Kuidas pidada edukalt palgaläbirääkimisi?

Palgaläbirääkimised on edukad kui need on planeeritud õigele ajale.
Palgaläbirääkimised on edukad kui need on planeeritud õigele ajale.

Palgaläbirääkimised on hirmuäratavad, kuid aeg-ajalt tuleb sellega silmitsi seista, et oma sissetulekuid suurendada ja elujärge parandada. Et palgaläbirääkimine oleks edukas, siis peab selleks korralikult ette valmistama. CV Online jagab 5 nõuannet, mida rakendada enne palgatõusu arutelu.

  1. Tõesta, et oled palgatõusu väärt

Kui oled viimased 5 aastat olnud usaldusväärne ja lojaalne töötaja oma ettevõttele? Kahjuks ei ole see alati piisav asjaolu palgalisa saamiseks. Tööandjat huvitab pigem see, mida oled nende 5 aastaga saavutanud. Arvuta näiteks välja, kas ja kuidas on sinu töö tulemusena ettevõtte müüginumbrid kasvanud. Võib-olla oled just lisanud ettevõtte kliendibaasi mõne suurfirma, kellest on saanud kasulik püsiklient? Kas muutsid hiljuti ettevõtte turunduse strateegiat eesmärgiga ettevõtet paremini reklaamida ja tõsta läbi turundustegevuse ka müügitulemusi? Sellised kalkuleeritud argumendid on tööandjale kindlasti meeltmööda ning teeb palgatõusust rääkimise kergemaks.

  1. Tea oma turuväärtust

Kas sa tead, kui palju on sinu väärtus töötaja? Et teada saada, kui palju teised sinu ametipositsioonil palka saavad, kasuta veebipõhiseid palgauuringute keskkondasid. Näiteks sisesta oma palganumber Palgad.ee keskkonda ja saadki kiiresti teada, kui palju palka saavad sinuga samal ametipositsioonil töötavad kolleegid. Kui sinu palk jääb alla keskmise turuväärtuse, siis see on hea stardipositsoon palgaläbirääkimiste alustamiseks.

  1. Ajastamine on oluline

Palgaläbirääkimised on edukad kui need on planeeritud õigele ajale. Uuri, kuidas ettevõttel parasjagu läheb ja kas finantsseis lubab palgatõusu arutlusele võtta. Kui ettevõttel läheb hästi, siis on aeg paras, et palgast rääkima minna. Kui aga ettevõte tõmbab töötajate või kulutuste pealt kokku, siis palgatõusu küsimine ei ole ilmselt hea mõte. Samuti näitab see tööandjale, et sa pole päris ühel joonel ettevõtte käekäiguga. Seetõttu võib ajastamine olla lausa kriitilise tähtsusega.

  1. Emotsioonid korda

Palgaläbirääkimised ei tohiks kunagi olla emotsionaalsed. Palgatõus annab sulle küll rohkem hüvesid ja leevendab rahalist olukorda, kuid pead arvestama, et tööandja lähtub otsuse tegemisel eelkõige eelarvest. Ole läbirääkimistel objektiivne ja oma konkreetseid fakte ning argumente oma väärtuse ja edusammude kohta.

  1. Ole valmis kõigeks

Kui palgaläbirääkimised ei ole edukad, siis ära tunne piinlikkust, pettumust või viha tööandja suhtes – jäta oma emotsioonid kõrvale. Küsi parem tööandjalt, millal on järgmine võimalus võtta palgateema taas päevakorda. Uuri, kas ettevõtte plaanib pidada arenguvestlusi või milliseid eesmärke peab ettevõtte eelnevalt saavutama, enne kui eelarve lubab palgalisa anda.  

Pea meeles, et korralik ettevalmistus ja julge pealehakkamine on pool võitu. Alusta palgauuringust ja saa teada, kui palju on sul võimalik palka juurde küsida.

Palgauuringus osalemiseks kliki siia.

Allikas: CV Online

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara