Restoranitest: ilus ja üksildane Scheeli

Scheeli söögisaali kaunistavad juugendornamendid ja laemaaalingud, seinapaneelid on kaetud lillelise tapeediga, valgustid, mööbel ja isegi teenindajate riietus on ajastutruu.
Scheeli söögisaali kaunistavad juugendornamendid ja laemaaalingud,...

Scheeli restoran on huvitav nähtus - ilus, maitsvate roogade ja meeldiva teenindusega, lisaks veel suurepärase asukohaga, aga ometi justkui avastamata maailm, kirjutab Puhkepäeva toidukriitik Heidi Vihma.

Teisipäeva õhtul olime kunagises Scheeli pangahoones asuvas Scheeli restoranis ainsateks külastajateks. Parajasti käisid Viru tänaval kaevetööd, võib-olla oli ka see üheks põhjuseks, miks tuhandetest möödakäijatest ükski just selle restorani kasuks ei otsustanud. Paratamatult tõstab sellises olukorras pead kahtlus, kas tegemist on ikka väärt söögikohaga.

Nii et alguses olin ma üpriski skeptiline. Aga see hakkas kiirelt kaduma. Peakoka tervitusena pakutud väike suupiste oli maitsev ja ilus ning ka kõik järgnev andis kinnitust, et tegemist on heal tasemel söögikohaga. Jah, midagi üllatuslikku ei kogenud, aga üllatusi jätkubki paadunud toidunautlejale vaid harvadeks õnnelikeks hetkedeks.

Eelroogadest valisime 20. aastate stiili tabada püüdes heeringa terriini rukkileivaga ning kartulipliinid kalamarja ja hiidkrevettidega. Mõlemad olid maitsvad ja kaunid road. Oli põhjust kiita ka seenetäidisega ravioolisid ja lõhepraadi, mõlemad tänu kergelt vokitud köögiviljalisandile pigem selle kui eelmise sajandi maitsete kandjad. Magustoiduvalik jäi eel- ja pearoogadega võrreldes lahjaks, ikka need menüüst menüüsse korduvad kreembrülee, panna cotta, šokolaadikook ja jäätised.

Lisaks kaunile interjöörile, maitsvale toidule ja meeldivale teenindusele on meeldivad ka Scheeli hinnad. Mitte just madalad, ikkagi kesklinn, aga igatahes mitte ka kõrged. Ometi on kolmele tegevusaastale vaatamata Scheeli restoran justkui avastamata - keegi teda ei kiida, keegi ei laida. Temast ei räägitagi. Ka kord-paar, mis ma möödaminnes sisse olen astunud, on kaunis ruum olnud tühjavõitu.

Võib-olla on asi asukohas? Võib-olla ei võeta turistiteede ristumiskohas asuvat restorani tõsiselt? Selliseid on ju lähinaabruses, raekoja platsi ümbruses päris mitu, kelle klientideks põhiliselt turistid ja kuhu ükski linnakodanik vaid haruharva satub. Aga ka turistid justkui poleks Scheelit avastanud - Tripadvisoris on see alles 98. kohal.

Võib-olla on Scheeli ilu ja võlu liiga malbe? Tegemist on ju stiilirestoraniga, kus sisekujundus järgib eelmise sajandi alguse esteetikat. Söögisaali kaunistavad juugendornamendid ja laemaaalingud, seinapaneelid on kaetud lillelise tapeediga, valgustid, mööbel ja isegi teenindajate riietus on ajastutruu.

Või kollitavad valged laudlinad ja lauahõbe? Valge laudlina hirmust on seoses bistrootüüpi söögikohtade võidukäiguga räägitud kümmekond aastat. Et need teevad olemise justkui liiga formaalseks. On ju ka teine vanalinna ajaloolist stiili järgiv restoran, eelmise sajandi kuldseid kolmekümnendaid püüdev Gloria varjusurmas.

Tõenäoselt on stiilimängude aeg praeguseks lihtsalt ümber saanud. Gastronoomiline kaasaeg on köitev, põnevaid kohti tekib järjest juurde, aega ei jätku uuegagi kaasas käimiseks, mis siis veel mineviku meenutamisest rääkida. Kui aga trendide püüdmisest siiski aega juhtub üle jääma, tasuks Scheelist läbi astuda, pettuma ei pea, ka turvaliselt tuttavatel maitsetel on oma tagasihoidlik võlu.

Loe varasemaid restoraniteste: sekretar.ee/restoranitestid

Osale arutelus

 • Heidi Vihma

  Heidi Vihma
  Puhkepäeva toidukriitik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara