Kas tööandja peab andma lapsevanemale koolialguse esimesel päeval vaba päeva?

Lugeja küsib: Laps läheb esimesse klassi, kuid esimene koolipäev on sel aastal 2. septembril, esmaspäeval. Kas tööandja peab siiski mulle töölt vaba päeva selleks andma?

Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal:
Tööandja võib ettevõttes kehtestada seadusest soodsama korra ja anda lapsevanematele koolialguse esimesel päeval vaba päeva – olgu see siis kalendri liikuvuse tõttu 1. või mõni muu kuupäev, kuid seadus selleks ei kohusta.

Alati eeldatakse, et töölepingulises suhtes käituvad töötaja ja tööandja mõistlikult, heas usus ja teise poole huvidega arvestades. Kui sooduskorda ettevõttes pole ja tööandjaga muud kokkulepet ei saavutata, on koolilapse vanemale siiski seadusega sätestatud muud võimalused ennetada ootamatut probleemi sel pidulikul päeval.

Kui kooliminev laps on alla 8-aastane, on lapsevanemal õigus kalendriaasta põhipuhkuste ajakava planeerimisel nõuda põhipuhkust talle sobival ajal, sealhulgas näiteks koolimineku alguseks töölepingu seaduse (edaspidi TLS) §-i 69 lõike 7 punkti 3 alusel.

Veel annab töölepingu seadus korraga ühele lapsevanematest õiguse tasustatud lapsepuhkuseks kolm tööpäeva, kui vanemal on üks või kaks alla 14-aastast last ja kuus tööpäeva, kui vanemal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Selle puhkuse tasu hüvitatakse tööandjale riigieelarvest – 2013.aastal on päevatasu suurus 15,18 eurot (TLS § 63 lg 1). Puudega lapse emal või isal on lisaks õigus saada lapsepuhkust üks tööpäev kuus kuni lapse 18-aastaseks saamiseni, mille eest tasutakse keskmise töötasu alusel.

Tasustamata lapsepuhkust on töötajal õigus nõuda, kui kasvatatakse kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last. Igal kalendriaastal on sel juhul lapse nii isal kui emal õigus saada kuni 10 tööpäeva vabaks (TLS § 64).

Puhkuste kasutamine toimub puhkuste ajakava järgi ja ajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Kui ettevõttes puhkuste ajakava pole koostatud või sealt puudub töötaja puhkus või selle osa (näiteks lapsepuhkus), on töötajal õigus kasutamata puhkust nõuda sellest tööandjale kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis avaldusega 14-kalendripäeva ette teatades. Silmas peab pidama, et põhipuhkust saab jagada osadeks vaid poolte kokkuleppel.

Loe lisaks tööõiguse teemadel siit.

Osale arutelus

  • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara