Avaliku esinemise riietumise käsud ja keelud 

Inimloomusele on omane esmakohtumisel teise inimese kohta kiirelt arvamus kujundada. Mille põhjal seda tehakse? Eelkõige sinu riietuse ja välimuse põhjal. Seega on avaliku esinemise puhul õige riietuse valimine äärmiselt oluline tegevus.

Riietus on suur osa sinu sõnumist - see võib sinu sõnumile positiivsemat kuvandit anda, aga võib ka tähelepanu kõrvale juhtida. Toongi nüüd välja kümme peamist punkti, mida riietuse valimisel silmas võiksid pidada.

Riietumise käsud ja keelud

Uuri korraldajatelt, millised on ootused riietumisel nii esinejale kui ka kuulajatele. Üldine reegel on siiski see, et riietuda tuleb konservatiivselt. Unusta ära avar dekoltee, miniseelik, koduselt mõnus tänavariietus - sa ju ei taha, et sinu kuulamise asemel osalejad mõttes millegi muuga tegeleksid. Rääkimata usaldusväärsuse kaost, mida sa vale riietusega kohale ilmudes saavutad.

Otsi riided välja ja proovi neid juba päev varem. Soovitavalt võiksid neid riideid juba ka kodus esinemisproovi tehes kanda. Sellisel moel näed kohe ära, mis pigistab, mis ei sobi ja mida on vaja välja vahetada. Esinemishirmuga tegelemisel on oluline jälgida, et sinu keha ei oleks pinges. Seega saad mugavaid riideid kandes juba ühte võimalikku pingekollet vältida.

Ära kanna silmatorkavalt triibulise või ruudulise mustriga riideid. Need tegitavad optilise illusiooni, mida nimetatakse moir? mustriks ja selliseid riideid kandes on sind ütlemata halb jälgida.

Peida ära oma silmatorkavad ehted ja seda kahel põhjusel.  Esiteks, paljud esinejad kipuvad neid närvilistel hetkedel (loe: poole oma esinemise ajast) näppima, tekitades silmatorkava parasiitliigutuse. Teiseks, kui ehted on liialt silmatorkavad, viib see nii mõnegi kuulaja tähelepanu sinu jutult hoopis ehete peale.

Tee oma lips õige pikkusega. Oled ehk isegi kohanud tüüpe, kellel lips lõpeb juba kusagil poole rinna peal? Või sellist tüüpi, kellel lips on nii pikk, et ots paistab kuue alt välja? Torkab ju silma, eks?

Plaanid esineda heleda triiksärgiga ilma, et selle peal midagi oleks? Oled sa kindel? Mis juhtub paljude esinejatega, kui nad närvis on? Nad higistavad. Selle tulemusena tekivad kaenlaaukudesse higilarakad. Kas kuulajad panevad neid tähele? Loomulikult! Nii et soovitan soojalt oma heleda särgi peale midagi tumedamat panna.

Puhasta oma kingad. Nii veider kui see ka ei ole, vaatavad paljud inimesed esinemise ajal vähemalt korra sinu kingi. Ja kui need on parasjagu rokased, teeb nii mõnigi sellest sinu kohta käivaid "põhjapanevaid" järeldusi.

Tühjenda oma taskud. Olen näinud, kuidas mõnel esinejal on terve ellujäämisvarustus kaasas. Vähemalt tema punnis taskute põhjal võib selline mõte tekkida. Kellel on seal rahakott, kellel võtmekimp, mida närviliselt kõlistada, kellel jumal-teab-mis. Mida teevad ühel hetkel nii mõnedki kuulajad? Hakkavad oma mõttes arutlema selle üle, mida sa kaasas kannad.

Kui pead esinema televisoonis, uuri välja, millist värvi riideid peaksid kandma. Eelmisel aastal oma videokursust tehes läks terve esimene võttepäev luhta, kuna mina olin kohal siniste teksadega. Korraldajad ei taibanud öelda ja mina ei taibanud küsida. Tulemus? Pidime järgmisel päeval asja uuesti tegema.

Pane oma juuksed kinni. Ei käi just päriselt riietuse juurde, aga soovitan siiski. Lahtiste juuste korral võib tekkida olukord, kus sa oma tukka kas käega silme eest ära lükkad või hoopistükkis peaga kukla taha viskad. Nii ehk naa, parasiitliigutus on juba tekkinud.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Avaliku esinemise blogi - Janek Tuttar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara