Restoranitest: ehtne Armeenia, ent katteta lubadused

naoss1
Naose sisekujunduses on kasutatud Armeeniapäraseid elemente.

Toidumaailmas ei sea keegi väidet „erinevus rikastab” kahtluse alla – mida rohkem maid ja maitseid, seda mõnusam gurmaanide elu. Nii et Ülenurme valda võib Armeenia restorani Naos pärast ainult kadestada.

Tiheda liiklusega Võru maantee ääres söögikohas oli Armeenia kohal mis kohal: laual rahvariides nukud, seinal Ararati foto. Taustamuusika kõlas tühjavõitu restoranisaalis natuke liiga kõvasti, aga muusikaõpetajast lauakaaslane lohutas, et nii peabki olema, armeenlastel olla kõik natuke hoogsam kui meil. Meie palvel keerati lõbusad laulukesed siiski pisut vaiksemaks.

Armeenia köögi alustalad on nisuleib, baklažaan, oad ja lambaliha, mis kõik olid mitmel moel ka menüüs esindatud. Tellima hakates selgus siiski, et esimesena pilku köitnud roogasid polnudki. Nii jäid maitsmata kodusel moel tehtud köögivili kui ka baklažaanidest, paprikast ja tomatitest koosnev ikra

Naos asub tiheda liiklusega Võru maantee ääres.
Naos asub tiheda liiklusega Võru maantee ääres.

Eriti kahju oli ikra'st, koduleheküljel olid selle valmistamisest isegi pildid üleva. Pasteedi- ja juustutäidisega baklažaanirullid olid aga olemas ja vaatamata pisut lömmis välimusele väga-väga maitsvad. Maitsev oli ka punase oa pasteet ja matnakaš, Armeenia nisuleib. Nii et kokkuvõttes esindasid eelroad Armeeniat üpriski edukalt.

Vein maailma vanima viinamäe naabrusest

Edukalt esindavad restoranis Naos Armeeniat ka joogid. Valikus on Armeenia veine ja viinamarjabrändisid ning põnevaid kangeid puuviljaviinasid või -brändisid, mis tehtud aprikoosidest, mooruspuumarjadest jm.

Armeenia veinid väärivad maitsmist mitte ainult erilise päritolu ja kohalike viinamarjasortide tõttu, vaid ka seetõttu, et Armeenia veinikultuur kuulub maailma vanimate hulka. Ühel sealsel mäeküljel asuvast koopast avastatud veinikeldritest arvatakse vanust olevat 6000 aastat. Iidne veinikelder avastati alles kümmekond aastat tagasi ja see ei jää kaugele Ararati mäest, kus piibli järgi Noa pärast veeuputust maailma esimese viinamäe asutas. 

Ka pearoogade hulgas on nii mõnigi eksootiline roog: dolmad, ailazan ehk kartuli-baklažaani-paprika-oahautis, hašlama ehk õlles hautatud lambaribi, pilaff, lamadžoehk hakklihaga karask jm. Aga jälle polnud kõike menüüs olevat saada. Nii et toidu tellimisest sai omamoodi loterii – veab, ei vea. 

Firmaroog on šašlõkk

Pearoogadest kiidab kodulehekülg šašlõkki ja nimetab seda oma firmaroaks: „Lihatoitude valmistamisel kasutame ainult valikliha. Kõik šašlõkid on valmistatud Armeenia traditsioonide järgi, maitsestatud Armeeniast toodud naturaalsete maitseainetega ja küpsetatud lõkke peal.” Loomulikult pidin firmarooga proovima, palusin panna kokku vaagna kana-, sea- ja lambašašlõkist.

Kui oleks tegemist tavalise, mitte firmaroana üleskiidetud lihaga, oleks võinud enam-vähem rahule jääda. Kana ja siga olid enam-vähem mahlakad ja mõõdukalt maitsestatud, lammas, mis teistest kaks korda kallim, millegipärast ka samavõrra tuimem ja kuivem. Kahju, minu nõukogude ajast pärinev usk mägede poegade erilisse lihaküpsetusoskusse sai järjekordse hoobi.

Lõpetuseks tahtsin proovida, kuidas maitseb baklava Armeenia moodi, kuid taas – otsas! Nii et lubadusi jagab Naos rohkem, kui on jaksu neid teostada. Baklažaanirulle võiksin aga veel teinegi kord sööma minna, iseasi, kas neid parajasti juhtub olema.

Osale arutelus

 • Heidi Vihma

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Käsi­raamatud

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine