põhjendatud nõue vaba aja saamiseks lapse lasteaia lõpupeoga seoses, hindavad tööandja ja töötaja. Vaidluse korral annab otsuse töövaidlusorgan nõude esitanud poolele töövaidlusorganisse pöördumisel.

Töötajal on õigus nõuda vaba aja andmist ja töötasu maksmist näiteks siis, kui töötaja hammas valutab ja ta läheb hambaarsti vastuvõtule ning töötaja ei saa hambaarsti aega töövälisel ajal või arsti visiidi edasilükkamine ei ole valu tõttu mõistlik. Samuti saab vaba aega ja keskmist töötasu nõuda, kui töö tegemine on takistatud töötaja isikust mittetuleneval põhjusel, näiteks töötaja korteris on toimunud vargus ning ta peab andma politseile sündmuskohal ütlusi. Samuti on tööandjal kohustus töötajast tuleneva töötamise takistuse korral anda töötajale vaba aega ja maksta keskmist töötasu näiteks juhul, kui töötaja likvideerib kodus veeavariid, käib tööajast notariaalset tehingut sõlmimas, arsti vastuvõtul, lähedase matusel, Kaitseressursside Ameti arstlikus komisjonis ning vms juhul. Tegemist on töölepingu seaduses sisalduva näidisloeteluga, mis ei ole lõplik.

Täpsem info:
Olga Pihlak
Teabespetsialist
Tel 626 9432, 5623 0168
olga.pihlak@ti.ee

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara