Tiina Vändre: juhiabiks ei saa kahekümneaastaselt

Efektsete punaste juustega ja minikleidis Oü Beiersdorf sekretär Tiina Vändre (33) tõdeb, et sekretäritööl on võimalik olla ka kuni pensionini. Parimad sekretärid ongi küpses eas daamid, leiab noor naine ja usub, et temal on veel küllaga kasvuruumi. Rahvusvahelises kontsernis saab juhiabiks alles ametiredeli ülemisel astmel ning sinna ei jõuta 20-aastaselt.

Kuidas sa sekretäriks said?

Juhuslikult, elu sunnil. Kui riik stipendiumi enam ei maksnud, siis olin sunnitud tööle minema. Olin alguses isegi nii loll, et ei osanud trükimasinaga kirjutadagi! Mina muudkui trükkisin ja paberi peale mitte midagi ei jäänud. Trükkisin siis läbi kopeeri, mäletan, et o-täht tegi veel auke. Ja kolm päeva niimoodi, enne kui boss komandeeringust tuli, mul pead silitas ja ühe nupukese alla vajutas. Aga põhimõtteliselt sain hakkama!

Mis olid need asjad, mida sa enne sekretärina tööleasumist ei osanud aimatagi?

Kuna ma sellest tööst midagi ei teadnud, siis mind midagi ka ei üllatanud. See oli nii ammu?… kümme aastat tagasi! Olen vahepeal töötanud sekretär-juhiabi ja müügisekretärina, praegu olen sekretär-assistent.

Mida tavaliselt tööl teed?

Hommikul, kui pool tundi varem tulen, teen kohvi, võtan posti ja vajadusel koristan nõupidamiste ruumi ära. Siis vaatan ettevõtte meili-postkasti ja saadan vajalikud kirjad töötajatele edasi. Võtan vastu telefoni, faksi ja uksest sisse astunud inimesi. On pidevalt jooksmist kööginurga, oma töökoha ja nõupidamiste ruumi vahet, kuhu ma kohvi serveerin.

Kirju on vähe, sest need lähevad enamasti otse igaühe isiklikele meiliaadressidele. Töötajad teevad tavaliselt ärikirjad ise, kuid teisest rahvusest kolleegil aitan valmis kirju korrigeerida. Minu õlul on ka toodete etikettide tõlkimine, korrigeerimine ja tellimine. Vajadusel teen kuu alguses müügiaruandeid ja joonistan graafikuid.

Igapäevaseks aga ei saa nimetada ürituste korraldamist, hotellide broneerimist, seinalehe ja autahvli väljapanekut. Viimaseid peab tegema siis, kui tuleb uut infot. Minu ametijuhendis on tööülesandeid tervelt kaks lehekülge. Sekretäril tuleb enamus asju lahendada ?“jooksvalt?”- siis kui probleem tekib. Samuti täidan teiste töötajate ülesandeid, kui nad on puhkustel.


Kas sa pead ka pretensioonikaid kliente vastu võtma ja maha rahustama?

No kohale nad õnneks ei tule, sest me müüme hulgi. Helistavad küll! Näiteks helistas üks mees, kes kasutas juba aastaid meie habemeajamispalsamit ja leidis, et nüüd äkki enam ei imendu. Ta küsis: ?“Miks te selle A-vitamiini sinna sisse panite?!?” Kuid meie ei ole tootnud ja ei ole seda sinna sisse pannud. Seletasin: järelikult leidis tootja, et A-vitamiini lisamine parandab palsamit. Aga tema muudkui kordas, et ikka ei taha ja kuidas küll läigib. Siis võtsin asja huumoriga ja ütlesin: ?“Teate, praegu ongi moes, et nägu läigib!?” Õnneks ta ei pahandanud!

Teine kord helistas jälle üks mees ja kurtis, et ostis deodorandi, milles on toodet vähem kui ette nähtud. Mis sa oskad selle peale kosta? Küsisin, kust ta kauba ostis. ?“No ma ostsin Selverist!?” vastas tema ja mina jätkasin: ?“Te võtsite kindlasti esimese pudeli rivist! Seda on tõesti kõik proovinud ja endale peale lasknud!?” Soovitasin võtta tagantpoolt ja inimene rahunes maha.

Mida sa teed siis, kui ajakirjanikud helistavad ja ütlevad, et firma toode tekitas kellelegi tervisehäire?

Nii ei ole juhtunud! üks kriitiline asi küll oli - inimene kasutas näopuhastusrätikuid ja ütles, et kõrvetas nendega oma silmad ära. Ehkki Nivea tooteid on kerge müüa, sest need sobivad kõikidele, ütlesin: võibolla on selles tootes üks konkreetne koostisosa, mis teile ei sobi ja järelikult ei saa te puhastusrätikuid kasutada. Kui aga tarbija üldse rahule ei jää, siis edastan info tootespetsialistile, kes tegeleb probleemiga edasi. Katsun siiski ise asjad ära lahendada ja võimalikult vähe tööd edasi anda, sest kõik on väga koormatud.

Kui palju sa ühes kuus välimusele kulutad?

Kuus?… ütleme 400 krooni. See tähendab ?– ma teen kõik ise. Juukseid värvin üle kahe kuu ja juuksuri juures; suvel käin kosmeetiku juures veidi tihedamini kui talvel. Ent meil on tooteriiulitel praktiliselt kõik, mida vaja näole kanda!

Kas saad kosmeetika firma poolt?

Ei saa! Ma ütlesin seda rohkem nalja pärast, sest kõik arvavad: ?“Oo, te tulete tööle ja lähete kõigepealt sinna riiuli juurde ja?…?” Tegelikult nii ei ole, peame ikka ise kõik välja ostma!

Kas jalad väsivad õhtuks väga ära? Kannad ju päev läbi kõrge kontsaga kingi.

Oleneb kingadest! Kui väsivad, siis teen jalgadele õhtul soojaveevanni ja panen sinna veidi vanniõli?… meie oma. Siis raspeldan jalad ära, teen väikse pediküüri ning kannan kreemi peale - ja aitab küll!


Siis oled hommikuks nagu uus?

Jalad uued ei ole, aga vähemalt ei ole ka väsinud. Uueks ei saa enam kunagi?… Istuvast tööst ja hiirest on mulle tekkinud selja- ja randmevalud. Käin ravivõimlemas ja massaazhis.


Kas meesülemused on sind kunagi ahistanud?

Praegu on mul naisülemus ja meil on üldse väga feminiinne seltskond. Kuid minu kunagine meesülemus?… tema armastas kahemõttelisi nalju ja anekdoote, pidades neid enesestmõistetavaks. Neid ei tasunud endale südamesse võtta ja põhimõtteliselt võis sama terava keelega vastata. Seeliku pärast tal ütlemist ei olnud. Aga ükskord olin pükstega, siis ta tegi suured silmad ja käskis enda ees keerutada. Minu meelest on see ahistamise küsimus üldse natuke suureks paisutatud! Läänes on popp oma ülemusi ahistamise pärast kohtusse kaevata.

Tegelikult on see minikleit vormirõivas, mis mul praegu seljas on. Mulle ei meeldi mini kanda: veidi alla põlve või põlveni on parim pikkus. Kuidas inimene välja näeb, on üks asi ja mis tema käitumisest välja loetakse, teine. Meil käib palju väliskülalisi ja nad ei kipu mind eriti kallistama, kuigi see tervituskallistus on üpriski tavaline.

Kus sa inglise keelt kõnelema õppisid?

Siin tööd tehes, sest oskasin varem saksa keelt. Kuigi ettevõtte peakontor on Saksamaal ja tootetutvustused saksakeelsed, asuvad meie lähimad partnerid Soomes, Rootsis, Taanis ning nendega tuleb suhelda inglise keeles. See oli minu jaoks alguses väga suureks probleemiks. Käisin kursustel - alguses ühes grupis ja siis õppisin interneti teel. Kuna suure töökoormuse tõttu ei olnud võimalik iga kord tundi minna, sobis mulle distantsõpe paremini.

Soovitan neile, kes kardavad rääkida: kujutage ette, et kõik teevad keeles vigu, mis pole nende emakeel. Ja ärge mõelge vigadele, neid tuleb ikka.

Lugejatest on paljud kurtnud, et sekretäride tööd ei hinnata. Mida sina arvad?

Mul endal on ka vahel selline tunne, eriti väljaspool kontorit asuvate inimestega suheldes. Nad ei tea tihti, kui palju on mul tööd ja kui neil on midagi vaja, siis on seda kohe vaja. Mul aga võib olla ees muud olulist ja pakilist. Ja kõige paremini saadakse mu väärtusest aru siis, kui mind ei ole kohal.


Mis siis saab, kui oled haige?

Siis ma pean teadma, kui kaua haige olen! Külmetushaigusi - parem kui neid üldse ei oleks! Põhimõtteliselt otsitakse mulle asendaja, kui olen ära pikemalt kui kaks-kolm päeva. Puhkusele minnes pean näiteks endale ise asendaja otsima.

Et siis ei lastagi puhkusele, kui asendajat pole leidnud?

Ma ei ole seda proovinud! Paar aastat asendas mind üks praktikant, sel suvel tuleb mu sõbranna just keskkooli lõpetanud tütar. Ta on tubli tüdruk ja usun, et ta saab hakkama!

Asendaja leidmine oli minu jaoks päris keeruline, sest keda usaldan, need käivad kõik tööl. Ka keeleprobleemi ei tohi asendajal olla ning peab arvestama, et töö naistekollektiivis on küllaltki pingeline.

Mis teeb naistekollektiivis töötamise raskeks?

Olelusvõitlus on natuke tugevam kui segafirmas. Naised on naised! Naised on tujukamad ja kui ühtegi meest pole võtta, peab tegema ka füüsiliselt raskeid töid, näiteks tõstma veepudeleid jahuti peale. Mehed kiidavad rohkem ja naistel on tähelepanu vaja. Näiteks kuulda, kui head nad välja näevad.

Mida tahad lugejatele öelda?

Kui heliseb telefon, siis naeratage juba enne toru hargilt tõstmist, sest helistaja näeb seda naeratust. Ja uskuge ?– ka nemad naeratavad siis vastu! Tahan soovida ka paksu nahka. Et sekretär on puhver ja kes esimesena kuuleb, kui midagi on halvasti ?– see oli, on ja jääb nii! Halbu asju ei tohi endale südamesse võtta! Ja soovin veel jõudu hoida saladusi, sest sekretär tähendab olla saladuste hoidja.

Tahan ka natuke oma kollektiivi kiita: mulle meeldib, et see on noor ja uued ideed võetakse hästi vastu. Ja kui mingid intriigid tekivad ?– ehkki neid on vähe ?–, et neid lahendatakse inimlikult. Inimesed tahavad tööd teha ja on hästi tublid ning see ergutab mind endast parimat andma.

Osale arutelus

 • Anne Oja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara