Uus võimalik vanemahüvitise arvutamise valem soosib osaajaga töötamist

Valitsus ei jõudnud veel kokkuleppele vanemahüvitise seaduse muutmises, mille eesmärk on senisest enam soodustada töötamist vanemahüvitise saamise ajal. Praegu kehtiva valemi järgi võib väikelapse hooldamise kõrvalt tööle läinud vanema kogutulu ehk hüvitise ja palga summa kujuneda väiksemaks, kui oli tema senine vanemahüvitis.

Vanemahüvitise peamine idee on kompenseerida lapsevanemale saamata jääv tulu ajal, kui ta on väikelapsega kodus. Neil vanematel, kes vanemahüvitise saamise ajal ka töötada ja tulu teenida soovivad, vähendatakse hüvitist praeguse valemi järgi nii, et inimese kogutulu võib kujuneda väiksemaks kui oli tema varasem vanemahüvitis, vahendasid ERR uudised "Aktuaalne kaamerat".

Riigikohtu hinnangul ei ole seda lubav säte põhiseadusega kooskõlas. Sotsiaalminister Taavi Rõivas leiab, et valem on ajale jalgu jäänud, sest inimeste sissetulekud on suurenenud.

"Nüüd, kui aeg on neid summasid oluliselt kasvatanud kümne aasta taguse ajaga võrreldes, tekkis valemis väike anomaalia - kümnetel juhtudel kümnetest tuhandetest tekkis see, et vanemad käivad küll tööl, võib-olla väga väikese koormusega, aga tulemus on see, et nad kaotavad oma hüvitise summast rohkem, kui töölt saadud palk. Me saame kõik aru, et see ei ole mõistlik," selgitas Rõivas.

Ehkki valitsus täna veel vanemahüvitise muudatustes kokkuleppele ei jõudnud, läheb hüvitise ümberarvutamisel tõenäoliselt käiku sotsiaalministeeriumi välja pakutud ning praegusest mõnevõrra lihtsam valem.

Nii vana kui uue valemi puhul tuleb arvestada vanemahüvitise määraga, mis järgmisest aastast on 320 eurot.

Ministri sõnul peaks valemi muudatus eelkõige soosima osa-ajaga töötamist, mis aitaks säilitada kvalifikatsiooni ning ka sidet töökohaga. Muudatused peaksid jõustuma järgmisest aastast ning neid kohaldatakse tagasiulatuvalt alates riigikohtu otsusest.

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara