20 soovitust keskkonnateadlikumaks eluks

maa

Lihtsad sammud ja käitumisharjumused meie igapäevaelus muudavad maailma. Kõik on meie endi kätes. Seepärast pani Keskkonnaagentuur kokku 20 soovitust, kuidas igapäevases elus keskkonda säästvamaid valikuid teha.

1. Vaata, milliseid märgiseid tooted pakenditel kannavad. Eelista keskkonnateadlikult ning väikese ökoloogilise jalajäljega toodetud tooteid. Tunned need ära luige- ja lillekujulise märgise järgi ning loodusele sõbralikke valikuid leidub nii ehitusmaterjalide, kodukeemia kui ka majutusasutuste seas nii Eestis kui ka mujal maailmas.

2. Jälgi, kuidas on tooted ja kaubad pakendatud ning ära pakenda neid ostes ise üle (asetades näiteks vaakumpakis toote omakorda kilekotti jms).

3. Poodi minnes võta kaasa oma korduvkasutatav kott, kohapealt ostes kasuta võimaluse korral mitte plastik- vaid paberkotti.

4. Õpi sorteerima prügi ning püüa see komme endale ja oma lähedastele või kolleegidelegi sisse harjutada. Spikri leiad siit: http://www.tallinn.ee/est/prygihunt/Prugi-sorteerimise-juhend

5. Ole eeskujuks ja loo trende. Näita poes käies, et pakendite korduvkasutamine on hea idee ning kui palud kohvikus kallata kohvi papptopsi asemel Sinu kaasasolevasse termostassi, on see märk keskkonnateadlikust käitumisest

6. Kokka kodus või eelista kaalukaupa, siis saad osta täpselt nii palju või vähe, kui tegelikult vajad ja kasutad.

7. Ütle kindel ei ühekordsetele sööginõudele. Milleks neid papptaldrikuid, plastkahvleid-ja lusikaid arutult raisata?

8. Eelista vaheampsudeks pakendivabu suupisteid – puuvilju, pähkleid, seemneid, köögivilju.

9. Valmis kodukeemia kasutamise asemel tuleta meelde ema või vanaema soovitused, kuidas naturaalseid aseaineid kasutades (äädikas, sooda, vesi või biolagunevad puhastusvahendid) on võimalik sama tulemust saavutada.

10. Loobu ühekordsetest raseerijatest ning proovi vahelduseks habemegeeli või vahu asemel vahuseepi ja vahutit.

Põhjamaade luigemärgis
Põhjamaade luigemärgis

11. Kogu ja vii panditaara automaati. Niisamuti toimeta ka tühjaks saanud patareidega. Poolikuid vanu pihusteid, kemikaalipurke, suruõhuga täidetud balloone ja muud kodukeemiat ära tühjenda kraanikaussi või WC potti.

12. Kodutehnikat (või lambipirne) ostes jälgi nende energia- ja veetarvet, mis on pakendile märgitud. Püüa eelistada neid, mis teevad ära sama töö, kuid teistest olulisemalt säästlikumalt.

13. Loobu paberarvetest ja otsepostist. Paljusid asju saab tänapäeval tellida e-arvena või digitaalsel kujul.

14. Kingi inimestele pigem emotsioone ja elamusi, mitte asju.

15. Selle asemel, et omada, proovi pigem laenutada või neid kaaslastega jagada (nii raamatuid, sõiduvahendeid, riideid jms).

16. Ennast või toidunõusid pestes ära lase veel niisama joosta. Kasuta kraaninuppu ning lase see voolama vaid siis, kui vaja.

17. Ruumidest lahkudes tõmba pistikust välja asjad, mis seal niisama voolu neelavad (näiteks mobiili laadimisjuhe, mis pärast töö tegemist sinust kontakti edasi seisma jääb).

18. Selle asemel, et harjutada end taarasse villitud veega, eelista joogiks kraanivett. Nii töökohal, kodus kui ka väljas einestades.

19. Püüa oma päevaseid liikumisi ette planeerida ning kasuta üksinda autos sõitmise asemel ühistransporti, kondimootorit või auto jagamise teenust.

20. Kui töö ja töökoht seda võimaldab, proovi kasutada kaugtöö võimalust.

Euroopa Liidu ökomärgis
Euroopa Liidu ökomärgis

Osale arutelus

 • Valdo Jahilo, Keskkonnaagentuur

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

V nagu vesi ja vaba aeg – V Spaa- ja Konverentsihotellis

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara