Keelenõu: 9 nõuannet, kuidas lihvida teksti

Tekstibüroo Päevakera juhataja Kristel Ress jagab nõuandeid, kuidas keeleliselt toimetada erinevaid tekste: pressiteateid, siselehe artikleid, visiitkaardile minevaid andmeid jne.

Vahel kirjutatakse kolleegidega ühiselt pressiteadet, vahel koostatakse artiklite kogumikku, vahel vaieldakse visiitkaardile trükitava teksti sõnastuse üle. Sageli alustavad Päevakera püsikliendid meilt keelenõu küsides juttu sõnadega “Me siin kolleegidega arutasime, aga ei jõua kuidagi kokkuleppele …”. Sel juhul on meil alati hea meel, et pöörduti asjatundja poole, mitte ei kulutatud rohkem aega vaidlemisele. Et on aga täiesti selge, et kellelgi ei ole võimalik iga oma teksti ka parima tahtmise juures keeletoimetajale näha saata – enamasti on piiranguks aeg –, ja igaühel meist tuleb elus koostada mõni tekst, sisaldabki seekordne postitus neid üheksat toimetamisnõuannet.

1. Loe kõigepealt kogu tekst läbi ja püüa mõista, mida sellega öelda soovitakse.

2. Muuda teksti nii vähe kui võimalik, aga nii palju kui vajalik. Kahjuks on algajal toimetajal nende kahe vahele piiri tõmmata keeruline.

3. Pea meeles, et iga tekst kirjutatakse lugeja jaoks. Kui sa ei tea ja ka tekstist ei ilmne, kes on selle sihtrühm, küsi autorilt järele.

4. Kahtle kõiges, alustades näiteks võõrsõnade ja esisuurtähe vajalikkusest. Kontrolli kõigi pärisnimede õigekirja – siia kuuluvad inimeste, kohtade, kaupade, organisatsioonide jm nimed. Kui tekstis on juttu tegelikus maailmas eksisteerivast üritusest, nähtusest või muust taolisest, vaata usaldusväärsest allikast järele, kas on kasutatud õiget nime(tust).

5. Kui tekstis viidatakse mõnele faktile maailma kohta, mõnele tekstile või tsiteeritakse mõnda teksti, siis proovi, kas pääsed algallikale veebis ligi, ja kontrolli viidet või tsitaati.

6. Otsi alati tuge usaldusväärsetest allikatest. Harju kasutama näiteks selliseid väärt allikaid nagu ÕS, Eesti Keele Instituudi (EKI) keelenõuande ja eurokeelehoolde veebisait, EKI kohanimede andmebaas, keeleveeb, terminibaas IATE, e-äriregister ning riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuste register. Peale selle guugelda vajaduse korral, aga kriitiliselt.

7. Kui tegu on erialatekstiga ning sa jääd mõne sisuküsimuse või terminiga hätta, küsi asjatundja(te)lt nõu. Enamasti on neil hea meel sulle oma eriala puudutavat selgitada.

8. Kui sa ei suuda täie kindlusega mõista, mida teksti autor on tahtnud öelda, siis küsi temalt üle. Kõige parem on küsida suuliselt, sest siis võid saada autorilt selges eesti keeles vastuse (“No ma tahtsin siin öelda seda, et kui …”), mis võib ka teksti sobida.

9. Aruta kõiki suuremaid parandusi-muudatusi teksti autoriga. Kui ta saab teada, miks sa oled midagi muutnud, on ta suurema tõenäosusega sinuga nõus kui siis, kui ta lihtsalt näeb teksti, millesse on tehtud rohkesti parandusi, mille põhjendatus jääb talle ebaselgeks. Et toimetatakse alati kirjalikult, tasub autorile saata enne arutelu ka fail koos kommentaaridega.

Peamine lühidalt

- Mõtle autoriga kaasa!
- Pea nõu ja otsi allikatest tuge!
- Kahtle ja kontrolli!
- Guugelda!

Loe lisaks www.paevakera.ee/blogi.

Osale arutelus

 • Tekstibüroo Päevakera

  Tekstibüroo Päevakera

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara