Pikendame katseaega? Halb mõte!

Tele2 Eesti personalidirektor Helena Evert
Tele2 Eesti personalidirektor Helena Evert

Äripäeva juhtkiri tegi 30.aprillil ettepaneku pikendada töötaja katseaega neljalt kuult kaheteistkümnele kuule. Tele2 Eesti personalidirektor Helena Evert peab seda aga absurdseks.

Praegune töölepinguseadus võimaldab tööandjal niigi lihtsalt töölepingut lõpetada ning pikendades katseaega 12 kuule, ei oleks töötajal enam mingit kindlustunnet. Jah, tööandja seisukohalt oleks ideaalne, kui töötaja sobivust uuel ametikohal oleks võimalik pikemalt hinnata, kuid antud olukorras peaksime ikkagi kaitsma nõrgemat osapoolt ehk töötajat.

Juht peab nelja kuuga suutma otsustada

Neljast kuust peaks piisama selleks, et aru saada, kas töötaja sobib antud ametikohale või mitte. See on töötaja otsese juhi ülesanne, läbi mõelda ning panna kirja, milline on antud ametikohale sobivaim profiil, millised on tema ootused töötajalt katseajal ning mille alusel ta tema sobivust antud ametikohale hindab – nt konkreetsete tööülesannete täitmine, müügitulemused, täpsus, initsiatiiv, kompetentsus, õppimisvõime jne.

Tele2s on rakendatud katseajale nn katseaja kolmetasemeline vestluste süsteem, mis kohustab juhti pingutama ning tagab uuele töötajale võimalikult kergelt meeskonda sisseelamise ning ausa ja läbipaistva katseajaks püstitatud eesmärkide täitmise ja hindamise. Ühtlasi annab see võimaluse uuel töötajal hinnata, kas ta on tööandja ja uue ametikoha valikul otsustanud õigesti ning kas temale antud lubadused peavad paika.

Töötaja stress suureneks

12kuuline katseaeg oleks töötajavaenulik ning võimaldaks tööandjatel manipuleerida ning hoida töötajat kogu aeg pinges – kas ma ikka saan tööle jääda või saadetakse mind 15päevase etteteatamisega ära. See võtaks töötajalt kindlustunde ja stabiilsuse.

Samas on ametikohti, kus 12kuulise katseaja rakendamine võib isegi mõistlik olla. Näiteks ettevõtte tegevjuhi ametikoht. Esimese nelja kuuga on väga raske hinnata, kas ta oli kõige parem valik, sest temapoolsete muudatuste rakendamine ning muudatustest tingitud tulemused on pikemaajalised.

Kui midagi muuta, siis võiks kaaluda katseaja pikendamise võimalust poolte kokkuleppel, kuid seda peaks samuti väga hästi reguleerima, et see ei oleks tööandjale liiga lihtne.

Loe vastakaid arvamusi Äripäeva juhtkirja ettepanekule täpsemalt siit.

Osale arutelus

 • Allikas: www.aripaev.ee

  Allikas: www.aripaev.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara