Kas tööandja peab andma lapsevanemale koolialguse esimesel päeval vaba päeva?

Lugeja küsib: Laps läheb esimesse klassi, kuid esimene koolipäev on sel aastal 2. septembril, esmaspäeval. Kas tööandja peab siiski mulle töölt vaba päeva selleks andma?

Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal:
Tööandja võib ettevõttes kehtestada seadusest soodsama korra ja anda lapsevanematele koolialguse esimesel päeval vaba päeva – olgu see siis kalendri liikuvuse tõttu 1. või mõni muu kuupäev, kuid seadus selleks ei kohusta.

Alati eeldatakse, et töölepingulises suhtes käituvad töötaja ja tööandja mõistlikult, heas usus ja teise poole huvidega arvestades. Kui sooduskorda ettevõttes pole ja tööandjaga muud kokkulepet ei saavutata, on koolilapse vanemale siiski seadusega sätestatud muud võimalused ennetada ootamatut probleemi sel pidulikul päeval.

Kui kooliminev laps on alla 8-aastane, on lapsevanemal õigus kalendriaasta põhipuhkuste ajakava planeerimisel nõuda põhipuhkust talle sobival ajal, sealhulgas näiteks koolimineku alguseks töölepingu seaduse (edaspidi TLS) §-i 69 lõike 7 punkti 3 alusel.

Veel annab töölepingu seadus korraga ühele lapsevanematest õiguse tasustatud lapsepuhkuseks kolm tööpäeva, kui vanemal on üks või kaks alla 14-aastast last ja kuus tööpäeva, kui vanemal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Selle puhkuse tasu hüvitatakse tööandjale riigieelarvest – 2013.aastal on päevatasu suurus 15,18 eurot (TLS § 63 lg 1). Puudega lapse emal või isal on lisaks õigus saada lapsepuhkust üks tööpäev kuus kuni lapse 18-aastaseks saamiseni, mille eest tasutakse keskmise töötasu alusel.

Tasustamata lapsepuhkust on töötajal õigus nõuda, kui kasvatatakse kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last. Igal kalendriaastal on sel juhul lapse nii isal kui emal õigus saada kuni 10 tööpäeva vabaks (TLS § 64).

Puhkuste kasutamine toimub puhkuste ajakava järgi ja ajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Kui ettevõttes puhkuste ajakava pole koostatud või sealt puudub töötaja puhkus või selle osa (näiteks lapsepuhkus), on töötajal õigus kasutamata puhkust nõuda sellest tööandjale kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis avaldusega 14-kalendripäeva ette teatades. Silmas peab pidama, et põhipuhkust saab jagada osadeks vaid poolte kokkuleppel.

Loe lisaks tööõiguse teemadel siit.

Osale arutelus

  • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

  • Juunis
    17%
    17%
  • Juulis
    83%
    83%
  • Augustis
    0%
    0%
  • Ei puhkagi suvel
    0%
    0%
  • Muu
    0%
    0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine