Enam kui pool eestlastest kogeb pidevalt stressi

stress

Üle poole eestlastest kogeb vähemalt korra kuus stressi, selgus Baltimaade elanike hulgas tehtud uuringust. Kõige sagedamini väljendub stress närvilisuse, pingete, väsimuse ja unehäiretena. Lahendust soovitavad eksperdid otsida tasakaalustatud toidust, unekvaliteedi parandamisest ja magneesiumi sisaldavatest toidulisanditest.

Terviseeksperdi ja City Tervisekliiniku toitumisnõustaja Teele Tedre sõnul esineb stressi ja unehäirete vahel omamoodi nõiaring. „Samal ajal kui kõrge stressitase on üks peamisi unehäirete põhjustajaid, on kvaliteetne uni ka üks efektiivsemaid stressi alandajaid,” kommenteeris Teder.

Enim põhjustavad stressi töökoormus ja suhted töökaaslastega

Ülekaalukalt levinuim stressi põhjustaja kõigis Baltimaades on inimeste töökoormus ja suhted töökaaslastega, mida kinnitab üle poole kõikidest vastajatest. Palju stressi põhjustavad ka rahaline seis – 47 protsendi eestlaste, 40 protsendi lätlaste ja 43 protsendi leedulaste seas – ning suhted pere ja lastega, mille üle tunneb muret 33 protsenti eestlastest, 36 protsenti lätlastest ja 44 protsenti leedulastest.

Stress põhjustab erinevaid terviseprobleeme

Uuringust selgus, et kõige sagedamini väljendub stress närvilisuse ja pingetena, mida kogeb koguni 73-77 protsenti elanikest. Olulisel määral põhjustab stress ka väsimust – 59 protsendi eestlaste, 47 protsendi lätlaste ja 56 protsendi leedulaste seas – ning unehäired, mida kogeb ligi pool vastanutest.

Kui uni ei ole piisav ja jääb ebakvaliteetseks, põhjustab see erinevaid terviseprobleeme ja mõjutab negatiivselt elukvaliteeti tervikuna. „Napp uni võib kiirendada vananemist ja viib immuunsüsteemi tasakaalust välja. Halvenevad mälu ja suutlikkus keskenduda, töö- ja õppimisvõime, suureneb risk haigestuda südamehaigustesse ja diabeeti. Unehäirete korral on peaaegu võimatu langetada ka kehakaalu, kuna selline olukord viib hormoonid tasakaalust välja,” kommenteeris Teder. 

Magneesium aitab stressi leevendada 

Uuring näitas, et Baltimaade elanikud mõistavad une tähtsust stressi vähendamisel – 31 protsenti uuringus osalenud eestlastest ning 20 protsenti lätlastest ja leedulastest ütleb, et püüab stressiga toime tulemiseks rohkem magada. Tedre sõnul näitab tema kogemus, et inimesed küll mõistavad piisava ja kvaliteetse une olulisust, kuid ei pööra sellele tegelikkuses kuigi suurt rõhku. Tihtipeale ei osata unekvaliteedi parandamisega ka teadlikult tegeleda.

Hea unekvaliteet sõltub paljudest asjadest, alates stressirohkete olukordade vältimisest kuni teadliku toitumiseni. „Tähtis on pöörata tähelepanu ka mineraalidele ja vitamiinidele, kuna stressiolukorras suureneb nende igapäevane vajadus tugevalt ja puudujäägi korvamiseks on soovitatav neid sel perioodil toidulisanditena juurde võtta. Unehäirete puhul on eeskätt olulised tsink ja magneesium, mis soodustavad und reguleeriva melantoniini tootmist,” ütles Teder.

Uuringu korraldas Sanofi tellimusel uuringufirma Rinkos tyrimų centras. Uuringu eesmärk oli analüüsida, mis põhjustab Eesti, Läti ja Leedu elanikel stressi, millised on stressist põhjustatud vaevused ja milliseid vahendeid kasutatakse stressiga toimetulekuks. Uuring tehti juunis 2017 veebiküsitlusmeetodil. Uuringus osales kokku 1500 inimest, 500 inimest igast Balti riigist.

Artikkel on ilmunud Personaliuudised.ee portaalis.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara