Töötaja võib keelduda külmas ruumis töötamast

Taliharjapäeval jõudsid Eestisse arvestatavad miinuskraadid ja tööinspektsioonile hakkas laekuma kaebusi selle kohta, et tööruumid on külmad.

Täna, kus öösiti näitab kraadiklaas 15 ja enamgi külmakraadi, ei pea nii mõned tööandjad nädalavahetustel ruumide kütmist otstarbekaks. Tööruumides on sooja sageli vaid 11-13 kraadi. „Sellises temperatuuris töötajad külmetavad ning tulevikus võib kutsehaigestumise üheks sümptomiks arvestada niiskes ja külmas töötamist,“ toob välja tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor Valentina Soone.

Probleemi tekkimisel tuleb töötajal esmalt pöörduda tööandja poole, kes peab leidma olukorrale lahenduse. „Tööandja kohustus on kujundada ja sisustada töökoht nii, et on võimalik vältida tervisekahjustusi ja säilitada töötaja töövõime ning heaolu,“ selgitab Valentina Soone. Töökoha temperatuur peab olema tööülesande täitmiseks sobiv.

Töid, mida tehakse istudes või seistes või mis on seotud käimisega, millega kaasneb mõningane füüsiline pingutus, loetakse kergeks füüsiliseks tööks. Selliste tööülesannete täitmise ajal peaks olema ruumi temperatuur vähemalt 18 kraadi.

Keskmise raskusega füüsiline töö on seotud käimisega ja kuni kiloste esemete teisaldamisega. Siin on lubatud temperatuuri alammäär 16 kraadi. Tööde puhul, mida tehakse aga seistes, on seotud käimisega ja kuni 10-kiloste toodete või esemete teisaldamisega, on lubatud alampiiriks 15 kraadi.

Rasket tööd iseloomustab pidev liikumine ja üle 10-kiloste toodete või esemete teisaldamine või kandmine. Nende tööde puhul peab tööruumis olema sooja vähemalt 13 kraadi, kuid optimaalne temperatuur on siiski 15 kuni 18 kraadi.

Kui tehnoloogiast tulenevalt peab tööruumi temperatuur olema madalam, siis ei tohi töötajad viibida pikemat aega ekstreemsel temperatuuril. Selleks tuleb tööandjal töötajatele anda külmakaitseriietus ning võimaldada neil pidada töös tihedamalt vaheaegu. Töös peetavad vaheajad arvestatakse tööaja sisse.

Samuti peavad töökohtade läheduses olema soojad puhkeruumid või -alad, kus töötajatele oleks tagatud ka kuuma joogi valmistamise ja saamise võimalus.

Kui siiski on ruumid töö tegemiseks liiga külmad, lubab töötervishoiu ja tööohutuse seadus töötajal keelduda sellise töö tegemisest, mis seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid. Töötaja peab tööst keeldumisest teatama viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule.

Loe lisaks tööõiguse teemadel siit.

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirja tellimine