5 nõuannet, et naistepäeval kingitud lilled kaua kaunina püsiksid

Kui te pole kindel, milline veetemperatuur lilledele õige on või kui kimbus on erinevat tüüpi lilli, siis kasutage keskmise temperatuuriga vett.
Kui te pole kindel, milline veetemperatuur lilledele õige on või kui kimbus on...

Lillede säilimine on nii saajale kui kinkijale kindlasti oluline, kuid alati ei saa ka lillepoodnik garanteerida, kaua lill vastu peab, kuna see sõltub väga paljudest teguritest. Samas on mitmeid nippe, mida saab ise ära teha, et kingitud lilled kauem silmailu pakuksid.

 1. Lõika varred enne vette panemist.
  Kõige olulisem lillede säilitamisel on enne lillede uuesti vette panemist varte ülelõikamine terava noaga. Seda võiks ideaalis teha 45 kraadise nurga all, siis saab lill kõige paremini oma joogi kätte. Kui lilled on veest väljas, siis tungivad väikesed õhumullid vartesse ja sulgevad ligipääsu veele. Sellepärast peab lilled uuesti vette pannes üle lõikama, et tee avada ja õhumullid välja lasta.

 2. Pane lilled õige temperatuuriga vette.
  Tavaliselt sobib lõikelilledele kõige paremini toasoe vesi, mitte jääkülm ega kuum. Küll aga on mõned erandid. Üldine reegel on, et mida puitunum vars, seda kuumem vesi. Näiteks roosid ja krüsanteemid vajavad peale lõikamist kindlasti sooja vett. Samuti karvase varrega lilled, näiteks päevalilled, eelistavad soojemat vett. Samas õrnema varrega kevadlilled, nagu tulbid, tulikad, nartsissid ja hüatsindid eelistavad külma vett. Kui te pole kindel, milline temperatuur õige on või kui kimbus on erinevat tüüpi lilli, siis kasutagegi keskmise temperatuuriga vett.

 3. Puhasta lillevarred alumistest lehtedest ja vaheta tihti vett.
  Tavaliselt tulevad lillepoest ikka ilusti puhastatud lilled, kuid kui peaksite kingituseks saama lilled, mille varred on puhastamata, siis kindlasti puhastage varred alumistest lehtedest, mis ulatuvad vette. Vesi tuleb hoida lehtedest puhas ning vett võiks vahetada vähemalt üle päeva, iga kord jälle varred üle lõigata. Sodi lillevees põhjustab bakterite vohamist.

 4. Kasuta võimalusel lilleväetist.
  Lillevee hulka võib segada ka lillede säilitusainet, milles on vajalikud toitained, kuid tegelikult piisab täiesti ka tihedast veevahetamisest ja varte ülelõikamisest.

 5. Turguta „väsinud“ lilli.
  Kui lilled hakkavad ära väsima, siis osade lillede puhul toimivad mõned nipid, et neid uuesti värskeks turgutada. Roosid võib näiteks keerata tugevasti paberisse nii, et pead oleksid püstiasendis, lõigata üle varred ja panna väga kuuma vette ning jätta ööseks nii seisma. Krüsanteemide turgutamiseks sobib samuti kuum vesi. Kui tulbi pead kipuvad ära vajuma, siis võib tulbi pea alt varrest torgata läbi peenikese nõela, mille peale pead tavaliselt jälle püsti tõusevad. Kui teile kingitakse näiteks ratsuritäht, siis ratsuritäheõied võivad teinekord raskuse all varrest murduda. Selle vastu aitab, kui pistate seest õõnsa varre sisse puidust pulga, mis vart seestpoolt nähtamatult toetab.

Lillede säilimisaeg

Kõige vastupidavamad lõikelilled vaasis on inkaliiliad, krüsanteemid, nelgid, kallad, kuid ka näiteks imekaunid kevadlilled tulikad seisavad õige hoolduse korral päris pikalt ilusad.Kui on värske lill, siis õige hoolduse korral seisavad ka roosid kenasti.

Et lilled püsiksid kaua värskena, on neile parim koht loomuliku valguse käes, kuid mitte otsese päikese käes.

Nõuandeid jagas Elisabet Aias florist Liis Talve.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara