Naised ootamatusteks vähem valmis kui mehed

Traditsioonilised soorollid ilmnevad mitte ainult palgavahes ja ootustes, vaid ka finantskäitumises, selgub mullustest uuringutest. 

Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse ja konjunktuuriinstituudi ühisuuringutest selgus, et naistel on vähem laenukohustusi kui meestel ning nad on ootamatuste vastu vähem kindlustatud, lootes hädas eelkõige lähedastele.

„Kindlustatuse all ei peeta silmas vaid laenukindlustust, vaid ka varuplaani ootamatustega toimetulekuks,“ selgitas teabekeskuse juhataja Anne Sägi. „Asjaolu, et  naised tunnevad laenu võtmise ees poole rohkem hirmu kui mehed ja on enam ka põhimõttelised laenamise vastased, viitabki, et nad on ettevaatlikumad ja neil on väiksemad rahalised võimalused.“ 

Vaadeldes Eesti inimeste laene, selgub, et meestel on enam laenukohustusi kui naistel. Kodulaenu võtjatest on 55% mehed ja 45% naised.

Krediitkaardile laenu võtnuid ning väikelaenu omajaid on aga rohkem naiste seas, vastavalt 40% mehed, 60% naised ning 47% mehed, 53% naised.

„Mehed võtavad sagedamini autoliisingu, kodulaenu ja järelmaksu, naised krediitkaardi, väikealenu ning õppelaenu,“ kommenteeris Anne Sägi.

Need, kellele aga laenu ei anta, on pigem mehed.

Laenu tagasimakse osakaal igakuisest sissetulekust erineb suuresti sõltuvalt võetud laenust ja laenatud summast, ehk suurim koormus langeb kodulaenu ja autoliisingu omanikele. Võttes aga arvesse naiste väiksemaid palku, maksab üle 30% sissetulekust laenule siiski 19% naisi, ent 16% mehi. Naised ei ole ka meestega võrreldes niisama varmad oma laenu tagasimakse suurust avaldama. Kuigi laenu tagasimaksmist peavad suurem osa elanikest jõukohaseks (82%), siis pisut rohkem peavad selle nimel pingutama naised.

Sissetulekute suurusega  olid naised nii mullu kui aastal 2011 pisut enam rahulolematud. Eelmisel aastal suurenes palgaga rahulolematus just naiste seas, ehk 65% naistest tõdes, et ei ole töötasuga rahul. Meestest avaldas rahulolematust iga teine vastanu.

Kui meestest pidas lähema aasta jooksul sissetulekute suurendamist tõenäoliseks pea iga teine, siis naistest leidis seda vaid 34%.

"Mitmel kohal korraga töötama on altimad naised ja see trend on võrreldes eelneva aastaga muutunud. Välismaale tööle minna soovijatest on 70% mehed ja 30% naised. Palga juurde küsimise osas ei ole suhtumine viimastel aastatel muutunud – mehed on seda jätkuvalt julgemad tegema. Kuigi need ei ole esmased valikud sissetulekute suurendamiseks, on mehed samuti julgemad investeerimisega tegelemisel ja eraettevõtjana alustamisel," kommenteeris Sägi.

Osale arutelus

 • Ave Lepik, Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine