Kas vanus on sekretäri ametis probleemiks?

Vali lõpetamiseks õige aeg

Aastad on selline rikkus,

mida osta ega müüa ei saa.

Neid tuleb igaühel ükshaaval

elada, kõik rõõmud ja mured

raashaaval koguda ja

kogutud kullaterad jälle

edasi jagada!

Need kaunid luuleread saatis sekretar.ee toimetusele Natalia ja usun, et nõustute - ilusamat algust poleks sellele loole võimalik leida.

Oli heameel näha, kui palju mõtteid sekretäri vanus teis tekitas! Liialdamata võib öelda, et toimetusse saabunud poolesajast kirjast oli pea igaühest midagi kõrva taha panna.

Kuigi erinevad kirjad ja kirjutajad, torkas silma nii negatiivseid kui positiivseid stereotüüpe: noortele sekretäridele heideti ette väikest kogemustepagasit, armudes tööasjade lohakile jätmist ja pidevat võimalust dekreeti minna. Vanemate sekretäride tüüpprobleemidena mainisid kirjutajad konservatiivset maailmavaadet, liigset kehakaalu ja enam mitte nii head mälu.

Noorte sekretäride eelistena mainiti õppimisvõimet, paindlikkust ja välimust. Vanemate sekretäride kasuks kõnelevad aga elukogemus- ja tarkus, tasakaalukus ja parem tööle pühendumine (sest reeglina on neil juba lapsed olemas või ka piisavalt suured).

72-aastane sekretär, kes teeb silmad ette kõigile!

Personalijuhi kohusetäitjana töötav 40-aastane daam väidab, et vanus töö tegemist ei sega, aga lõpulause paljastab siiski pisikese hirmu. "Muidugi ei oska arvata, mis juhtub 10 aasta pärast,"? kirjutab ta.

Valdavalt arvasid meile kirjutanud sekretärid, et vanus ei tohiks olla probleemiks kui töökeskonnas on orienteeritus tulemustele. "Vanus sekretäri ametis on probleemiks ainult noortele juhtidele, kellel endal puuduvad elukogemused ja töökogemused. Igas korralikus ja töökas firmas on juba jõutud aruasaamisele, et palka makstakse töö tegemise eest, mitte tööl olemise eest. Firma sekretär on A ja O. Sekretär peab olema kõigi jaoks kõik. Vanus ei saa olla ühelgi töökohal piiriks. Töökad ja asjalikud sekretärid, ärge muretsege, mina olen 54 aastane ja ikka sekretär !"?

"Asi on kinni suhtumises,"? kinnitab ka üks noor sekretär elukogenult. "Olen kuulnud, nii uskumatu kui see ka ei ole, 72 -aastasest sekretärist ühes Eesti energiafirmas. Ja pidavat silmad ette tegema igale uuele tulijale - kogemus ja teadmised st info maksab. Elagu sekretärid!"?

Siia lisakski kohe ka ühe negatiivse näite noore sekretäri kohta: "?Selle firma sekretär oli umbes 22-aastane, pealtnäha hakkaja, aga tema seisukoht oli, et ta ei pea kedagi teenindama. Nii tõlgendaski neiu asju valesti või siis ei suutnud oma kohustustega toime tulla. Nimelt oli isegi kohvi tegemine liigne pingutus ja selle pakkumine veel hullem, rääkimata tema printerisse tulevate paberite laiali jaotamisest. Ma arvan, et mida vanem ja kogenum inimene, seda asjalikum ta oskab olla! See ei kehti küll alati, aga enamasti ikka."?

Omamoodi rahukohtunikuna töötab kahe eelnenud mõtte vahel ühe kirjutaja diplomaatlik mõte:"?Kui võtta aluseks lause, et sekretär on firma visiitkaart, siis nii see ka tegelikult on. Pole ju ettekirjutatud vanust, sugu või rahvust. Tegelikult on oluline, et see inimene on piisavalt esinduslik, oskab käituda ja saab oma ülesannetega hakkama."?


Aforisme

Järgnevalt lugege tabavaid mõtteteri, mis sobiksid allakirjutanu arvates vabalt sekretäride aforismikogusse:"Inimene on täpselt nii vana, kui vanalt ta ennast tunneb."?"Vanus ei ole sekretäri ametis probleem, kui just inimene ise oma kahemõttelise käitumisega probleeme ei põhjusta."?"Probleemiks pole mitte vanus vaid see, kui hästi või halvasti keegi oma tööd tunneb ja seda teha oskab. Kui asutusel on arukas juht, siis sekretäri vanus pole esmatähtis.""Ei ole sobimatut vanust, võivad olla vaid sobimatud inimesed sellele ametikohale."?"Aastatega tuleb kogemus mitte vanus."?"Arvan, et sellel ametikohal ja ka kõigil teistel, ei tee tööd vanus, vaid siiski inimene."?"Igas vanuses sekretäre on vaja. Põhiline, et inimene on kompetentne, oskab suhelda ja olla oma asutuse ,,päikene''-tujutõstja, murede leevendaja."?

"Inimese iga eluaasta peidab endas kogemust, väärikust, teadmisi."?

Selle viimase mõtteterade kogumi soovitan aga endale nähtavasse kohta üles riputada!*Kohane olukordadega, ole nagu kameeleon.*Sarnane libedale kalale, säilita külma kõhtu.*Tee tööd nagu hobune, mõtle nagu mees, näe välja nagu daam.*Oska vaikida ja valetada.*Ole aus ja resoluutne.*Ole intelligentne ja korrektne.

*Valda kunsti olla elurõõmus, optimistlik.

Selle - ametist ja east sõltumata - kasuliku ja lihtsa enesetreeningu saatnud sekretär lisas oma kirja lõppu:"?Kui seda kõike suuta ja teha tahta, siis pole inimene küll vana. Mõistlik sekretär hindab ise selliselt oma vanust! "

Ega sa ometi eluks ajaks sekretäriks jää?!?

üks valus probleem kerkis üles mitmes kirjas - enamikel inimestel on sekretäriametist ikka veel piiratud arusaam. Justnagu see polekski päris töö, justnagu seda sobikski teha maksimaalselt 30nda eluaastani"¦

"Minu arvates on vanus sekretäri jaoks probleem. Olen 28 aastane ja minult küsitakse üsna sageli, et ega sa eluks ajaks sekretäriks jää,"? kurdab üks sekretär. "Selline küsimus annab mõista, et sekretäri amet oleks justkui teisejärguline ja ainult algajatele."?

"Kui ma paar aastat tagasi sekretäri ametit õppisin, muigasid sõbrad, et nojah "sekretär". Huvitav kustkohast on inimestel ettekujutus sekretäridest? See on nagu blondiininaljad. Just selline mõtlemine halvendabki suhtumist sekretäridesse,"? muretseb teine.

"Kummaline on see, et vanuse küsimus kerkib üles just sekretäride puhul,"? imestab üks kirjutanutest. "Miks keegi ei aruta, et millise vanuseni võiks töötada raamatupidajana või müüjana? Ilmselt on ikkagi veel säilinud mingi vale arusaam selle ameti suhtes. Sekretär on amet nagu kõik teisedki ametid. Oluline on inimese kompetentsus, oskus suhelda, korrektne välimus jm, aga sellised on nõudmised ka kõigi teiste kontoriametnike suhtes. üks isikupärane, tark ja veetlev 50-aastane naine võib silmad ette anda nii mõnelegi noorele tütarlapsele ja olla soliidne ning kindlust sisendav ettevõtte visiitkaart. Iseasi on see, et tavaliselt kasvatakse lihtsalt sekretäri ametist välja ning jätkub karjäär mingil teisel ametikohal."?

"Tundub, et vanus siiski on probleem, olgu ta sekretäri amet või miski muu. On tunda tendentse paremuse suunas, aga see kõik toimub väga aeglaselt,"? analüüsib üks kirjutaja. "Kuna tänapäeva ühiskond soosib igavest nooruslikkust ja turg on suunatud teenageritele, siis selleks, et nii öelda konkurentsis püsida, tehakse paljugi oma välimuse ja tervise tarvis ja võimalusi selleks on, siis ega tihti ealist vahet esmapilgul ei teegi. Peaasi, et hea, hoolitsetud välimus ja sisemine teadmisteküpsus moodustaks tasakaalu ja vanus ei määraks ellusuhtumist."?

Seda realistlikku pilku tööturule kinnitab ka üks tööbüroos töötanud kirjutaja:"Olen ise "parajas" eas, mille raames otsitakse töötajaid igale poole. Seetõttu ei oska lähtuda isiklikust vaatenurgast. Küll aga olen töötanud tööbüroos ja selle probleemiga kursis. Võin kinnitada, et väga soliidse välimusega, sümpaatne, intelligentne 50-aastane sekretär kahjuks omale tööd ei leidnud."?


Pärleid leidub igas vanuses

"Öeldakse, et sekretär on firmas nagu perenaine. Ta vaatab, et kontoris kõik oleks korras ja suudab ka töötajatevahelisi konflikte lahendada. Klientidest rääkimata, kuna sekretär peab olema suuteline igal tasemel inimestega suhelda. Sealjuures tuleb kasuks erinevate suhtlustehnikate valdamine - verbaalne ja mitteverbaalne suhtlemine, efektiivne kuulamine, kehakeel, kehtestav käitumine jms. Kogemused selleks tulevad aga siiski aastatega. Sellest järeldus - juhid, ärge kartke töövestlusele kutsuda ka vanemaid naisi. Võib juhtuda, et just nende seast leiate pärli, keda otsite!"?

Kas sekretäri amet on x vanuses probleemiks?

Päris huvitava valemi käib välja üks sekretär: "Kui ettevõte on alles noor ja tundmatu, oleks väga hea, kui sekretäril oleks kogemusi ja seetõttu eriti noored ei sobi (alla 20- aastased). Kuid üldiselt ei tohiks inimese vanus segada töö leidmisel, sest nii mõnigi 20- aastane võib olla tunduvalt parem sekretär kui 30- või 40-aastane."?

Küsimuse võiks püstitada ka selliselt, et kas sekretäri amet on x vanuses probleemiks?

Teie poolt esitatud küsimusele vastan EI. Sekretäri amet on nii vastutusrikas, häid kombeid ja kõrget professionaalsust nõudev, et verinoor ei saa sellise tööga hakkama (erandeid on küllaga) ning eakas proua on karjääriredelil lihtsalt kõrgemale kolinud (ja mitte sellepärast, et talle ei meeldiks sekretär olla, vaid et uues ametis saab rohkem palka). Kahjuks on meil vist natuke halvamaiguline eelarvamus sekretäridest ja sellestki, milline ta välja võiks näha. Juhtidel oleks kasulik teada, et neile oleks väga tervislik omada lojaalset ja asjatundlikku sekretäri kaitseingliks. Ja vanus ei mängi siin mingit rolli. Võib-olla sobiks nimetus assistent paremini? Enda küsimusele vastan JAH, sest ühel hetkel saad aru, et sekretäri ametis saadav tulu on karjuvas vastuolus selle panusega, mida töö nõuab. Vanust ei muuda, aga ametit küll."?

Lootustandva kirja on läkitanud üks üle 50-aastane sekretär:"Minul küll pole selles ametis vanusega mingeid probleeme, kuigi jookseb juba kahekümne kuues (!) aasta, sellest viimased seitseteist ühes asutuses. Eluaastaid on aga üle 50. Keegi pole mind vanaks pidanud ja ise tunnen end üpris nooruslikult...Kõik oleneb ikka inimesest endast. Kui ta on energiat täis, kohusetruu, töökas, huumorimeelega, siis ju probleem puudub. Jaksu kõigile, sest sekretär on väga tore ja vajalik amet!"?

Et kõik on kinni mõtlemises, seda kinnitab järgmine kirjalõik:"Olen 37 aastane sekretär ja ei arva, et olen liiga vana. Seda arvu kirja pannes tundub number hirmuäratavalt suur. Kindlasti arvavad sama ka juhid, kes sekretäri otsivad. Olen isegi mõelnud, et järgmises CV-s peaks vanust vähemaks valetama?"?

"Ma ei näe probleemi maa-asulas väikeses firmas sekretäri sool või vanusel. Kel nuppu on, saab hakkama!"? arvab üks kirjutaja.

"Olen palju aastaid töötanud sekretärina ja võin öelda, et kui hakkad lähenema 40-ndale eluaastale ja juhtub siis nii, et saatuse tahtel alustad uusi tööotsinguid, on lootus uuesti sekretärina tööle saada väga väike. Ja siin ei aita enam see, et näed enda arvates veel hea välja, oled nooruslik, elurõõmus, toimekas ja üleüldse vastad soovitud tingimustele. Lapsed on suured ja just nüüd võiks täie innuga sellele toredale tööle pühenduda ning ennast tööalaselt täiendama hakata. Kuid just nüüd öeldakse igal pool sulle tagasihoidlikult ära. Ma arvan - naised on nii targad, et tunnetavad ise seda hetke, millal nad ei pea end enam sobivaks sellel tööl töötama. Mina töötaksin 50-eluaastani, aga miks ka mitte kauem, kui näed 60-seltki välja nagu 40-ne ja ülemus ning kliendid sinuga igati rahul on.. Mis rolli mängib siin vanus? Sekretäriamet on amet nagu iga teine, mida võiks pidada ju ka praktiliselt eluaeg."?

Nõustun viimase kirja lõpumõttega kahel käel! Lõpetuseks arvan, et kui kusagil firmas lähtutakse sekretäri valikul eelarvamustest mitte professionaalsusest, siis on see tegelikult x firma kaotus ja probleem.

Osale arutelus

 • Dea Martinjonis

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara