Autor: Tiive Murdoja • 7. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Nõuanded, kuidas naistepäeval kingitud lilled kaua kaunina püsiksid

Et naistepäeval kingitud lilled kauem silmailu pakuksid, jagab Elisabet Aias lillepoe florist Liis Talve nõuandeid, kuidas hoolitseda erinevate lõikelillede, kimpude ja potilillede eest.

Kõige olulisem lillede säilitamisel on enne lillede uuesti vette panemist varte ülelõikamine terava noaga. Seda võiks ideaalis teha 45 kraadise nurga all, siis saab lill kõige paremini oma joogi kätte. Kui lilled on veest väljas, siis tungivad väikesed õhumullid vartesse ja sulgevad ligipääsu veele. Sellepärast peab lilled uuesti vette pannes üle lõikama, et tee avada ja õhumullid välja lasta.

Lillevee temperatuur

Tavaliselt sobib lõikelilledele kõige paremini toasoe vesi, mitte jääkülm ega kuum.  Küll aga on mõned erandid. Üldine reegel on, et mida puitunum vars, seda kuumem vesi. Näiteks roosid ja krüsanteemid vajavad peale lõikamist kindlasti sooja vett. Samuti karvase varrega lilled, näiteks päevalilled, eelistavad soojemat vett. Samas õrnema varrega kevadlilled, nagu tulbid, tulikad, nartsissid ja  hüatsindid eelistavad külma vett.

Kui te pole kindel, milline temperatuur õige on või kui kimbus on erinevat tüüpi lilli, siis kasutagegi keskmise temperatuuriga vett.

Lillevarte puhastamine

Tavaliselt tulevad lillepoest ikka ilusti puhastatud lilled, kuid kui peaksite kingituseks saama lilled, mille varred on puhastamata, siis kindlasti puhastage varred alumistest lehtedest, mis ulatuvad vette. Vesi tuleb hoida lehtedest puhas ning vett võiks vahetada vähemalt üle päeva, iga kord jälle varred üle lõigata. Sodi lillevees põhjustab bakterite vohamist.

Lilleväetised

Lillevee hulka võib segada ka lillede säilitusainet, milles on vajalikud toitained, kuid tegelikult piisab täiesti ka tihedast veevahetamisest ja varte ülelõikamisest.

„Väsinud“ lillede turgutamine

Kui lilled hakkavad ära väsima, siis osade lillede puhul toimivad mõned nipid on, kuidas neid uuesti värskeks turgutada. Roosid näiteks keerata tugevasti paberisse nii, et pead oleksid püstiasendis, lõigata üle varred ja panna väga kuuma vette ning jätta ööseks nii seisma. Kui nad on taastumisvõimelised, siis hommikuks nad seda teevad. Krüsanteemide turgutamiseks sobib samuti kuum vesi.

Kui tulbi pead kipuvad ära vajuma, siis võib tulbi pea alt varrest torgata läbi peenikese nõela, mille peale pead tavaliselt jälle püsti tõusevad.

Kui teile kingitakse näiteks ratsuritäht, siis ratsuritäheõied võivad teinekord raskuse all varrest murduda. Selle vastu aitab, kui pistate seest õõnsa varre sisse puidust pulga, mis vart seestpoolt nähtamatult toetab.

Lillede säilimisaeg

Kõige vastupidavamad lõikelilled vaasis on inkaliiliad, krüsanteemid, nelgid, kallad, kuid ka näiteks imekaunid kevadlilled tulikad seisavad õige hoolduse korral päris pikalt ilusad.

Kui on värske lill, siis õige hoolduse korral seisavad ka roosid kenasti.

Lillede säilimine on nii saajale kui kinkijale tähtis, kuid alati ei saa ka lillepoodnik garanteerida, kaua lill vastu peab, kuna lille säilimine sõltub väga paljudest teguritest, alustades juba kasvatamise tehnikast ja transpordist kuni lillede hoolduseni poes ja kodus.

Kingituseks hoopis potilill

Potililli sobib samuti kingituseks viia ja see säilib kindlasti kauem kui lõikelill. Potilille saab osta ka näiteks koos ümbrispotiga, et oleks ilusam üle anda.

Naistepäevaks sobivad näiteks kinkimiseks hästi kuukingad, need on klassikalised ja meeldivad pea kõigile naistele. Samas on väga armsad ka kevadised sibullilled potis, näiteks nartsissid, kobarhüatsindid ja hüatsindid.

Praegu on ka hea priimulate aeg ja saadaval väga kaunis värvivalik. Kui valida juurde ilus potiümbris, näeb ka priimula imekaunis välja.

Et lilled püsiksid kaua värskena, on neile parim koht loomuliku valguse käes, kuid mitte otsese päikese käes.

Lillelist naistepäeva!

 

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700