Pankade tarbimislaenude intressid erinevad ligi kolm korda

Vahel tuleb ette väljaminekuid, mille jaoks palgast ei jätku. Kui sääste pole või on need napid, mõeldakse laenu võtmisele. Sel juhul tasub erinevaid pakkumisi võrrelda, sest näiteks pankade tarbimislaenude intressid erinevad ligi kolm korda ning ka lepingutasudes võivad olla suured vahed.

See aga tähendab tarbija jaoks, et ühes pangas võib laen talle sadu eurosid rohkem maksma minna kui teises. Seega tasub eeltööd teha ja pakkumisi võrrelda.

Kiiresti ja mugavalt saab pankade tarbimislaenudest ülevaate sõltumatu tarbijaveebi minuraha.ee tarbimislaenude võrdlustabelist. Tabelisse sisestavad kaheksa panka enda pakutavate väikelaenude, tarbimislaenude, järelmaksude ja arvelduskrediitide intressid, lepingutasud ja muud tingimused. Üldjuhul antakse selliseid laene sissetuleku, teise eraisiku käenduse või pangas oleva hoiuse tagatisel.

Tabelist on näha, et näiteks 500 eurose ostu tegemiseks pakuvad pangad nii järelmaksu, väikelaenu, tarbimislaenu kui arvelduskrediidi võimalust. Sõltuvalt laenu liigist ja tingimustest pakutakse 500 euro laenamisel tähtajaks 10–24 kuud, aastane intressimäär kõigub vahemikus 9,9–28% ning lepingutasu on 6–35 eurot. Nagu näha, on nii  intressid kui lepingutasud väga erinevad ja seetõttu on ka laenu kogukulu tarbija jaoks erinev – 500 eurose laenu puhul jääb tagasi makstav summa koos intresside ja lepingutasuga sõltuvalt pangast 540–730 euro vahemikku. 

Tasub teada, et pangad pole ainsad tarbimislaenude pakkujad. Tarbimiseks mõeldud laene, mille eesmärki laenuandja ei uuri, nii et seda võib kasutada nii kodutehnika ostmiseks, reisimiseks kui ravikulude katmiseks, annavad ka teised äriühingud. Nendegi tingimusi tuleb hoolikalt võrrelda, et endale mitte üle jõu käivat kohustust kaela võtta. Väikelaenudest ja tarbimislaenudest saad rohkem lugeda siit. Kindlasti tuleb vältida kiirlaenu ehk SMS-laenu võtmist, sest nende intressid on väga kõrged ja tagasimaksmise tähtaeg lühike.

Seitse küsimust laenuvõtjale

1. Kas asja, mille jaoks plaanin laenu võtta, on tõesti vaja?
2. Kas mul on ostu võimalik edasi lükata?
3. Kas oleks võimalik osa või kogu ostuks vajaminev raha hoopis säästa?
4. Kas ostu kasutusiga on pikem kui laenu tagasimaksmise periood?
5. Kas mu sissetulek on laenamiseks piisav ja stabiilne ka pikaajaliselt?
6. Kas pean millestki loobuma, et saaksin tasuda igakuiseid laenumakseid?
7. Kui võtan praegu selle laenu, kas jätan end ilma võimalusest laenata tulevikus millegi tähtsama jaoks?

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Kirjutab minuraha.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

ÄRIPÄEV AS otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

28. september 2018

Teabevara