Näitus: Kuidas kodustada kontorit?

Fotograaf Helen Melesk uurib Hobusepea galerii näitusel “Kus lõpped sina, algan mina” kontoriinimeste käitumisharjumusi töökeskkonnas.

Kaks inimest istuvad kontoris ühe laua taga. See laud on osa mõlema privaatsest ruumist, olgugi et seda jagatakse.
On võimalik, et kooseksisteerimine põhineb vastastikusel austusel, aga võib-olla ka ühe võimul teise üle. Üks laiutab oma asjadega rohkem kui teine või armastab üks korda, aga teine töötab paremini segaduse keskel.
Sellise jagatud ruumi seaduspärasusi Helen Melesk uuribki. Ilmselt on oma töölaua ja -ruumi kujundamine paljuski alateadlik tegevus ja oleks seega ka psühholoogidele viljakas uurimisala.
Ühel fotol näeb näiteks, kuidas üks vastastikku istuvatest kolleegidest on oma lauakaaslase vastu ehitanud kaustadest müüri. Barrikaade on püstitatud teistelgi laudadel.
Mõned tööpinda jagavad kolleegid on jätnud kahe laua ja tarade vahele siiski ka väikese augu, et ei peaks üle kaustahunnikute ja arvutiekraani silmsidet otsima.

Kõige olulisem ese

Näituse teine pool keskendub töökohta toodud isiklikele esemetele. Kunstnik on esitanud katsealustele ülesande valida välja üks asi, mis töösuhte lõppemise korral laualt kindlasti kaasa võetakse.
Helen Melesk on öelnud, et näituse idee tuli tal seoses Hollywoodi filmide klišeestseeniga, kus töölt lahkuv kontoriinimene pakib alati oma kõige tähtsamad esemed pappkasti. Nende asjade seast ühe valimine on aga juba keerukam ja pingutust nõudvam tegevus.
Roosa seakujuline stressipall, lapse käsitöö, sõbra naljaga tehtud kingitus – igaüks neist esemetest räägib mõne isikliku loo. Ja väga võimalik, et teiste seast valimine annab sellele veelgi olulisema tähenduse.
Üldiselt armastatakse nii pisikest kui ka suurt kontoriruumi alati isikupärastada ja koduseks muuta. Niimoodi elatakse võõrasse ruumi sisse ja muudetakse see osaks oma erasfäärist. Suurte kontoripindade puhul kattuvad kaks erineva tähenduse ja olemusega ruumi – avalik tööruum ja privaatne, emotsionaalne ruum.
Muidugi on olemas mitmesuguseid kontoriruume ja käitumismaneere. On selliseid, kus pastakate kadumine laualt on igapäevane nähtus, ja selliseid, kus omandiõigused algavad ja lõppevad lauaäärega. On kontoreid, mis peegeldavad koomiksi “Dilbert” või sarja “Kontor” tõsielulisust, ja aina juurde tuleb neid, kus ruumisuhete kujundamisel on rõhk loomingulisusel ja sünergial.

Näitus "Kus lõpped sina, algan mina", on avatud kuni 5.novembrini Tallinnas Hobusepea galeriis, aadressil Hobusepea 2.

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Ragne Nukk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara