Meeldiv töökeskkond tunnustab töötajat

Euroopas tehtud töörahulolu uuringust selgus, et 32% valgekraedest nimetavad toimivat töökeskkond motiveerivaks. „Töökeskkonna eesmärk peaks olema töötaja rahulolu tõstmine,” rõhutab Impro disainer ja sisearhitekt Kristiina Voolaid.

Voolaid tõi oma ettekandes välja olulisemad aspektid, miks on oluline pöörata rõhku töökeskkonna kujundusele ja planeeringule:
• Kulude vähendamine - väiksem pind kontoris tähendab väiksemaid kulusid
• Produktiivsuse tõstmine - organisatsiooni paigutus, kuidas tehakse koostööd ja suheldakse klientidega - kui see on läbi mõeldud, siis see tõstab produktiivsust
• Kommunikatsiooni ja koostöö tõhustamine
• Organisatsiooni sidususe ja paindlikkuse tõstmine
• Loomingulisuse ja innovaatilisuse taseme tõstmine
• Organisatsiooni identiteedi, imago ja kultuuri parendamine - kujundus on vorm ja on oluline, et vorm peegeldaks seda, mis on organisatsiooni sisu
• Töötaja rahulolu tõstmine - meeldivas interjööris on parem töötada
• Uute töötajate meelitamine

Mis on oluline staatilise töökoha puhul?

Voolaidi sõnul on staatilise töökoha puhul olulised:
• Laud (laua suurus ja reguleeritavus)
• Istumine (tooli sobivus ja reguleeritavus)
• Ladustamine (hoiupaikade asukoht)
• Lisad – ekraanihoidikud, vaheseinad, kaablihoidikud jne
”Kui miski neist kannatab, siis tööviljakus langeb. Tänapäeval on väga oluline, et näiteks laud oleks reguleeritav ja saaks töötada ka püsti,” selgitas Voolaid.

Mobiilse töökoha lahendused

Mobiilse töökoha puhul tuleb jälgida, et töötajal oleks kerge ligipääsetavus töökohale, nõupidamiste alale, tehnilistele tugiteenustele jne. Voolaid tõi välja sellise inglise keelse mõiste nagu hot desking. See tähendab, et töötajal oma töölauda ei olegi, mõistlik on lauapinda jagada teiste mobiilsete töötajatega. Sellisel juhul oleks tema sõnul mõistlik planeerida büroosse näiteks hot desking´u ala. „Need, kes käivad harva kontoris, saavad seda ala omavahel sel juhul jagada,” kirjeldas Voolaid.
Põhjamaa inimesele ei ole Voolaidi sõnul muidugi kerge suhtuda sellesse, et polegi oma töökohta, aga see olevat siiski mõistlik lahendus tööandja seisukohalt.

Nõupidamisruumid

„Nõupidamiste mõiste on muutunud, täna on oluline, et nõu saaks pidada kiirelt. Vajadus on tekkinud mobiilse ja paindliku sisustuse järele,” selgitas Voolaid. Järjest rohkem kasutatakse tema sõnul väikeseid nõupidamisruume, et vajadusel saaks seal ka üksi töötada, näiteks süvenemist nõudva tööülesande puhul. „Avatud kontoris peab kindlasti selliseid ruume olema,” rõhutas Voolaid.

Arvestama peab eri põlvkondadega

Vanematele inimestele üldiselt meeldib, kui hierarhia on paigas ja ruum peaks Voolaidi sõnul seda toetama. „Nooremad tahavad innovaatilisemaid lahendusi. Kujundusega on võimalik uusi talente meelitada,” selgitas Voolaid.

Ergonoomilisus on oluline

Järjest rohkem pööratakse Voolaidi sõnul rõhku töökoha ergonoomilisusele. Olulised on:
• Kõrgusreguleeritav ja paraja suurusega laud
• Mugav ning reguleeritav töötool
• Visuaalsete segajate vähendamine
• Akustilised lahendused – ruum ei tohi kajada (jälgida avatud büroo puhul)

Kõiki Voolaidi nõuandeid illustreerisid hästi kujundatud, modernsed ja maitsekad pildid erinevatest ruumilahendustest. Seetõttu julgustas Voolaid kõiki bürootöötajaid mitte heitma meelt, kui rahalised vahendid täna uueks büroosisustuseks ja lahendusteks puuduvad: „Iga inimene ja organisatsioon saab oma ruume kas või mööblit ümber tõstes nii planeerida, et töökorraldus toimiks paremini.”

Saalist küsiti, et kuidas töökohal temperatuuri probleeme saab lahendada. Voolaidi lahendus oli lihtne, seda saab teha riietusega - külmakartlikumad soojemalt riidesse ja vastupidi :)

 

 


 

Osale arutelus

  • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara