Värvide mõju ruumis

Värvused toimivad kas pärssivatena või ergutavatena. Näiteks punane ja kollane mõjuvad hoopis ergutavamalt kui turvatunnet tekitav ja reaktsioone pärssiv tumesinine, vähemalt põhjamaades arvatakse nõnda. Värvuste tunnetamine on ülimalt individuaalne ja sõltub paljudest teguritest.

Ruumikujunduses tuleb meeles pidada valge ja veel vähemalt nelja tugeva värvuse väljakujunenud tajumist. Nendeks värvusteks on punane, sinine, roheline ja kollane.

Punane

Aktiveerib eneseusaldust, stimuleerib töötegemist, mõjub ergutavalt nagu tass kanget kohvi. Liigkasutamisel on väsitav ja närviliseks tegev. Punased lilled on armastuse ja viha, võimu ning mässumeelsuse värvus. Kes on ise tugev, jõuline isiksus - sellele võib punane värvus mõjuda tugevust lisavana. Punast loetakse eneseusalduse värvuseks.

Punase värvuse mõju on kaval kasutada ruumides, kus on vaja hajutada tähelepanu ning leevendada tegevuse monotoonsust. Ei tohi unustada, et erksast, domineerivalt punase värvusega ruumist kiirustab klient kiiresti edasi ja tunneb end agressiivselt meelestatuna.

Punast kasutatakse hoiatusvärvusena ja tähelepanu hõivamiseks. Kollase värvuse lisamine punasele lähendab seda põhivärvile kollasele ja muudab punase vähem agressiivseks. Mida rohkem kollast lisada, seda oranžim ja rahulikum on punane. Punane värvus on sünge ja pimeda ruumi elustamisvärvina alati omal kohal, aga ärge pange seda domineerima.

Punane loetakse protestivärvuseks. Inimese temperamenditüüpidest vastab punasele värvusele koleerik. Tundlikule koleerikule võib punane interjöörikujundus agressiivsust lisada. Punakas-oranži värvust lisavad muusikas aafrika ja araabia rütmid, mida kuulates tunned, kuidas südametöö kiireneb, aga võib olla on põhjus võõrastes trummides.

Sinine

Nii nagu punasel värvusel on suur hulk varjundeid, on neid ka sinisel - alates helesinisest, milles on tunnetatav intellekti arengu kõrgeim aste kuni tumesiniseni, mis toimib sümbolvärvusena igavikule. Sinine on värvus, mis kujutab ust pääsuks kõrgematele vaimu- ja teadmistetasandile. See on füüsilist pinget lõõgastav värvus ning reguleerib hingamist ja südame rütmi. Räägitakse, et helesinine tasakaalustab kõrget vererõhku, aga teeb seda nii leebelt, et seda ei pea kartma madala vererõhuga inimesed.

Helesinine võib olla salapärane nagu põhjatu suvetaevas ja selle peegeldus meres. Helesinine värvus rahustab ja ravib. Sinine valgus ja sinine ruum aitavad ületöötamise korral lõõgastuda ja jahutavad kuumal suvepäeval. Helesinine toon suunab inimest rahulikult edasi liikuma ja taltsutab energiasööstu.

Indigo e tumesinine on nagu varjatud hirmudega öö ja põhjatuna tunduv ookean.

Inimese temperamenditüüpidest vastab tumesinisele värvusele flegmaatik. Sinisesse riietatud inimese poole pöörduvad võõrad meelsasti ja seda tuleb arvestada teenindaja, kelleks on ka sekretär, riietuse värvide valikul.


Roheline

On tasakaalu keskpunkt spektris - värvus soojade ja külmade toonide vahel. Roheline on neutraalne ja seetõttu lilleseades tänulik värvus teiste tasakaalustamiseks. See on looduse värv ja sobib oivaliselt silmadele puhkamiseks ja loob tunde kevadvärskusest ja noorusest.

Roheline on staatiline värvus, kuna see on segu erksast kollasest ja rahustavast sinisest. Selle värvusel ei ole seestpoolt välja mõjuvat kineetilist energiat ja ta mõjub seetõttu inimesele rahustuvalt. Rahustab närvisüsteemi, kiirendab tajumist ja teravdab nägemist.

Heleroheline värvus on õitsengu ja elu sümbol. Kus on rohelisi metsi, seal on hapnikku. Tuletage meelde rohelise taimepigmendi - klorofülli ja päikesevalguse koostööd, mida nimetatakse fotosünteesiks. Helerohelisega liialdamine ei ole nii ohtlik kui on liialdamine rohelise tumedate toonidega. Tumeroheline värvus (kuuseroheline, mereroheline) väikeses, madalas ruumis ja suurel pinnal muudab ruumi isikupäratuks ja passiivseks ning vajab kindlasti elustamiseks erutusvärvusi. Oskuslikult valitud lilleseadega saab asja veidi parandada.

Ruumidele värvuste sobitamisel püüdke kasutada suurtel pindadel helerohelist ja tumerohelist ainult üksikute detailide rõhutamisel.

Tumeroheline vastab melanhoolsele inimtemperamendile. Paljud noored inimesed ei suuda kaua viibida tumerohelises toas. Olen lugenud, et tumerohelises ruumis ja rohelises valguses kasvavad taimed halvasti ja lilled ei säili. Kas selles on süüdi roheline värv või inimene, ei oska öelda? Aga süngeks ja madalaks muudab tumeroheline värv ruumi küll ja liialdada sellega ei soovita.

Kollane

Kollast loetakse päikese värvuseks ja see on kõige eredam spektri värv, lähenedes suurele valgusele. Kollane kehastab mõistust ning stimuleerib teadmishimu. Kollased lilled on täis soojust, heasoovlikust ning need sümboliseerivad enesekindlust ja kõrget enesehinnangut, mitte kõrkust.

Kollane spektrivärvus kaunistab ja küllastab, aitab vabaneda muredest ja soodustab head töömeeleolu. Kollased lilled interjööris elustavad pruuni mööblit ja aitavad sünget ruumi muuta päikeselisemaks ja soojemaks.

Kuldkollast värvust loetakse nii puhtaks ja määrdumatuks, et seda loetakse vaimse valgustatuse ja lunastuse värvuseks ning seda kasutatakse religioosse värvina.

Kollane on ka rikkuse ja võimu tähistajaks. Kus leidub aga rikkust, seal leidub sageli ka reetlikust.

Kahvatut kollast on loetud armukadeduse ja vihkamise, kadetsemise ning klatÅ?imise värviks. Kollast kutsutakse varjudeta värvuseks. Koos terava rohelisega mõjub kahvatukollane mürgiselt.

Temperamenditüüpidest sobib kollane värvus sangviinikule - igiliikurile, ideede generaatorile.


Valge

Kõigi värvuste algallikas on päikesevalgus - spektrivärvuste kogum ehk valge valgus. Valge on uue algava päeva, uue elu, puhtuse, süütuse, saladuse ja vaikimise sümbol. Valge on vaimne kaitsja, see innustab ja paneb end maksma. Valges peitub usk tulevikku, see ei ole pimedast juhusest kantud, vaid sihikindel, teadmistega suunatud tegevus. Valge on puhas ja puhastav. Kuna valge on kõigi värvuste kogum, leidub selles kõigi värvuste koosmõju ja täius. Erinevad kultuurid suhtuvad must-valgesse erinevalt. Kui meile on must leinavärv, siis budistidele on selleks valge. Valget loetakse kõige külmemaks värviks. Vastupidiselt kõike neelavale mustale, peegeldab valge endast eemale teiste värvuste kiirguse ja soojuse. Inimene ihkab valge värvi puhastava jõu poole, kuid ei suuda elada ja pidevalt töötada steriilses valges keskkonnas. Valge tuba, valge mööbel ja valged tekstiilid ja kogu tulemus meenutab Lumekuninganna lossi. Valged seinad ja erivärvi mööbel - mõjuvad koos väga hästi ja ruum on suur ning puhas. Valge ja must on praegu trendivärvid, kuid sellele vaatamata, ärge nendega liialdage.

Osale arutelus

 • Anne Toomela

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara