Avatud kontor - eilne päev

Helikindlad ja miks mitte liigutatavad telefoniputkad ja koosolekumoodulid tulevad kärmes kontoris kasuks. Seal saab teha olulisi kõnesid või ajada neljasilmajuttu segamatult ja ise teisi segamata.
Helikindlad ja miks mitte liigutatavad telefoniputkad ja koosolekumoodulid...

Uue aja kontoris pole enam kindlaid töökohti, vaid interjöör pakub võimalusi tööülesandeid lahendada seal, kus see on kõige mugavam, kirjutab Äripäeva ajakiri Sisustaja.

Võimalus valida teatud tööetapiks selleks sobivaimat kohta aitab uuringute järgi tõsta töötajate produktiivsust. Seetõttu tuleb järjest enam pöörata tähelepanu ruumikasutusele, kontori akustikale ja muidugi ka värvikasutusele, sest see on see, mis teeb inimesed õnnelikuks.

5+1 võimalust, kuidas kontor efektiivsemalt tööle panna

 1. Vähenda laudade arvu
  Igas töökohas on inimesi, kes on avatud uutele ideedele ja on nõus oma kindlast töökohast loobuma. Muuda need kohad vabaks kasutamiseks kõigile soovijaile.

 2. Loo vaikne ruum
  Paiguta jagatud töökohad vaiksesse ümbrusse. Lepi kokku, et see ala jääbki vaikseks keskendumiseks. Igaüks, kes neis kohtades töötab, peab sellest reeglist kinni pidama.

 3. Kõrged lauad kiireks koosolekuks
  Too kõrged lauad kohvimasina lähedusse või mõne muu tiheda liiklusega koha juurde. Koosolekud on lühemad, kui osalised seisavad püsti. Samal ajal saavad teised segamatult edasi töötada, kui ka kiireid mõttevahetusi kindlas kohas peetakse.

 4. Investeeri telefoniputkasse
  Helikindlad ja miks mitte liigutatavad telefoniputkad ja koosolekumoodulid tulevad kärmes kontoris kasuks. Seal saab teha olulisi kõnesid või ajada neljasilmajuttu segamatult ja ise teisi segamata.

 5. Varusta töötajad kõrvaklappidega
  Kõrvaklapid on soodne viis keskenduda. Hea muusika blokeerib kõrvalised segajad, lisaks aitab õigesti valitud muusika keerulistele ülesannetele paremini keskenduda.

  +1 Mõtle targalt
  Jälgi, kuidas töötajad töötavad, milliseid ruume kõige enam kasutavad, milliseid tegevusi päeva jooksul teevad. Tee vastavalt muudatusi ruumis.

Eestis toodetava, kuid rahvusvaheliselt müüdava kontorimööbli ettevõtte Into the Nordic Silence disainer Jari Inkinen rääkis Stockholmis peetud mööblimessil, et tavalises avatud kontoris on hulk laudu, mõned koosolekuruumid ja palju inimesi. Samas puudub alternatiivne koht, kus töötada, omavahel vestelda või pidada telefonikõnesid. Seetõttu on võetud suund tegevuspõhiste kontorite disainimisele.

Tegevuspõhises kontoris ei pea kõiki oma tööülesandeid tegema ühes kohas, ühe laua taga. “Inimestel on suurem vabadus valida koht, kus nad saavad oma tööülesandeid täita, kus neile endale tundub kõige mugavam ja produktiivsem töötada, vastavalt sellele, mida nad parasjagu teevad,” selgitas Jari Inkinen. “Paljud ehk tahavadki kasutada tavalisi, n-ö normaalseid töölaudu. Näiteks raamatupidajail on vaja oma kindlat töökohta, aga müügiinimesed peavad laua taga istuma vaid mõned tunnid, samas kui neil tuleb hoopis palju telefonikõnesid teha, ringi liikuda ja inimestega suhelda, kokkuleppeid teha. Nad vajavad lisaks ka kohta, kus keskenduda ja valmistuda eelseisva kohtumise jaoks.”

Enne kontori kujundamist tuleb läbi mõelda kõigi töötajate ülesanded ja vajadused, mitte lihtsalt isiklikud eelistused, vaid mida täpselt see ametikoht päeva jooksul tegema peab. “Enne kui üldse disainima hakkame, siis uurime väga täpselt välja, mis on kliendi vajadused. Vaatame, kuidas ettevõte praegu ruumi kasutab ja kuidas tulevikus võiks kasutada,” märkis Inkinen. “See on nagu matemaatiliste valemitega mängimine – vaatame, kes, millal ja kui palju seda ruumi vajab ja kuidas me seda saaksime ära kasutada.”

Miks uuendada kontorit?

 • Martela tellitud uuringu järgi kasutatakse linnapiirkondades aktiivselt vaid umbes 50% kontoripinda ning ligi 30% koosolekuruume.
 • Varem arvestati kontoris ühe töötaja kohta 15–20 m2 pinda, nüüdsel ajal on see kahanenud 10 m2 peale. Samas tunduvad osavalt kujundatud kontorid avarad ja inimesed on neis õnnelikumad.
 • Kontori uuendamine on kallis, kuid hiljem on võimalik säästa ruumikuludelt. Lisaks tõuseb motiveeritud töötajate produktiivsus.
 • Suurendab loomulikku suhtlust, kuna läbikäimiseks on olemas sobivad kohad.

Osale arutelus

 • Elen Luht, ajakirja Sisustaja toimetaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara