Teejoomine kontoris tervislikuks ja keskkonnasõbralikuks! 

Me oleme palju rääkinud kohvi keskkonnamõjust, kuid ka teejoomine saab olla rohkem või vähem keskkonda mõjutav.

Tänapäevases mugavas elus on enamik meist harjunud jooma pakiteed. Ent, mis on pakitee? See on kuivatatud taimedest puru, mis on pandud paberkotikesse, mille küljes on enamasti nöör ja paberist logoga sildike kinnihoidmiseks.

„Lihtne ju! Milles probleem?“ võib küsida. Probleem on selles, et meile harjumuspärane teepakike, mis on vaieldamatult mugav ja kiire lahendus, pole keskkonda säästev.

Esiteks materjalikulu on tassitäie tee jaoks meeletu. Mõelge ise! Tee on vähemalt kahe- kui mitte kolme- või neljakordselt pakendatud. Esiteks on puru ümber paberist kotike, mis omakorda on tihti pakendatud tugevamasse paberisse või kilepakendisse. Teepakikesed, kas siis lisakotikeses või mitte, on pakendatud karbi sisse, mis enamasti on papist. Et tee ära ei hingaks, on pappkarp sageli kaetud kilega. Kas teie meelest ei ole tegemist ülepakendamisega?

Teiseks faktoriks, mida silmas pidada, on tooraine päritolu. Puru teepakikeses on sageli läbi sõitnud pool maailma. Kui tegemist on seguteega, siis on teie tassis justkui kaugete külaliste kokkutulek. Neid taimi on kasvatanud kaugete maade põllumehed, kelle töötingimustest ja palkadest pole meil aimugi, kui tegemist pole just õiglase kaubanduse teega. Meie tee on rännanud farmeri juurest kokkuostjani, sealt edasi seigelnud erinevates ladudes, külastanud teevabrikut, rännanud edasimüüjate vaheladudesse ja sealt poodi. Teiega koos reisib teepakike teile koju. Kas ühe tassitäie kohta pole see mitte liiga suur transpordist tingitud keskkonnamõju?

Kolmas põhjus, miks pakiteede otstarbekuses kahelda, on nendes sisalduvad lõhna- ja maitseained. Juues meeldivalt lõhnavat ja heamaitselist maasika- või kirsiteed, küsige endalt, kas need on ikka puuviljad, mis nii maitsevad või on see keemia, mida te tegelikult ei vaja. Vaadake pakil olevat tee koostist. Mis seal kirjas on?

Kindlasti mõelge ka hinnale. Kas te ikka maksate tee eest või pigem pakendi, transpordi, reklaamikampaaniate ja lisaainete eest? Mõelge!

Mida siis teha?

Kes kaugete maade teedest loobuda ei taha, võiks hakata kasutama teekannu ja teepuru. Asi seegi, kui loobute ülepakendamisest. Teekannuga seltskonnale teed tehes, kulub teed ka veidi vähem, kui pakikesi kasutades. Seega sama raha eest saate osta kvaliteetsemat teed.

Kes aga suuremalt on nõus panustama, see võiks eelistada kodumaiseid taimeteesid. Need teed reisivad tarbijani jõudmiseks vähem, nende teede pakendamiseks pole ehitatud suurt vabrikut ja lisaaineid neis ka enamasti pole. Tee kodumaine päritolu võimaldab teil uurida tee tausta ja korjamise piirkonda. Te võite võtta ühendust kohaliku tootjaga ja osta teesid ka vahendajate abita. Te teate ka seda, et teie raha toetab Eesti majandust. Mõelge sellele!

 

 

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Kirjutab bioneer.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib BÜROOJUHTI

Maxima Eesti OÜ

24. aprill 2018

Teabevara