7 nippi, kuidas jätta endast hea esmamulje

Tallo

Tambet Tallo on müügikoolitaja, kes alustas oma karjääri raamatute müüjana Southwestern Advantage programmis. 2016. aastal suutis ühe suvega müüa 240 000 dollari eest raamatuid ja tituleeriti selle eest müügimeheks number 1.

Olles USA-s kaheksal suvel raamatuid müünud ja koputanud rohkem kui 25 000 uksele, olen avastanud, et esmamulje loomine on müügitsüklis  esimene ja kõige tähtsam samm. Kui uksest sisse ei lastud, siis polnud üldse oluline, kas oskasin toodet esitleda või vastuväited katta. Hea esmamulje loomise oskus tuleb kasuks ka igapäevaelus tööintervjuule, ärikohtumisele või kohtingule minnes ja sarnased põhitõed peavad paika kõikides olukordades.

Esmamulje tekib esimese 7 sekundi jooksul ja selle muutmiseks kulub hiljem mitu kohtumist. Kusjuures see, mida me konkreetselt esmakohtumisel ütleme, mängib rolli ainult 7%, palju olulisemad tegurid on hoopis kehakeel ja hääletoon, vastavalt siis 55% ja 38%. Siinkohal on lihtne jälgida järgmisi nippe hea esmamulje tekitamiseks.

1. Ole enesekindel. Enesekindluse tekitamine algab juba enne tegelikku kohtumist. See, kuidas sa ennast tunned, on tihedalt seotud sellega sinu füüsilise oleku ja hoiakuga. Kui sa tahad end enesekindlana tunda, siis käitugi nii. Tööintervjuu järjekorras ära istu kössis telefonis Facebooki vaadates, vaid pigem seisa püsti, käed puusas või vähemalt asendis, kus sa hõlmad võimalikult palju ruumi.

2. Kasuta teise osapoole nime. Kuna konkreetsed sõnad pole esmamulje tekitamisel nii tähtsad, siis räägiks hetkel ainult ühest sõnast, mis on inimestele kõige tähtsam. Sa võid olla kuskil hoopis teises juturingis ja seltskonnas, aga kui keegi teises toa nurgas su nime mainib, siis sa kuuled seda ja su kõrv läheb kikki. Ennast tutvustades proovi kohe ära õppida ka teise osapoole nimi. Kõige lihtsam meetod selleks on kohe teise osapoole nime talle tagasi korrata. Eriti meeldejääv oled siis, kui teisel osapoolel on raskesti meeldejääv nimi ja sina oled see inimene, kes vestluse käigus seda kasutada suudab.

3. Riietu tase ülespoole. Pole midagi ebameeldivamat olukorrast kui oled sündmusele vastavalt alariietunud. Mulle meenub Poolas tudengite raamatuid müüma värbamine, kui üks tudeng nimega Bartosz (nimi on siiani meeles!) tuli kõikidele intervjuudele ülikonnas. Enamus tudengeid käis intervjuudel oma tavariietuses ja kui temalt küsisin, kas ta on pulma minemas, vastas ta, et riietus ülikonda ainult meie intervjuu jaoks. Loomulikult jättis ta sellega endast mulje, et ta võtab seda protsessi tõsiselt.

4. Hoia silmsidet. Mitte miski ei näita ebakindlust ja närvilisust rohkem, kui vesteldes silmside mitte hoidmine. Hea silmside ei tähenda ka seda, et pead kogu aeg teisele silma jõllitama, vaid piisab kui hoiad pilku vähemalt kolme sekundi kaupa.

5. Rahulik ja madal hääletoon. Kui me oleme närvis, siis kipume kiirustama. Raamatuid müües proovisin ennast teadlikult aeglustada, tihti rääkisin justkui aegluubis ja tegin lausete vahel pause. Vaatamata sellele ei saanud kõik ikkagi alati aru, mida ma täpselt ütlesin. Pauside tegemine jätab võimaluse ka dialoogi tekkeks. Pea silmas, et sa ei oleks liialt vali ega ka vaikne, uurimuste kohaselt mõjub ka madalam hääletoon enesekindlamalt.

6. Naerata. See, millise emotsiooniga sa ruumi sisened, annab sinust tohutult informatsiooni ammu enne, kui sa jõuad midagi öelda. Psühholoogiliselt jätavad naeratavad inimesed endast alati positiivse ja sõbraliku mulje. Kui sulle tundub naeratamine võlts või imelik, siis võid seda isegi kodus peegli ees harjutada. Oma peas võid mõelda, et oled sõbralik ja meeldiv inimene ning pole ühtegi põhjust, miks keegi peaks sinust teisiti arvama.

7. Kindel käepigistus. Ennast tutvustades näitab esimese liigutusena sinu enesekindlust ja aktiivsust kindel käepigistus. Vahel oli raamatuid müües lausa ebameeldiv, kui mõni pereisa viskas kindla käepigistuse asemel oma käe nagu surnud kala sulle pihku. Samas ei tohi käepigistuse tugevusega ka liiale minna. Kui tööintervjuul on rohkem kui üks inimene, siis anna kätt kõigile ruumis viibijatele.

Olgugi, et need nipid võivad tunduda lihtsad ja elementaarsed, aitab nende kasutamine sul endast alati hea esmamulje jätta.

Osale arutelus

 • Tambet Tallo, Southwestern Consultingu müügicoach.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara