Peolaua katmine on tõeline kunst

Peolaua katmine on tõeline kunst, kus omavahel tuleb sobitada laud, laudlina, suurätid, lauanõud, klaasid, serveeritavad road, aga ka lilled ja teised lauakaunistused.Proovile pannakse korraldajate maitse ja teadmised. Mõned nõuanded, mida kindlasti järgida tuleks:


Toolide paigutamine

Toolid paigutatakse laua ümber selliselt, et lauas istujad tunneksid end mugavalt. Igale inimesele tuleks arvestada laua ääres ruumi 60-70 cm.


Laudlina

Laudlina valikul tuleb arvestada teiste laual olevate esemetega. Kui lauanõud on kirjud, oleks soovitav valida ühevärviline lina.

ühevärvilise serviisi puhul võib laudlina olla mustriline, ühe- või mitmevärviline. Hommikueine, kellaviietee või pealelõunase kohvilaua võib katta ka väikeste linikute või suurätikutega, seejuures peaksid kõik ühele inimesele mõeldud lauanõud mahtuma ühele linikule.

Piduliku õhtu- ja lõunasöögilauale tuleks panna kogu lauda kattev lina, mille ääred ripuvad mitte vähem kui 20 cm, kuid soovitavalt 30 kuni 50 cm allapoole lauaplaati. ümara laua võib katta ka nelinurkse linaga, jälgides, et lina nurgad jääksid maapinnast ühele kõrgusele.

Laudlina valikul tuleks tähelepanu pöörata järgmistele põhimõtetele:

 • lillelise mustriga lauanõud ei sobi ruudulise linaga
 • lauanõud peavad värvilt linaga sobima
 • mustrilisele laudlinale sobivad ühevärvilised nõud, ühevärvilisele laudlinale mustrilised või värvilt kontrastsed nõud
 • sobivad laudlina ja lauanõude värvi- ja mustrikombinatsioonid näitavad korraldaja head maitset
 • Suurätik ehk servjett

  Suurätik võib olla nii riidest kui paberist ning selle valikul lähtutakse selle sobivusest laudlinaga. Valida võib laudlinaga toon-toonis või kontrastseid servjette. Lõunalaual kasutatakse suuremaid, kohvilaual väiksemaid suurätikuid. Tavalised suuräti mõõtmed on 60?—60 cm või 40?—40 cm. Kohvilauale on aga kombeks panna suurusega 20?—20 cm või veelgi väiksemaid suurätte.

  Suurätikute asetamisel lauale on väga palju võimalusi, millest lihtsaimateks on nende kokkumurdmine pooleks, neljaks või kaheksaks.

  Klassikaliselt asetatakse suurätik lõunalauas taldrikule ja õhtusöögi serveerimisel praetaldrikust vasakule või leivataldrikule.


  Lauanõud

  Kõik laual olevad nõud peavad olema sirges reas. Peatoidutaldriku (praetaldriku) äär ning nugade ja kahvlite pidemete otsad ulatuvad kas laua ääreni või on umbes 1-2 cm sellest eemal. Varem tarvitatavad toidunõud asuvad väljaspool, st praetaldrikust kaugemal, kust neid on kergem võtta. Leivataldrik asub vasakul, praetaldriku kõrval.

  Allikas:

  Äripäev

  Osale arutelus

  • sekretar.ee

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

  Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara