Restoranitest: ehtne Armeenia, ent katteta lubadused

naoss1
Naose sisekujunduses on kasutatud Armeeniapäraseid elemente.

Toidumaailmas ei sea keegi väidet „erinevus rikastab” kahtluse alla – mida rohkem maid ja maitseid, seda mõnusam gurmaanide elu. Nii et Ülenurme valda võib Armeenia restorani Naos pärast ainult kadestada.

Tiheda liiklusega Võru maantee ääres söögikohas oli Armeenia kohal mis kohal: laual rahvariides nukud, seinal Ararati foto. Taustamuusika kõlas tühjavõitu restoranisaalis natuke liiga kõvasti, aga muusikaõpetajast lauakaaslane lohutas, et nii peabki olema, armeenlastel olla kõik natuke hoogsam kui meil. Meie palvel keerati lõbusad laulukesed siiski pisut vaiksemaks.

Armeenia köögi alustalad on nisuleib, baklaþaan, oad ja lambaliha, mis kõik olid mitmel moel ka menüüs esindatud. Tellima hakates selgus siiski, et esimesena pilku köitnud roogasid polnudki. Nii jäid maitsmata kodusel moel tehtud köögivili kui ka baklaþaanidest, paprikast ja tomatitest koosnev ikra

Naos asub tiheda liiklusega Võru maantee ääres.
Naos asub tiheda liiklusega Võru maantee ääres.

Eriti kahju oli ikra'st, koduleheküljel olid selle valmistamisest isegi pildid üleva. Pasteedi- ja juustutäidisega baklaþaanirullid olid aga olemas ja vaatamata pisut lömmis välimusele väga-väga maitsvad. Maitsev oli ka punase oa pasteet ja matnakað, Armeenia nisuleib. Nii et kokkuvõttes esindasid eelroad Armeeniat üpriski edukalt.

Vein maailma vanima viinamäe naabrusest

Edukalt esindavad restoranis Naos Armeeniat ka joogid. Valikus on Armeenia veine ja viinamarjabrändisid ning põnevaid kangeid puuviljaviinasid või -brändisid, mis tehtud aprikoosidest, mooruspuumarjadest jm.

Armeenia veinid väärivad maitsmist mitte ainult erilise päritolu ja kohalike viinamarjasortide tõttu, vaid ka seetõttu, et Armeenia veinikultuur kuulub maailma vanimate hulka. Ühel sealsel mäeküljel asuvast koopast avastatud veinikeldritest arvatakse vanust olevat 6000 aastat. Iidne veinikelder avastati alles kümmekond aastat tagasi ja see ei jää kaugele Ararati mäest, kus piibli järgi Noa pärast veeuputust maailma esimese viinamäe asutas. 

Ka pearoogade hulgas on nii mõnigi eksootiline roog: dolmad, ailazan ehk kartuli-baklaþaani-paprika-oahautis, haðlama ehk õlles hautatud lambaribi, pilaff, lamadþoehk hakklihaga karask jm. Aga jälle polnud kõike menüüs olevat saada. Nii et toidu tellimisest sai omamoodi loterii – veab, ei vea. 

Firmaroog on ðaðlõkk

Pearoogadest kiidab kodulehekülg ðaðlõkki ja nimetab seda oma firmaroaks: „Lihatoitude valmistamisel kasutame ainult valikliha. Kõik ðaðlõkid on valmistatud Armeenia traditsioonide järgi, maitsestatud Armeeniast toodud naturaalsete maitseainetega ja küpsetatud lõkke peal.” Loomulikult pidin firmarooga proovima, palusin panna kokku vaagna kana-, sea- ja lambaðaðlõkist.

Kui oleks tegemist tavalise, mitte firmaroana üleskiidetud lihaga, oleks võinud enam-vähem rahule jääda. Kana ja siga olid enam-vähem mahlakad ja mõõdukalt maitsestatud, lammas, mis teistest kaks korda kallim, millegipärast ka samavõrra tuimem ja kuivem. Kahju, minu nõukogude ajast pärinev usk mägede poegade erilisse lihaküpsetusoskusse sai järjekordse hoobi.

Lõpetuseks tahtsin proovida, kuidas maitseb baklava Armeenia moodi, kuid taas – otsas! Nii et lubadusi jagab Naos rohkem, kui on jaksu neid teostada. Baklaþaanirulle võiksin aga veel teinegi kord sööma minna, iseasi, kas neid parajasti juhtub olema.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara