Isapuhkuse arvutamise alused

Lugeja küsib: Soovin peatselt kasutada isapuhkust ja tahaksin teada, kuidas mulle selle aja eest puhkusetasu arvutatakse ja mida tähendab selle tasu ülempiir?

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Urve Stroom: Isapuhkust saab kasutada järjest või osade kaupa olenevalt pere vajadustest kas ühe või mitme tööandja juures. Mitme tööandja juures töötamisel peab töötaja isapuhkuse kasutamise avalduses märkima, et ta ei ole kasutanud ega soovi kasutada isapuhkust teise tööandja juures. Kui töötaja on kasutanud või soovib kasutada isapuhkust teise tööandja juures, tuleb töötajal isapuhkuse kasutamise avalduses märkida teise tööandja juures kasutatud ja/või kasutatavate isapuhkuse päevade arv. Olukorras, kus isapuhkust kasutatakse mitme tööandja juures, hüvitab Sotsiaalkindlustusamet puhkusetasu riigieelarvest 10 tööpäeva ulatuses.
Isapuhkuse puhkusetasu arvutamisel ja maksmisel tuleb lähtuda töölepingu seaduses (edaspidi TLS-is) sätestatud puhkusetasu maksmise reeglitest ehk alates 01. jaanuarist 2013 arvutatakse ka isapuhkuse tasu nagu puudega lapse lapsepuhkuse ning lapse rinnaga toitmiseks antud vaheaegade eest antavat tasu Vabariigi Valitsuse määruse „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ alusel tööpäevapõhiselt töötaja keskmisest töötasust.

Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. aasta määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ § 2 lõike 2 järgi on puhkusetasu arvutamisel arvutamise vajaduse tekke kuuks kuu, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust. Seega isapuhkuse piirmäära leidmisel lähtutakse arvutamise vajaduse tekke kuupäevast ehk eelviimasest tööpäevast enne puhkuse algust ja sellele eelnevast üle-eelmisest kvartalist.

Töölepingu seadus näeb isapuhkuse tasule ette maksimaalse piirmäära. Vastavalt TLS § 60 tasutakse töötajale isapuhkuse eest tema keskmise töötasu alusel, kuid mitte rohkem, kui on kolmekordne Eesti keskmine brutokuupalk andmete alusel, mis Statistikaamet on avaldanud puhkuse kasutamise kvartalist arvates üle-eelmise kvartali kohta.

Näiteks kui eelviimane tööpäev enne puhkuse algust langeb 2013.a esimesse kvartalisse tuleb lähtuda kolmekordsest brutokuupalgast eelmise aasta kolmandas kvartalis. 2012.a III kvartali keskmine brutopalk oli 855 eurot, seega on isapuhkuse tasu 3 kordseks ülempiiriks 10 tööpäeva eest 2565 eurot. Kui võtta isapuhkust eelpool toodud tingimustel, kuid lühemas perioodis n.ö osade kaupa on 1 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 256,50 eurot; 2 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 513 eurot; 3 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 769,50 eurot; 4 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 1026 eurot; 5 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 1282,50 eurot; 6 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 1539 eurot; 7 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 1795,50 eurot; 8 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 2052 eurot ja 9 tööpäeva isapuhkuse tasu ülempiiriks 2308,50 eurot.
Kui isapuhkuse tasu tuleb arvutada juba selle aasta teises kvartalis tuleb ülempiiri leidmisel lähtuda eelmise aasta IV kvartali keskmisest brutopalgast.

Loe lisaks tööõiguse teemadel SIIT.

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine