Lapsevanemale: iga maius ei ole sussi sisse hea

Jõuluaeg on pere nooremate jaoks tähtis, sest "headele lastele" toovad päkapikud ju maiustusi. Kuid vanemad võiksid nende päka pikkuste jõuluvana abilistega veidi läbirääkimisi pidada, sest mitte iga maiustus ei ole sussi sisse hea.

Esiteks soovitan vanematel mõelda, kas päkapikud peavad ikka kommi tooma ja kui toovad, siis võib-olla peaks piirama päevast magusatarbimist. Äkki piisab mõnest värskest puuviljast?

Soovitus on heaga antud, sest maiustustel on palju omadusi, miks nendega liialdada ei tasu:

- Värvilised kommid on sageli kunstlike lõhna-, maitse- ja värvainetega. Mida kirkam komm, seda tõenäolisemalt sisaldab ta ka asovärve (E102, E104, E110, 122, E124 ja E129), mis soodustavad lastel tervisehäirete teket.

- Keskkonna koha pealt on kommide ja šokolaadide söömine toorainemahukas raiskamine. Maiustused on tihti ka liigselt pakendatud.

- Liigne maiustamine rikub ka laste kehakaalu.

- Maiustuste sage söömine soodustab hambaaukude teket.

Pärast jõule tuleb hakata tegelema muutunud magusasöömise harjumustega, kui kommidega liialdada. Lastele võib olla hiljem üsna keeruline seletada, miks enam ohjeldamatult maiustada ei saa.

Soovitused päkapikule:

- Asendage kommid värskete või kuivatatud (seejuures kunstlikult värvimata) puuviljadega.

- Puuviljad (k.a. tsitruselised) peaksid olema korralikult pestud.

- Sussi sees võivad aeg-ajalt oodata ka väikesed (miks mitte isetehtud) mänguasjad - näpunukud, puust loomakesed jms.

Tasub teada!

Asovärvid on looduses mitteesinevad sünteetilise päritoluga aromaatseid asorühmi (R-N=N-R') sisaldavad värvained, mida kasutatakse muuhulgas toidutööstuses. Nimetus tuleneb prantsuskeelsest sõnast azote ('lämmastik'). Ülemäärasel tarbimisel võivad asovärvid ülitundlikel inimestel tekitada tervisehäireid.

Tartrasiin (E102) – kollane või punakas värvaine, mida kasutatakse näiteks karastusjookides, puuviljakonservides, maiustustes ning ravimikapslites. Võib põhjustada nõgeslöövet ja allergilist nohu. Väidetavalt võib põhjustada lastel ärrituvust, keskendumishäireid ja hüperaktiivsust. Norras ja Austrias on keelustatud.

Kinoliinkollane (E104) – kasutatakse magustoitudes, kommides, jogurtites. Allergilist reaktsiooni (lööve, seedehäired) esineb eriti aspiriini mittetaluvatel inimestel.

Asorubiin ehk karmoisiin (E122) – punane värv, mida kasutatakse karastusjookides ja maiustustes. Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Norras ja Rootsis lisaainena keelatud.

Amarant (E123) – punakaspruun värv, kasutatakse maiustustes, moosides, kondiitritoodetes. Ameerika Ühendriikides lisaainena keelatud.

Uuskošenill ehk erkpunane 4R ehk Ponceau 4R (E 124) – punane asovärv. On väidetud, et omab kantserogeenset toimet. Ameerika Ühendriikides lisaainena keelatud.

Punane 2G (E128) – punane asovärv, mida kasutatakse peamiselt lihatoodetes. Võib organismis tekitada toksilisi ühendeid, mis pärsivad hemoglobiini moodustumist. Lisaainena keelustatud Iirimaal, Iisraelis, Kreekas, Austraalias, Austrias, Kanadas, Jaapanis, Ameerika Ühendriikides, Norras, Rootsis, Malaisias.

Võlupunane AC (E129) – kasutatakse magustoitudes ja maiustustes, ka kosmeetikatoodetes. Lisaainena keelatud Taanis, Belgias, Prantsusmaal, Šveitsis ja Rootsis.

Patentsinine V (E131) – sinine värvaine, mis võib tekitada allergilist reaktsiooni. Lisaainena keelatud Ameerika Ühendriikides, Norras ja Austraalias.

Briljantmust (E151) – must värvaine, mida kasutatakse maiustustes, kastmetes jm. Lisaainena keelatud Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Soomes, Norras.

Pruun FK 4 (E154) – erinevates värvainetest koosnev pruun värv, mida kasutatakse kalatoodetes. Lisaainena keelatud Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Iirimaal, Jaapanis, Austrias, Austraalias, Soomes, Rootsis, Norras.

Pruun HT (E155) – pruun asovärv, mida kasutatakse šokolaadimaitselistes magustoitudes ja maiustustes. Lisaainena keelatud Austrias, Ameerika Ühendriikides, Belgias, Taanis, Prantsusmaal, Saksamaal, Šveitsis, Rootsis ja Norras.

Litoolrubiin (E180) – punane asovärv, mida kasutatakse juustu kooriku värvimisel.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16.12.2008 määruse nr 1333/2008 kohaselt tuleb Euroopa Liidus alates juulist 2010 toidule, mis sisaldab asovärve E110, E104, E122, E129, E102 või E124, lisada hoiatus "[toiduvärvi(de) nimetus või E-number]: võib avaldada kahjulikku mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele".

Allikas: Vikipeedia

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Katrin Lipp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine